Növényvédelem

A Coragen 20 SC is kapott engedélyt drónnal történő kijuttatásra Magyarországon

Agrofórum Online

Újabb rovarölő szer juttatható ki Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. A klórantraniliprol hatóanyag-tartalmú Coragen 20 SC engedélyt kapott szántóföldi felhasználásra kukorica, csemegekukorica és pattogatni való kukorica kultúrákban.

Ezzel hazánkban már két növényvédő szer is rendelkezik engedéllyel drónnal történő kijuttatásra. 2023 augusztusában az acetamiprid hatóanyag-tartalmú Mospilan 20 SG rovarölő szer engedélye lett elsőként kiterjesztve az új technológiára. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) mindkét közleményében felhívta a figyelmet a munkavédelmi előírások és a drónnal végzett növényvédelmi kezelés speciális szabályainak fontosságára.

Az új engedélyről

A Coragen 20 SC a kiterjesztett hatósági engedély értelmében kukorica (vetőmag-, szemes és silókukorica), csemegekukorica, valamint pattogatni való kukorica kultúrában alkalmazható kukoricamoly, illetve gyapottok-bagolylepke elleni védekezéshez.

A drónra történő kiterjesztéshez kísérletekkel kellett igazolni a Coragen 20 SC rovarölő készítmény hatékonyságát, valamint ökotoxikológiai és humántoxikológiai szempontból bizonyítani kellett a biztonságos felhasználását a hatóság által előírt elsodródási vizsgálatokkal. A gyártó a Nébih útmutatójának megfelelően a fenti kísérleteket elvégezte, így kaphatott zöld utat a készítmény az új technológiára.

Nagyon fontos, hogy a készítmény drónos kijuttatása a DropMax elsodródást csökkentő adalékanyag egyidejű alkalmazása mellett történhet, és kizárólag hidraulikus szórófejjel ellátott pilóta nélküli légijárművel lehet elvégezni a kezelést.

Az engedély-kiterjesztéshez hatákonysági és elsodródási vizsgálatokat is kötelező elvégezni
Az engedély-kiterjesztéshez hatákonysági és elsodródási vizsgálatokat is kötelező elvégezni

A legfontosabb előírásokról

A Nébih a drónnal végzett növényvédelmi kezelésekkel kapcsolatban mindig felhívja a figyelmet a jogszerű tevékenység végzéséhez elengedhetetlen feltételekre:

  • Az alkalmazott drónnak típusminősítéssel szükséges rendelkeznie.
  • A drón pilótájának szerepelnie kell a Nébih által vezetett drónpilóta nyilvántartásban.
  • A drónnal történő permetezés változatlanul légi növényvédelemnek minősül, ezért kizárólag növényorvos felügyelete mellett végezhető (44/2005. (V. 6.) rendelet 10. §).
  • A tevékenység megkezdése előtt engedélyt kell kérni a területileg illetékes vármegyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályától (44/2005. (V. 6.) rendelet 3/A. § és 3/B. §).
  • A drón maximum 2 méteres magasságban repülhet a kultúra felett.
  • A drón legnagyobb megengedett repülési sebessége 15 km/h.
  • A kezelt területtől tartandó védőtávolság minimum 20 méter.
  • A permetezés során biztosítani kell azt is, hogy a kezelendő kultúrára kerülő permetlécseppek 50%-os térfogat szerinti átmérője legalább 200 µm legyen.
  • Drónnal végzett mezőgazdasági repülés esetén a repülési útvonal nem vezethet át lakott területrész, állattartó terület, felszíni víz, vízkivételi mű, vízbázis védőterülete, települési szennyvíztisztító telep, fokozottan védett természeti terület, erdőrezervátum vagy bioszféra rezervátum magterülete felett.
  • A munka megkezdése előtt a kezelt terület és a hozzá tartozó védősáv szélén a következő felirattal ellátott, figyelmeztető táblákat kell elhelyezni: „Pilóta nélküli légi járművel (drónnal) történő permetezés folyik ezen a területen, belépni a területre veszélyes és tilos!”
A növényvédelmi kezelésre alkalmazott drónnak típusminősítéssel kell rendelkeznie
A növényvédelmi kezelésre alkalmazott drónnak típusminősítéssel kell rendelkeznie

A szabályozási háttérről

A légi közlekedésről szóló 1995. évi XCVII. törvény és a Bizottság (EU) 2009/495 felhatalmazáson alapuló rendelete értelmében a drónok pilóta nélküli légi járműnek minősülnek. Pilóta nélküli légi jármű bármely olyan légi jármű, amely a fedélzetén tartózkodó pilóta nélkül üzemel, vagy amelyet ilyen üzemmódra terveztek, és amely önálló vagy távirányítással történő üzemelésre képes.

A mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM–GKM–KvVM együttes rendelet értelmében pilóta nélküli légi járművel való kijuttatásra engedélyezett növényvédő szer és növényvédő szernek nem minősülő növényvédő hatású termék juttatható ki.

Nagyon fontos, hogy a „klasszikus” légi (repülőgéppel és helikopterrel történő) kijuttatásra engedélyezett növényvédő szerek és készítmények nem alkalmazhatók alapvetően drónnal történő kijuttatásra is. A használatuk csak azt követően lehetséges, ha a meglévő érvényes engedélyokiratukat kiterjesztik pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra is. Az engedélyokirat kiterjesztését az érintett szer vagy készítmény engedélytulajdonosa vagy annak hivatalos hazai képviselete kérelmezheti.

Kapcsolódó cikkek:

Kapcsolódó jogszabályok és tájékoztató anyagok:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Nemzetközi piacra készül a magyar permetező drón

2022. szeptember 22. 11:27

A győri Széchenyi István Egyetem fontos szereplője a drónkutatásnak.

Miért invesztál a világ legnagyobb sörgyártója a mezőgazdasági technikába?

2020. június 30. 09:11

Az AB InBev a világ legnagyobb sörgyártója komolyan veszi a minőségi alapanyag-felhasználást, ezért 13 ország sörárpa termesztőivel tart szoros kapcsolatot, a fenntartható termesztéstechnológia segítése érdekében.

Úton a mezőgazdaság megújulása felé

2019. május 23. 06:53

A mezőgazdaság sürgős megújulásának egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik.

Csodálatos téli légifotók - Havas erdők, mezők és legelők madártávlatból

2019. január 12. 14:05

Ha már ilyen sok hó hullott az utóbbi napokban, akkor néhány drónfelvételt is készítettünk a Pilisben.

Nagyvilág Képgaléria