Növényvédelem
Fizetett tartalom

2022 tavaszának kulcskérdése a repce-fénybogár elleni védekezés

Agrofórum Online

A tél múlásával lassan aktuálissá válnak a repce tavaszi növényvédelmi teendői; védekezni kell a szárormányosok, majd a virágbimbók megjelenésével a repce-fénybogár ellen.

A gazdaságos repcetermesztéshez a megfelelő agrotechnikai háttér biztosítása mellett elengedhetetlen a megfelelő rovarvédelem. A jelenleg termesztett szántóföldi növényeink közül a leginkább rovarfertőzött az őszi káposztarepce. Minden fejlődési szakaszban említhető legalább egy veszélyes kártételt okozó károsító. Az egyik ilyen a virágzás idején károsító repce-fénybogár, amelynek kártétele az érés időszakában realizálható.

A repce-fénybogár tápnövényeit tekintve megtalálható mustáron, káposztaféléken, keresztesvirágú gyomokon és a zöldítő keverékek keresztesvirágú növényein is. Az enyhe télnek és a vetésforgóba iktatott egyéb keresztesvirágú növényeknek köszönhetően megjelenésük mára általánosnak mondható. Hazai vizsgálatok azt mutatják, hogy kártételük számottevő lehet, ha megjelenésük idején hosszabban hűvös időjárás uralkodik, mivel az elhúzódó generatív fázis hosszabb időt biztosít a károkozásra, amely sokszor nem elhanyagolható mértékű gazdasági károkat is okoz. Klímánk fokozatos változásának köszönhetően ezzel a tényezővel feltétlenül számolnunk kell.

Repce-fénybogár (Meligethes aeneus) és kártétele

A repce-fénybogár által okozott kár akár 0,4-0,7 t/ha mértékű is lehet, mely a jelenlegi felvásárlási árakon számolva egy cseppet sem elhanyagolható mennyiség. A hatékony és eredményes védekezéshez az FMC az Avaunt® 150 EC rovarölő szert ajánlja.

Mind a magyarországi, mind nemzetközi vizsgálatok igazolták, hogy az Avaunt® 150 EC rovarölő szerrel történt kezelések során csak és kizárólag érzékeny fénybogár populációkat találtak. Ez azt jelenti, hogy az Avaunt® 150 EC indoxakarb hatóanyaga képes a legmegfelelőbb választ adni a termelők által támasztott elvárásokra: a fénybogár-populációk megfelelő gyérítésére.

Az FMC tapasztalatai szerint és szántóföldi vizsgálatok alapján a fénybogár egyedek betelepedésének időszakában, a repce rejtett- vagy zöldbimbós fenológiájában kijuttatott Avaunt® 170 ml/ha dózisában az időjárástól függetlenül, 8-10 napos tartamhatásával megvédi a repcét a jelentősebb fénybogár-kártételtől.

Avaunt® hatékonyságvizsgálati eredmények, 2017

Normál évjáratban a zöldbimbós állapottól a virágzás kezdetéig eltelt időt „lefedi” az Avaunt® tartamhatása, ezzel egy károsításmentes virágzat kialakulását segíti elő. Később a virágbimbók felnyílásával a fénybogár egyedek pollenhez jutva megszűnnek, mint repce károsítók.

Az Avaunt® 150 EC kontakt- és gyomorméreg, a hatékony védekezés feltétele: a fénybogár betelepülésekor, legkésőbb a repce zöldbimbós állapotában történő permetezés elvégzése. Ilyenkor a virágzatot károsító egyedek az első harapásukat követőn 2-4 órán belül lebénulnak, károsításuk megszűnik, majd tartalék tápanyagaik függvényében néhány napon belül elpusztulnak.

FMC-Agro Hungary Kft.
www.fmcagro.hu

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük, mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zuzmó: barát vagy ellenség? + videó

2025. április 4. 16:40

A fák ágait dús, szürkészöld réteg fedi, és a kertbarátok gyakran tanácstalanok a jelenséggel kapcsolatban.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

Most célszerű az őszi árpa védelme

2025. április 4. 08:10

Az őszi árpának nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Minden csíra számít! Védje meg a vetést a talajlakó kártevőktől!

2025. április 3. 16:10

Az ébredő természet a tavaszi vetésű kultúrnövények rovarkártevői számára ideális feltételeket teremt. Ne adjunk esélyt az elszaporodásuknak!

A tarlókezelést ne hagyjuk ki! De mikor végezzük?

2021. július 10. 05:36

A tarlókezelés kihagyhatatlan művelési elem. Ezzel az egyszerű, jól tervezhető gyomirtási beavatkozással tudunk a legtöbbet tenni azért, hogy a területeinken ne szaporodjon a gyommagkészlet, visszaszorítsuk az állományból nehezen irtható, gyakran már rezisztenciát mutató évelőket. Utána egyszerűbb és hatékonyabb a következő évi gyomirtás.

A kukorica rovarölő szeres védelme a mikotoxint termelő gombák ellen

2022. május 17. 15:26

A növényvédelmi technológiai újítások bevezetésében Magyarországon élen jár a KITE Zrt.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

A borsó gyomirtása

2018. november 21. 09:37

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.