Növényvédelem
Fizetett tartalom

Aktuális és várható környezeti hatások kezelése kalászosban, repcében

UPL Hungary Kft.

Az idei melegebb, ismételten hómentes tél próbára teszi az őszi vetésű kultúrákat. Igazi mélynyugalomról évek óta nem lehet beszélni, folyamatosan váltakoznak a hosszabb melegebb és rövidebb hideg periódusok, ezt a növények életfolyamatai is kénytelenek lekövetni. A már beépített tápanyagok mennyisége ilyenkor különös hangsúlyt kap, hiszen ezeket a raktárakat használja a növény életfolyamatai megfelelő biztosításához és a tavaszi indulásához. Ehhez nyújtunk segítséget az UPL Hungary Kft. biostimulátoraival, melyek mindegyike felhasználható az induló AÖP pályázatban 1 pontot érően.

A repcék vagy a kalászosok kelése után, néhány lombleveles állapotban érdemes kitenni a Tonivit (Ascophyllum nodosum) tengeri alga bázisú biostimulátort, amely a GA 142 algakivonat (oligoszacharidok, betain, vitaminok, hormonok) mellett a gyökeresedéshez fontos makroelemeket, a foszfort és a káliumot tartalmazza. Elősegíti a gyökérfejlődést, viszont nem serkenti a hajtások csúcsrügyeinek fejlődését, így a növény föld feletti részeinek növekedését. A fejlettebb gyökérrendszer hatékonyabbá teszi a talajból a tápanyagok és a víz felvételét, ezek beépítésével több tartalék tápanyag segíti az áttelelést. Dózisa 1,0-1,5 l/ha. Szárazabb vetés utáni időjárás esetén a készítmény használata tavaszi vetésű kultúrák esetén is hasznos lehet.

A fagyok elmúltával a repce és a kalászosok intenzív növekedésnek indulnak, rögtön ezután az Atonik (nitrofenolok, nitroguajakol Na-sói) kijuttatását javasoljuk 0,6 l/ha dózisban. Őszi búzában érdemes klórmekvát hatóanyagú készítménnyel keverni a markánsabb termésnövelő hatás érdekében. Az Atonik használatával serkentjük a citoplazma áramlását, melynek következtében intenzívebb oldal- vagy mellékhajtás képződést idézhetünk elő az osztódószövetek működésének befolyásolásával. A kultúrnövényeket ért kora tavaszi gyomirtó stressz kezelésére, ellensúlyozására is kitűnő választás (1,0 l/ha dózisban repcében). A bekövetkezett kár mérséklésére lehetőleg 24-48 órán belül juttassuk ki.

A Forthial (GA 142 + N + Mg) kijuttatását (1,0 l/ha) a kalászosok zászlóslevél kiterülésének időszakára pozícionáljuk, amikor a kalászosok energiaigénye a csúcson van. A tápanyagfelvételért felelős enzimek stimulációján túl fokozza a talajon, illetve levélen keresztül felvett tápanyagok beépülését és ezáltal javítja a növények kondícióját. Mindez hatással van a zászlóslevél méretére, annak klorofilltartalmára és fotoszintetikus aktivitására, melynek következtében a kezelt növényekben több asszimilátum jut a kalászokba: ez a virágzás időszakában pozitívan befolyásolja a kalászonkénti magszám, később pedig az ezermagtömeg alakulását.

Repcében (és az összes olajos kultúrában) kritikus időszak a terméskötődés fázisa. A Multoleo (GA 142 + N + B) a repce zöld bimbós állapotában, 2,0 l/ha dózisban kijuttatva segít csökkenteni a bekötött becők abortálódását.

A fent említett készítmények használatával nincs kockázat a keverhetőséget illetően sem, mert mindegyik vizes bázisú. Stimulátoraik párban járnak a kalászosok esetében az Adob Extra Gabona (3-4 kg/ha), az olajos növények esetében az Adob Napraforgó-Repce (2-6 kg/ha) lombtrágyáinkkal, a jobb kondíció eléréséért.

Felmerülő kérdések esetén keressék az UPL Hungary Kft. területi munkatársait. Mindig szívesen állunk rendelkezésükre!

Valovics Attila
fejlesztőmérnök
UPL Hungary Kft.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Oregánó, avagy fűszertől az illóolajig

2023. február 1. 05:36

Az oregánót akár napi szinten használjuk a konyhában, továbbá értékes illóolaja az aromaterápia egyik fontos eleme lehet, de a kertben is hasznos funkciója van a növényvédelmi leveknél.

A fahamu helyes használata a házikertben

2024. március 18. 05:40

A fahamu igazi kincs a házikertben, ha helyesen használjuk fel. Tisztában kell lennünk vele, hogy mikor, mennyit juttathatunk ki belőle, és mely növények fejlődését segítjük elő vele.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (4. rész)

2019. december 4. 15:53

2019-ben is a spanyol csupaszcsiga okozta a legnagyobb károkat a csigafajok közül, de a tavaszi időszakban, kezdetben a különböző házas csigák is megkeserítették a kerttulajdonosok életét.

Gondolatok a mézontófű termesztéséről

2019. november 16. 11:24

A mézontófű (Phacelia tanacetifolia L.) Észak-Amerika délnyugati (Kalifornia) mérsékelten meleg térségéből származik. Az érdeslevelűek családjába tartozik, eredeti elterjedési területén számos, több mint száz őshonos a Phacelia nemzetségbe tartozó fajjal találkozhatunk.