Növényvédelem

A repcét károsító rovarok elleni védekezésről

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztésének sikerét nagyban befolyásolja a kártevők elleni védekezések hatékonysága. A repce szár- és becőormányos elleni védekezést viszont nehezíti a klórpirifosz hatóanyag kivonása, a fénybogár ellen pedig a piretroid rezisztens populációk megjelenése okoz problémát. Mi alapján dönt akkor a felhasznált hatóanyagokról és milyen jövőt jósol a repcetermesztőknek? - erről kérdeztük a gyakorló növényvédelmi szakembert, Dömötör Istvánt, az Agrárközpont ügyvezetőjét, növényorvosát.

Nem volt igazán hideg a tél, ezért a rovarkártevőkre fokozottan oda kell figyelni. A csapadék hiánya miatt is a jelenlegi tendencia azt mutatja, hogy rovaros évre kell számolni.

A meleg idő miatt számítani lehet a repce szárormányos korai megjelenésére. István a gyakorlat és bevált módszerek szerint a 4-5 kártevő elleni védekezést tervez idén is. Szárormányos ellen a sárga ragacslapokat már kihelyezték, eddig nem volt fogás. Azt már most meg tudja mondani, hogy a csapdás megfigyelésre alapozva, amint szükséges egy klórpirifosz és piretroid kombinációval fognak első körben permetezni. Ezt a kombinációt idén tudják utoljára alkalmazni, hiszen a klórpirifoszt április 16-ig lehet már csak felhasználni. István előrevetíti, hogy nehéz helyzetben lesznek a repcetermesztők emiatt.

A következő nehézség a repce-fénybogár elleni védekezés, ahol az elmúlt években már találkozhattunk piretroid rezisztens populációkkal. Erre a szakember az indoxakarb hatóanyagot tartogatja talonban, hiszen ez náluk a gyakorlatban is bevált, ezzel meg tudja törni a piretroid rezisztenciát. „Más lehetőség gyakorlatilag itt sincs.”

A szer kivonások a kertészeti ágazatot eddig sokkal jobban érintették. Ott már vannak biológiai megoldások, az egész piac elmozdult ebbe az irányba. Szántóföldi termelésben most fog majd igazán nagy problémát okozni a felhasználható hatóanyagok számának csökkenése, „és erre most már megoldást kell találni” – válaszolta kérdéseimre határozottan a gyakorló növényorvos, aki maga is szántóföldi termesztőként több oldalról látja a problémát.

„A repcetermesztésben nem tudunk már olyan alapkészítményeket használni, amikhez hozzá vagyunk szokva.” István szerint ez két lehetséges kimenetelhez vezethet: vagy jönnek új hatóanyagok, vagy csökkenni fog a repcetermésünk. Ezek a plusz védekezési körök már így is jelentős plusz terhet rónak a termesztőkre. A repcetermesztés profitábilitására vonatkozóan a következő év egy nagy választóvonal lehet- ezzel a borús zárszóval búcsúztunk a határtól.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Egy különleges évjáratot követ egy másik… - Milyen volt a szőlő növényvédelme 2019-ben eddig?

2019. augusztus 12. 04:36

A növényvédelmi szezon a „célegyenesbe” fordult. A szürkepenész elleni védekezések már fürtzáródás előtt elkezdődtek, de az időjárás előrejelzés alapján fontos a megfelelő fürthigiénia fenntartása és a megfelelő zöldmunka elvégzése.

A sárgarozsda idei fellépéséről

2023. május 15. 05:37

A búza, durum és a pelyvás búzafélék (tönköly, tönke, alakor) számára az idei esztendő ismét hozott egy régi – új problémát, a sárgarozsda megjelenését.

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.

Főhet a fejük a borászoknak, nagy költséggel kellett védeni a termést

2023. augusztus 30. 13:10

A tavalyi aszály után idén a gombák és a kártevők nehezítik a borászok életét. A jónak ígérkező termést nagy költséggel kellett védeni, a csökkenő kereslet miatt azonban a gazdák bizonytalanok, hogy nyereséggel zárhatják-e az évet.