Növényvédelem
Fizetett tartalom

Aktuális és várható környezeti hatások kezelése kalászosban, repcében

UPL Hungary Kft.

Az idei melegebb, ismételten hómentes tél próbára teszi az őszi vetésű kultúrákat. Igazi mélynyugalomról évek óta nem lehet beszélni, folyamatosan váltakoznak a hosszabb melegebb és rövidebb hideg periódusok, ezt a növények életfolyamatai is kénytelenek lekövetni. A már beépített tápanyagok mennyisége ilyenkor különös hangsúlyt kap, hiszen ezeket a raktárakat használja a növény életfolyamatai megfelelő biztosításához és a tavaszi indulásához. Ehhez nyújtunk segítséget az UPL Hungary Kft. biostimulátoraival, melyek mindegyike felhasználható az induló AÖP pályázatban 1 pontot érően.

A repcék vagy a kalászosok kelése után, néhány lombleveles állapotban érdemes kitenni a Tonivit (Ascophyllum nodosum) tengeri alga bázisú biostimulátort, amely a GA 142 algakivonat (oligoszacharidok, betain, vitaminok, hormonok) mellett a gyökeresedéshez fontos makroelemeket, a foszfort és a káliumot tartalmazza. Elősegíti a gyökérfejlődést, viszont nem serkenti a hajtások csúcsrügyeinek fejlődését, így a növény föld feletti részeinek növekedését. A fejlettebb gyökérrendszer hatékonyabbá teszi a talajból a tápanyagok és a víz felvételét, ezek beépítésével több tartalék tápanyag segíti az áttelelést. Dózisa 1,0-1,5 l/ha. Szárazabb vetés utáni időjárás esetén a készítmény használata tavaszi vetésű kultúrák esetén is hasznos lehet.

A fagyok elmúltával a repce és a kalászosok intenzív növekedésnek indulnak, rögtön ezután az Atonik (nitrofenolok, nitroguajakol Na-sói) kijuttatását javasoljuk 0,6 l/ha dózisban. Őszi búzában érdemes klórmekvát hatóanyagú készítménnyel keverni a markánsabb termésnövelő hatás érdekében. Az Atonik használatával serkentjük a citoplazma áramlását, melynek következtében intenzívebb oldal- vagy mellékhajtás képződést idézhetünk elő az osztódószövetek működésének befolyásolásával. A kultúrnövényeket ért kora tavaszi gyomirtó stressz kezelésére, ellensúlyozására is kitűnő választás (1,0 l/ha dózisban repcében). A bekövetkezett kár mérséklésére lehetőleg 24-48 órán belül juttassuk ki.

A Forthial (GA 142 + N + Mg) kijuttatását (1,0 l/ha) a kalászosok zászlóslevél kiterülésének időszakára pozícionáljuk, amikor a kalászosok energiaigénye a csúcson van. A tápanyagfelvételért felelős enzimek stimulációján túl fokozza a talajon, illetve levélen keresztül felvett tápanyagok beépülését és ezáltal javítja a növények kondícióját. Mindez hatással van a zászlóslevél méretére, annak klorofilltartalmára és fotoszintetikus aktivitására, melynek következtében a kezelt növényekben több asszimilátum jut a kalászokba: ez a virágzás időszakában pozitívan befolyásolja a kalászonkénti magszám, később pedig az ezermagtömeg alakulását.

Repcében (és az összes olajos kultúrában) kritikus időszak a terméskötődés fázisa. A Multoleo (GA 142 + N + B) a repce zöld bimbós állapotában, 2,0 l/ha dózisban kijuttatva segít csökkenteni a bekötött becők abortálódását.

A fent említett készítmények használatával nincs kockázat a keverhetőséget illetően sem, mert mindegyik vizes bázisú. Stimulátoraik párban járnak a kalászosok esetében az Adob Extra Gabona (3-4 kg/ha), az olajos növények esetében az Adob Napraforgó-Repce (2-6 kg/ha) lombtrágyáinkkal, a jobb kondíció eléréséért.

Felmerülő kérdések esetén keressék az UPL Hungary Kft. területi munkatársait. Mindig szívesen állunk rendelkezésükre!

Valovics Attila
fejlesztőmérnök
UPL Hungary Kft.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Diófa: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

2023. október 7. 09:10

Az ősz érkezése nem jelenti azt, hogy gondoskodás nélkül kell hagynunk a házikert diófáit. Sajnos az év korai levélszáradást, és lombhullást eredményezett kertünk páratlan díszein. Mi a teendő az ősz beköszöntével?

A gyomrezisztencia helyzete a világban

2018. szeptember 27. 11:10

A szerzők a párizsi gyomrezisztencia konferencián jártak, az ott látottakról, hallottakról számolnak be. Az előadások a rezisztens gyomfajokról, az általuk okozott károkról, a megelőzés lehetőségeiről szóltak és bemutatták a legújabb diagnosztikai módszereket.

Inváziós kártevők: az inváziós tölgy csipkéspoloska

2019. február 1. 09:50

Városi fákon, de erdőkben is már július elejére/közepére látványos lombelszíneződést idézhet elő az inváziós tölgy csipkéspoloska, ami jól elkülöníthető az aszály miatti, illetve az őszi levélsárgulástól. A rovarfaj földrajzi elterjedéséről, tápnövényeiről, életmódjáról, a tölgyekre kifejtett hatásáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól az Inváziós kártevők sorozatunk ezen írása.

Az időjárás már a paprikát sem kíméli - súlyos veszteséget okozhat

U. Géza kérdése: Mitől romlott le a paprikám levele, hogyan tudnék segíteni rajta?