Növényvédelmi előrejelzés

A gombákra kell a leginkább figyelni

Agrofórum Online

Az időjárás továbbra is kedvez a gombák szaporodásának. Akik a szőlő lisztharmata ellen nem védekeztek, azok valószínűleg szüretelni sem fognak idén. Figyelnünk kell a levéltetvek terjedésére is, hiszen az időjárás kedvező életfeltételeket teremt számukra, és ne feledkezzünk meg a poloskákról és burgonyabogarakról sem.

A jövő szerdáig az ország minden tájára apró esőket ígérnek a meteorológusok. Javasolt, hogy az OMSZ előrejelzésében válasszák ki az Önökhöz legközelebbi várost (Budapest, Győr, Debrecen, Pécs, Miskolc, Szeged) és kattintsanak rá. Az alföldi szántóföldeknek ez a csapadék még mindig kevés lesz, de arra ott is elegendő lesz, hogy a párássá váló kertekben újra és újra fertőzni tudjanak a kórokozó gombák.

Továbbra is a gombákra kell a leginkább figyelni

A lisztharmatos fürtben a sérves bogyókról június 24-én készült fotó. A tulajdonosok nem védekeztek az idén gomba ellen – és már szüretelni sem fognak. Mégis javasolt a permetezés, már csak a jövő évi termés miatt is. Ki lehet jelenteni, hogy a kertjeinkben lévő szőlőfajták többségét folyamatosan permetezni kell a lisztharmat és az időjárás függvényében a peronoszpóra és a szürkepenész ellen, a paradicsom és krumplibokrainkat pedig a fitoftórás betegség ellen (paradicsomvész és burgonyavész). A bogyósok és a csonthéjasok levélbetegségeiről, az almatermésűek varasodásáról és a fán lévő gyümölcsök moníliás betegségéről sem feledkezhetünk el.

A lisztharmatos fürtben a sérves bogyókról június 24-én készült fotó
A lisztharmatos fürtben a sérves bogyókról június 24-én készült fotó (Fotó: Zsigó György)

Ijesztően néznek ki a 2017.09.02-én fotózott fitoftórás paradicsomok is, melyekről egy fajta-összehasonlító kísérletben készült fotó. A vizsgálatok során a fitoftóra-ellenállóságot tesztelték. Sajnos egyik fajta sem bírta ki a gomba támadását, mindegyik hasonlóan nézett ki. A leghatásosabban még mindig a kémiai alapú növényvédő szerekkel óvhatjuk meg a termést, de a biológiai készítményekkel, az egyszerű anyagokkal védekezve is szép lehet a szüretünk.

Nem jártak kedvező eredménnyel a kísérletek
Nem jártak kedvező eredménnyel a kísérletek (Fotó: Zsigó György)

Kedvez az idő a levéltetvek szaporodásának

A gombáknak kedvező időjárás a levéltetveket is szaporodásra, terjedésre késztette. Még mindig erős fertőzést láthatunk a fákon, bokrokon. A többi rovart és az atkákat sem hátráltatta az időjárásunk. Átlagos mértékben „hozzák a formájukat”. A gyümölcsmolyok rajzását követhetik a hálózatunk csapdáival és persze legpontosabban a kertjükben felszerelt csapdákkal. Az esőtől, párától nedves felületeken könnyedén csúsznak és nem száradnak ki a csigák – sok van belőlük.

Káposztapoloskák násza a leveleken…

A párzó káposztapoloskákról 06.23-án készült fotó. A szívogatásnál, a nyáluktól torzult el a leveles kel levele. Valószínűleg a fénykép bal felső sarkában pihenő „kerti” bolha is részt vett a károsításban. A káposztafélékre engedélyezett rovarölők közül III. kategóriás a Decis, a Deltam, a Kaiso Garden, a Karate 5 CS, Laser Duplo, a Mospilan 20 SG, stb. Tapadásfokozót is adagoljanak a permetlébe, a káposzták viaszos levele miatt!

A párzó káposztapoloskákról 06.23-án készült fotó
A párzó káposztapoloskákról 06.23-án készült fotó (Fotó:Zsigó György)

A burgonyabogár is megérkezett

A csíkos burgonyabogár is megérkezett. A bogár két nemzedéke egybeolvad, együtt él a tojás, a lárva és az imágó. Ezért nem tudjuk egyetlen permetezéssel megállítani a kártételét. Ráadásul gyorsan megszokják a rovarölő szereket. Jelenleg a következő III.kategóriások engedélyezettek: Coragen 20 SC, Sanium System és két „bioszer” a Laser Duplo és a NeemAzal T/S, stb. Ha csak néhány bokor van a kertünkben, akkor kézzel is összeszedhetjük az imágókat és a lárvákat, eldörzsölhetjük a levél fonákján csoportosuló tojásokat.

Az állat biológiájából következik, hogy a vetésváltás (az áttelelők miatt) és a gyommentesítés (táplálék megszüntetése) is fontosak a kolorádóbogár elleni küzdelemben. Ne hagyjuk ki ezeket a lehetőségeket se!

A bogár két nemzedéke egybeolvad, együtt él a tojás, a lárva és az imágó
A bogár két nemzedéke egybeolvad, együtt él a tojás, a lárva és az imágó (Fotó: Zsigó György)

A cikk Zsigó György növényorvos segítségével készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.

A Corteva új hatásmechanizmusú gombaölő szere segít a kalászosok növényvédelmében

2022. augusztus 31. 13:19

Az Inatreq™ hatóanyag, mint a vállalat fejlesztésének legújabb eleme, fontos mérföldkő, mely a kalászos gombaölő szerek között egy vadonatúj mechanizmust hoz a felhasználók számára.

Permetezési segédanyagok a UPL kínálatában

2020. március 25. 09:07

A gyakorló növényvédősök többsége biztosan látott már olyan kezelést, amely után a hatásosság elmaradását tapasztalta, illetve nem sikerült elérni azt a szintű hatást, ami az adott növényvédő szertől elvárható lett volna. Ezekben a helyzetekben nem feltétlenül a növényvédő szerekben kell keresni a problémát, érdemes megvizsgálni egyéb befolyásoló körülményeket is: ilyenek például a permetléfedettség, a felszívódás, a permetezéshez használt víz keménysége és pH-ja, valamint egyéb szennyező anyagok.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.