Növényvédelem

A dión károsító gubacsatkák, II. rész

Agrofórum Online

A dolgozat első részében a dió nemezes gubacsatka által okozott tünetek kialakulását és évközi változását mutattuk be. A gubacsok legfontosabb tulajdonsága a levélfonák érközeiben megjelenő nemezszerű szőrképlet fehéres foltja, amely felett a levéllemez zöldessárgán, ráncolódva kidomborodik.

A dolgozat második részében a dió levelén és a termés zöld burkán is szemölcsökhöz hasonló gubacsokat okozó szemölcsös gubacsatkát ismertetjük.

Megjegyzés: A diónak páratlanul szárnyalt összetett levele van. A hajtáshoz kapcsolódó levélnyél a levélgerincben folytatódik, ez hordozza az egyes levélkéket. A levél említésekor minden esetben a levélgerincen elhelyezkedő egyes levélkéket értjük. 

A szemölcsös gubacsatka (Aceria tristriatus)

A faj kizárólagos tápnövénye a dió. A megtermékenyített, piros színű nőstények a dió rügyeiben, a rügy közeli apró résekben telelnek. A nyugalmi időszak végétől (április) az előjövő nőstények a fiatal levelekre rakják le a petéiket. A fejlődő lárvák szívogatásának hatására a dió levelének színén 1-2 milliméteres, szemölcsszerű, sima/kissé rücskös felületű, belül üreges, sárgászöld gubacsok keletkeznek. A szemölcsös gubacsatka kárképeit bemutató felvételek Budapesten Lébényben és Mosonmagyaróváron, 2016-2023 között készültek.

1. kép: Egy erősen fertőzött levél részlete májusban

A képen látható, hogy a gubacsok legnagyobb számban az elsőrendű mellékerek mentén helyezkednek el. A fényképezett levél a föld felett kb. 2 m magasságban lévő hajtáson fejlődött.

2. kép: A másodrendű mellékereknél a gubacsok száma kevesebb és a gubacsok is kisebbek

A sárgás színű, lekerekített, sima felületű gubacsok közvetlen környezetében lévő megduzzadó szövetek a levél síkjából fokozatosan emelkedve simulnak a levélből kiemelkedő kemény gubacsokhoz.

3. kép: A levél fonáki oldalán a sárgás gubacsok körül a szövetek duzzadása és torzulása sokkal kifejezettebb
4. kép: Egy szélsőségesen erős gubacsosodás tünetei

A gubacsok olyan nagy számban találhatók a levélen, hogy a torzulások miatt az erezet már nehezen ismerhető fel. Szokatlan tünet a levél foltos vörösödése. Érdemes megjegyezni, hogy a képen bemutatott levél ugyanazon a fán volt, amelyikről az 1-3 képek is készültek. Az irodalmi adatok és a megfigyelések szerint a fák alacsonyabban elhelyezkedő részein a fertőzés erősebb. Ezt a megfigyelést a 4-6. képek is megerősítik, mert a fényképezett leveleket egy talajszint közeli hajtáson fényképeztük.

5. kép: Közelképek a rendkívüli fertőzésről. Balra a levél felső-, jobbra az alsó (fonáki) oldalának részlete

A gubacsok az ereken és ér közötti részeken egyaránt nagy számban megtalálhatók. A vörösödés mindkét felületen jellemző, gubacsmentes felület nem is volt a levélen. Az erősen fertőzött levelek hamar elszáradnak, lehullanak. 

6. kép: Gubacsképződés a levélgerincen

Csak egy esetben láttuk a fenti tünetet, amikor a gubacsok a levélgerincen is megjelentek.

7. kép: Kárkép a levél felső oldalán, július közepén

A gubacsatkáknak az év folyamán 3-4 nemzedéke fejlődik ki. Az új nemzedék egyedei a leveleken újabb sárgás gubacsokat okoznak, a régebbiek narancs-pirosak, sötét lilásak végül megbarnulnak, ritkábban elhalnak.

8. kép: Az előző képen látható levél fonáki oldala
9. kép: Egy gubacs metszete, illetve felül- és alulnézete

A szemölcsös gubacsatka okozta képződmény szerkezete alapjaiban különbözik a nemezes gubacsatkánál ismertetett gubacstól. Az atkák nyálával bejutó anyagok hatására a növény a levél mindjét oldala felé enyhén kidomborodó, majdnem sima felületű, 1-2 mm átmérőjű, közel kör alakú, porcosan kemény, vastag falú gubacsot hoz létre. A gubacsban a levél síkjába illeszkedő vertikálisan lapított üreg található, lédús belső felülettel. Vizsgálatok szerint a gubacsban található növényi nedvek összetétele eltér a nem gubacsos levél nedveinek összetételétől. A gubacs nyílása a fonáki oldalon található.

10. kép: A levélgubacsoknál sokkal ritkább tünet a gubacsoknak a zöld dióburkon történő megjelenése
11. kép: Egy felső felületén elbarnuló gubacs vertikális metszete a rózsaszínű nőstényekkel (deutogyn).
Készült 2023. októberében

Az áttelelő nőstények megkereséséhez számos gubacsot felnyitottunk. A legtöbb üreg már elnéptelenedett, a megtermékenyített nőstények a telelési helyükre vándorolhattak.

Gyakori kártevő. Károkat csak a gyümölcsfaiskolákban és a fiatal ültetvényekben okoz az asszimilációs felület csökkentésével. 

A cikk első része ITT OLVASHATÓ.

A III. (befejező) részben egy Magyarországon nemrég megjelent, dión élő gubacsatkát mutatunk be.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 15. 15:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

2025. április 15. 08:10

A csonthéjasok moníliás fertőzése most a legveszélyesebb – a virágzás időszakában szükség van a célzott növényvédelemre.

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

2025. április 14. 08:10

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe.

Mitől lehetnek kinövések a mogyoró vesszőin?

2023. január 13. 04:39

Mitől alakultak ki kisebb golyók, duzzanatszerű kinövések a mogyoró vesszőin?

Mi károsítja a kőrisfák levelét?

2019. szeptember 21. 04:36

D. Edit kérdése: Kőrisfáim levelei összetekerednek, majd hervadnak, elhalnak. Mi okozhatja ezeket a tüneteket?

A szójabab epeszúnyog elleni védelem

2023. október 29. 13:10

A szójabab epeszúnyog egy viszonylag új, Iowában elterjedt szójakártevő faj.

Mitől száradnak a ribiszke fás részei?

2019. július 2. 04:37

R. Dezsőné kérdése: Ribiszkebokraimon elszáradó fás részeket találtam. A fás részek belsejében pedig barnuló járatok találhatóak. Mi okozza ezt, és mit tehetek ellene?