Növényvédelem
Fizetett tartalom

2022 tavaszának kulcskérdése a repce-fénybogár elleni védekezés

Agrofórum Online

A tél múlásával lassan aktuálissá válnak a repce tavaszi növényvédelmi teendői; védekezni kell a szárormányosok, majd a virágbimbók megjelenésével a repce-fénybogár ellen.

A gazdaságos repcetermesztéshez a megfelelő agrotechnikai háttér biztosítása mellett elengedhetetlen a megfelelő rovarvédelem. A jelenleg termesztett szántóföldi növényeink közül a leginkább rovarfertőzött az őszi káposztarepce. Minden fejlődési szakaszban említhető legalább egy veszélyes kártételt okozó károsító. Az egyik ilyen a virágzás idején károsító repce-fénybogár, amelynek kártétele az érés időszakában realizálható.

A repce-fénybogár tápnövényeit tekintve megtalálható mustáron, káposztaféléken, keresztesvirágú gyomokon és a zöldítő keverékek keresztesvirágú növényein is. Az enyhe télnek és a vetésforgóba iktatott egyéb keresztesvirágú növényeknek köszönhetően megjelenésük mára általánosnak mondható. Hazai vizsgálatok azt mutatják, hogy kártételük számottevő lehet, ha megjelenésük idején hosszabban hűvös időjárás uralkodik, mivel az elhúzódó generatív fázis hosszabb időt biztosít a károkozásra, amely sokszor nem elhanyagolható mértékű gazdasági károkat is okoz. Klímánk fokozatos változásának köszönhetően ezzel a tényezővel feltétlenül számolnunk kell.

Repce-fénybogár (Meligethes aeneus) és kártétele

A repce-fénybogár által okozott kár akár 0,4-0,7 t/ha mértékű is lehet, mely a jelenlegi felvásárlási árakon számolva egy cseppet sem elhanyagolható mennyiség. A hatékony és eredményes védekezéshez az FMC az Avaunt® 150 EC rovarölő szert ajánlja.

Mind a magyarországi, mind nemzetközi vizsgálatok igazolták, hogy az Avaunt® 150 EC rovarölő szerrel történt kezelések során csak és kizárólag érzékeny fénybogár populációkat találtak. Ez azt jelenti, hogy az Avaunt® 150 EC indoxakarb hatóanyaga képes a legmegfelelőbb választ adni a termelők által támasztott elvárásokra: a fénybogár-populációk megfelelő gyérítésére.

Az FMC tapasztalatai szerint és szántóföldi vizsgálatok alapján a fénybogár egyedek betelepedésének időszakában, a repce rejtett- vagy zöldbimbós fenológiájában kijuttatott Avaunt® 170 ml/ha dózisában az időjárástól függetlenül, 8-10 napos tartamhatásával megvédi a repcét a jelentősebb fénybogár-kártételtől.

Avaunt® hatékonyságvizsgálati eredmények, 2017

Normál évjáratban a zöldbimbós állapottól a virágzás kezdetéig eltelt időt „lefedi” az Avaunt® tartamhatása, ezzel egy károsításmentes virágzat kialakulását segíti elő. Később a virágbimbók felnyílásával a fénybogár egyedek pollenhez jutva megszűnnek, mint repce károsítók.

Az Avaunt® 150 EC kontakt- és gyomorméreg, a hatékony védekezés feltétele: a fénybogár betelepülésekor, legkésőbb a repce zöldbimbós állapotában történő permetezés elvégzése. Ilyenkor a virágzatot károsító egyedek az első harapásukat követőn 2-4 órán belül lebénulnak, károsításuk megszűnik, majd tartalék tápanyagaik függvényében néhány napon belül elpusztulnak.

FMC-Agro Hungary Kft.
www.fmcagro.hu

A növényvédő szereket biztonságosan és felelősséggel használja! Kérjük, mindig kövesse a készítmény címkéjén leírtakat annak alkalmazásakor! Az ® jellel jelölt termékek az FMC Corporation vagy leányvállalatainak márkanevei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szilva torzult levelei: levéltetű, levélatka vagy vírus?

2025. május 15. 08:10

A torzult levelek mögött levéltetű, levélatka vagy vírus is állhat. A szilvafák védelméhez időzített és célzott beavatkozás kell.

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

2025. május 14. 14:10

A köszméte levéltetű kora nyáron súlyos hajtástorzulást okoz a bogyós gyümölcsűeken. Korai felismeréssel megelőzhető a nagyobb kár.

Az árpabogár ellen védekezni kell + videó

2025. május 13. 16:10

Az árpabogarak jelenlétére, szaporodására oda kell figyelnünk, mert a kelő lárvák gyorsan pusztíthatnak.

Kalászvédelem okosan: mi ellen, mivel, mikor?

2025. május 13. 08:10

A fuzáriózis az idei szezon fő kockázata – de mikor indokolt az azolos, és mikor a strobilurinos fungicid? Itt a segítség.

Növényvédelem: felhívás 80 órás alaptanfolyamról

2023. december 18. 13:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest-Fővárosi Szervezete 2024. január 22-i indítással növényvédelmi alaptanfolyamot szervez, a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlására és felhasználására jogosító engedély megszerzéséhez.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Biogazdálkodók számára fejlesztettek ki „illatos” növényvédelmi megoldást

2023. november 13. 17:10

Biogazdálkodók számára fejlesztett uniós támogatással kártevő rovarokkal szemben alkalmazható növényvédelmi megoldást a szegedi Chili Produkt Kft. - tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.

Kiszámíthatóság és tervezhetőség a napraforgótermesztésben

2022. április 8. 11:36

2021-ben a napraforgó az egyik legjobban jövedelmező növényünk lett. Vetésterülete növekszik, gyakorlatilag csak a vetésforgó szab gátat neki. Tavaly 664.000 hektáron termesztettük, melyből több, mint 200.000 hektár Express™-toleráns hibrid került elvetésre.