24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növényvédelem

Árpa-levélbetegségek télen: szívós kórokozó érkezik

Agrofórum Online

Az őszi árpa a hazai kalászos gabonák között a „legbetegesebb” kultúra. Nemcsak potenciális kórokozóinak magas száma miatt, hanem az általuk potenciálisan előidézhető termésveszteség mértéke miatt is.

Nem mindegy, hogy ez a hazánkban népszerű és nagy felületen termesztett gabona milyen növényegészségügyi állapotban van a tél során, amely élettani szempontból amúgy is meglehetősen nagy kihívást jelent a növény számára.

Levélfoltosságok előnyben

A hazai ősziárpa-állományok az elmúlt év őszén a megszokottnál később, ugyanakkor (a meglehetősen gyakori, az optimális időszaknál korábbi vetést preferáló gyakorlat miatt) java részben a lehető legjobb időben kerültek elvetésre.

Ennek köszönhetően az állományok őszi túlzott vegetatív növekedése az előző évek káros gyakorlatától eltérően igen sok területen elmaradt. Ugyanakkor a levélbetegségek által prezentált fertőzési nyomás sokszorosa volt az elmúlt, sokszor aszályos években észlelteknek és ez nem kis veszélyt jelent az ősziárpa-állományokra.

Ha visszatekintünk az elmúlt évre, akkor láthatjuk, hogy az őszi árpa betakarítása után, nagyjából június utolsó napjaiig a hazai időjárás még nem volt extrém mértékben forró és száraz.

Mivel ezt a kultúrát döntően június hónap elején-közepén takarították be, így a kihullott szemekből képződött árvakelések meg tudtak erősödni és – ellentétben a búzával és tritikáléval – ezek az árvakelések egészen őszig sok helyszínen valamilyen szinten életben is maradtak.

A levélfoltosságokat  előidéző kórokozók néha már a csírázó növényt is megfertőzhetik
A levélfoltosságokat előidéző kórokozók néha már a csírázó növényt is megfertőzhetik

Az árvakelések a gondozatlan, műveletlen tarlókon elsőrendű fontossággal bírnak az árpa kórokozóinak és néhány kártevőjének (pl. a vírusvektor levéltetvek és kabóca fajok) nyári túlélésének, netán felszaporodásának vonatkozásában. Ez az elmúlt évben sem volt másképp, így az ősziárpa-árvakelések dominanciája jellemezte a nyári időszakot.

Az árvakelések jelenléte elsősorban a nekrotróf életmódú kórokozók, így az árpaállományokban szinte mindennapos gyakoriságú barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana), valamint a sokkal veszedelmesebb, nagyságrendekkel nagyobb pusztító erővel bíró hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) drasztikus felszaporodását eredményezték országszerte. Ez a helyzet gyakorlatilag konzerválódott a téli időszakra is az árvakelésekben és az őszi fővetésekben egyaránt.

A két, nekrotróf életvitelű kórokozó előtérbe kerülése nem igazán nagy meglepetés, mivel a nyári szárazság nem igazán tette lehetővé az árpa biotróf kórokozóinak térnyerését. Közülük csak az árpa törperozsdája tudott közepes mértékben felszaporodni, mivel meglehetősen melegkedvelő faj révén ezen igénye a nyár, de főképp az ősz folyamán végig kellő mértékben kielégítésre került.

Törperozsda őszi árpán
Törperozsda őszi árpán

Aktuális teendők

A fentebb felsorolt tényezők következtében jelenleg hazánkban az ősziárpa-állományokban a sajnos döntő mértékben a meleg időjárási körülményeket sokkal jobban kedvelő hálózatos levélfoltosság tünetei fedezhetők fel. Mellette gyakori a barna levélfoltosság jelenléte is, amelyet szerényen megbújva a törperozsda jelenléte követ. Ez a helyzet a tél végéig várhatóan már nagymértékben nem fog változni.

A tavasz elején, a kultúra vegetatív növekedésének megindulásának időszakában valamekkora szinten biztosan kialakul egy relatív nitrogénhiány, amely az árpák lombozatának sárgulásában is jól láthatóan megnyilvánul.

Hálózatos levélfoltosság súlyos fertőzése
Hálózatos levélfoltosság súlyos fertőzése

Ez sajnálatos módon tovább segíti a nekrotróf életmódú kórokozók térnyerését. Jelenleg már csak az árpatáblák felázott talaja miatt sem tudunk ezen kórokozók ellen védekezni, de erre nem is most van szükség.

Viszont a tavasz folyamán, legkésőbb az őszi árpa szárba szökkenésének elején feltétlenül fungicides állományvédelemben kell részesíteni a veszélyeztetett árpaállományokat. Erre azért ebben az időszakban van szükség, mivel utána az őszi árpa hatalmas sebességgel neveli ki a növény szárán kifejlődő leveleit, amelyekkel elzárja a lehetőségét annak, hogy az alsó levélszintekre bármilyen növényvédő szert, így fungicidet is lejuttassunk.

Törperozsda, hálózatos levélfoltosság és barna levélfoltosság
Törperozsda, hálózatos levélfoltosság és barna levélfoltosság

Ha ezt nem tesszük majd meg, akkor az árpa legalsó levelei a teljes tenyészidőszakra védelem nélkül maradnak, és ott egy olyan, több kórokozóból álló „lepratelep” alakulhat ki, amely egészen a viaszérés állapotáig folyamatosan hatalmas fertőzési nyomással fenyegeti a felsőbb levélszinteket.

Terjedhet a hálózatos levélfoltosság

Az őszi árpának rengeteg, a lombozatot támadó betegsége van. Idén igen nagy eséllyel egy olyan kórokozó, a hálózatos levélfoltosság lehet a domináns a jelenlegi adatok alapján, amely akár totális lombpusztulást is előidézhet.

Hálózatos levélfoltosság fiatal őszi árpa növényen
Hálózatos levélfoltosság fiatal őszi árpa növényen

Ráadásul „kemény” kórokozó, azaz ellene az engedélyezett készítmények legmagasabb, még engedélyezett dózisával lehet csak eredményesen védekezni. Érdemes erre az időszakra időben felkészülni. Részben az állományok gyakori és alapos szemlézésével, részben pedig a kórokozók leküzdéséhez szükséges készítmények időben történő beszerzése révén.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Figyeljünk a zöldborsó-levéltetűre!

2025. április 30. 08:10

A zöldborsó-levéltetű rejtőzködik – korai felismerés és védekezés nélkül komoly termésveszteséget okozhat a borsóültetvényekben.

Rózsa növényvédelme: most kell megvédeni!

2025. április 29. 08:10

A rózsákra idén is lecsapnak a kártevők és a tintafoltosság – most van itt az ideje a megelőző, növényvédő szeres kezeléseknek.

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Fertőz a rozsda: kritikus időszak a tüskétlen szedernek

2025. április 28. 08:10

A szeder sárgarozsdája most fertőz a leginkább – időben végzett, felszívódó szeres permetezéssel a termés is megmenthető.

Mi lesz itt? Egy csapadékos őszön az őszi árpát aligha lehet fungicides állománykezelés nélkül megvédeni

2024. július 22. 08:10

A kalászosok tarlóin sok helyen találkozhatunk különböző fejlettségi állapotú árvakelésekkel, döntően a learatott őszi árpa táblák tarlóin.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.

Már bizonyított: Agility+Alliance (+videó)

2019. szeptember 13. 08:48

Őszi kalászosok őszi gyomirtása – nézze meg a saját szemével, hogy mi a szakemberek véleménye, mit mutatnak a tavaszi eredmények, és mit tapasztaltak az ország különböző pontjain élő termelők!

Csócsárolókártétel az őszi kalászosokban

2022. október 13. 14:35

Érdemes a védekezésre olyan készítményt választani, amelynek hatása több napig is fennáll, mint például a mikrokapszulázott piretroid termékeké.