Növénytermesztés

Jöttünk, láttunk, jövőre is visszamennénk – DUPONT PIONEER Portfólió Farm bemutató

Agrofórum Online

A DuPont Pioneer szeptember 12-én, Dombóváron, az Agrár-Béta Kft. területén tartotta Portfólió Farmra keresztelt rendezvényét, melynek középpontjában Pioneer agronómiai kísérleteinek és kukorica, napraforgó hibridjeinek bemutatása, továbbá a DuPont növényvédelmi technológia újdonságainak ismertetése állt.

A borongós időjárás ellenére is szép számban összegyűlt vendégek számára a kísérletbejárás során nemcsak a Pioneer jelenlegi, hanem a jövőben piacra kerülő kukorica, napraforgó hibridjei esetében is lehetőségük nyílt megismerni azok legfontosabb tulajdonságait, ezzel élő képet kapva a legújabb fejlesztésekről.

A Pioneer agronómiai kísérletei és hibridjei mellett a rendezvényre ellátogató gazdák természetesen megismerkedhettek a DuPont aktuális növényvédelmi technológiai ajánlataival is.

Jelen tudósításban az aktualitás jegyében a bemutató során látott kukorica és napraforgó hibrid újdonságokkal foglalkozunk.

Kukorica

A szűkös csapadékviszony mellett hőségnapokkal bőségesen ellátott nyári időszak után kiemelt figyelem hárult a tőszámsűrítéses és vetésidő kísérletekben szereplő Pioneer Optimum® AQUAmax® kukorica hibridekre (P9415, P9903, P0023, P9911), amelyek legtöbbje már évről évre bizonyítja stabilitását bármilyen évjáratról is legyen szó. A kísérletben szerepelt egy új, nagyon ígéretes fajtajelölt, a P9415 is – mely szintén megkapta az AQUAmax® minősítést –, és melyet azért vontak be a Pioneer szakemberei ebbe a programba, hogy mire piacra kerül, pontos tőszám ajánlattal tudjanak élni erre nézve is a gazdák felé.

Mint elhangzott, a P9415 a FAO300-as éréscsoport első felében érik, koraisága rekord termőképességgel párosul. Az eddigi vizsgálatok szerint egészen jól viseli az intenzív növekedés időszakában és a virágzás alatt bekövetkezett hő- és szárazságstresszt.

Ami a Portfólió Farmon beállított tőszámsűrítéses kísérletek tapasztalatait illeti, elmondható, hogy a szűkös csapadékellátás mellett is a magasabb tőszám adta a hibrideknél a nagyobb termést.

A kísérleti sorban megtekinthető volt egy a régieket új hibridekkel összehasonlító kísérlet is, melyben a nagyjából tíz évvel idősebb és a mai hibridek között kb. 1,2 tonna terméskülönbség mutatkozott, természetesen az új hibridek javára.

A tőszámsűrítéses kísérletek mellett ugyanazon hibridekkel vetésidő kísérletek is megtekinthetőek voltak, amelyekkel a Pioneer szakembereinek célja az időjárási szélsőségek elkerülése volt a kukorica fejlődésének legérzékenyebb fázisaiban. A kísérleti eredmények alapján vetésidő tekintetében a korai vetés adja a nagyobb termést és az így vetett hibrideket alacsonyabb víztartalommal is lehet betakarítani. Összességében a korán vetett kukoricák nagyobb gyökértömeget nevelnek, ebből adódóan elérik a mélyebb rétegekben tárolt vizet és jobban átvészelik az aszályos időszakot.

A kukorica kísérleti sorokat a Pioneer siló hibridjei zárták, ahol a P0725 vitte a prímet. Látványos, erős, még mindig zöld levélzettel és óriási szemtermést feltételező csövekkel álló parcella tárult elénk. Elhangzott, hogy Pioneer kínálatában szereplő siló hibridek közül ennek a legmagasabb a nettó laktációs energiatartalma, ezzel a tejtermelő tehenészetek egyik legjobb választása lehet.

Napraforgó

A bemutató során megtekintett napraforgó hibridek közül ki kell emelni a magas olajsav tartalmú és Express gyomirtás technológiára ajánlott bevezetés előtt álló PE64HE133 hibridet, mely a peronoszpóra ellenállóságát tekintve megkapta a Protector minősítést, azaz még a 714-es rasszra is rezisztens!

Emellett e napraforgó hibrid a szádor E rasszáig rezisztenciával bír, tehát még szádorveszélyes területeken is biztonsággal termeszthető.

A kísérleti eredményeket tekintve a PE64HE133 hibrid adta a legnagyobb termést a HO hibridek között. Tehát a jelenleg köztermesztésben levő Pioneer portfólióhoz képest nagyobb termést várnak a szakemberek tőle. Azonban a várakozások szerint nemcsak a termése lesz jobb, hanem az olajtartalomban is előrelépést mutat!

Összességében az idei DuPont Pioneer Portfólió Farm rendezvényre ellátogató termelők nemcsak kiváló hibridekkel és előremutató növényvédelmi megoldásokkal ismerkedhettek meg, hanem hasznos tanácsokat is kaptak gazdálkodásuk eredményesebbé tételéhez.

(Kosztolányi Attila – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Inváziós kártevő: a babzsizsik

2019. március 24. 05:33

A babzsizsik közismert, veszélyes raktári kártevő, elsősorban a bab, másodsorban egyéb hüvelyes növények jelentős károsítója.

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

2022. augusztus 27. 05:32

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

Kertbarátok figyelem: fagyos éjszakákra számíthatunk!

2024. március 13. 06:40

Fagyos időszakra számíthatunk a közeljövőben. Mik a fagykár-megelőzés lehetőségei? Miért hullik a szilva? És mit tehetünk a gyepben megjelenő kétszikű gyomok ellen? Zsigó György növényorvos tanácsait olvashatják kiskerti növényvédelem terén.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.