Növényvédelem
Növényvédelem

Áttelelés a kukoricásban? – A kukoricabogár imágók elleni védelemről

Áttelelés a kukoricásban? – A kukoricabogár imágók elleni védelemről

Agrofórum Online

Az aratási időszak sajnos, most eltereli a szakemberek figyelmét más fontos problémákról. Éppen ezért szeretnénk felhívni a termelők figyelmét a szinte észrevétlenül erősödő, de nagyon fontos és aktuális növényvédelmi tennivalóra – nevezetesen a kukoricabogár imágók elleni védelem fontosságára.

Szakértők szerint az idei közvetlen károk megakadályozása mellett, a most elvégzett kezelések a leghatékonyabbak a következő évi lárvakártétel csökkentésére. Már rövid-középtávon a hozamstabilizált kukoricatermesztés elengedhetetlen eleme az imágók elleni védelem, vagy pedig a kártevő egyedsűrűsége miatt szükséges lesz egy-egy tájegységben az átállás más kultúrára. (Pl. a grazi medencében a kukoricát egyre több helyen váltja ezen probléma miatt a cirok).

A probléma súlyát jelzi, hogy ezen védekezések mellőzésével a kukorica termesztése az adott évi átvételi ártól függetlenül fog igen gyorsan ellehetetlenülni a leginkább fertőzött területeken. Ez pedig azt jelenti, hogy az erősen kifeszített és redukált vetésszerkezetű mezőgazdaság sérülékenysége és jövedelemtermelő képessége ezeken a területeken radikálisan lecsökken és az új növények beillesztéséhez pedig új piacokra és stratégiákra van szükség; ami pedig nem alakítható ki egyik pillanatról a másikra.

Ezért tartjuk szakmailag indokoltnak azon eljárások integrációját, amelyekről van tudomásunk, engedélyezettek és hatékonyak.

A fenti probléma megelőzése érdekében a Sumi Agro szakemberei két rovarölő szer alkalmazására hívják fel a termelők figyelmét:

1.

INAZUMA – két hatóanyag kombinációja, taglózó és tartamhatás is egyben. Kijuttatásakor a méhkímélő technológia betartása kötelező. 
Dózisa 0,2 kg/ha. Igen hatékony és gazdaságos megoldás.

2.

MOSPILAN 20 SG – a felszívódó acetamiprid hatóanyag a záloga a biztos és hosszantartó hatásnak. A most virágzó szomszédos   kultúrák közvetlen szomszédságában és a méhek által látogatott táblákban is engedélyezett a nappali kezelés. Javasolt dózisa 0,15 kg/ha.

További információk:
www.sumiagro.hu

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alma: megindult a varasodásfertőzés

2024. március 28. 12:40

Ha a márciusi időjárás átlagos lesz, már akár március 20-30. között számítanunk kell a varasodásfertőzés megindulására. Az előző év őszi fertőzése nyomán képződnek azok az áttelelő gombatestek, melyekben kialakulnak a tavaszi fertőzést elindító ivaros spórák.

Hasznos tanácsok a szója termesztéséhez

2024. március 28. 12:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület szervezésében idén négy helyszínen nyílt lehetőség a hazai szójatermesztéssel kapcsolatos információk gyűjtésére, tapasztalatcserére.

Nyugtalanító: a növényvédő szerek jelentősen növelhetik az antibiotikum-rezisztenciát

2024. március 26. 13:10

Magyarország több száz pontján vizsgáltak két közegészségügyi szempontból kritikusnak számító baktériumfajt a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet kutatói.

Most igazán veszélyesek a fénybogarak

2024. március 26. 05:40

A repce már zöldbimbós, illetve helyenként sárgabimbós állapotban van. A bimbók belsejében a portokok java részben már kifejlődtek, így az éhes fénybogarak találhatnak bennük számukra kedvező táplálékot.

Hibridbúza. Őszi búza. Állománymustra, javaslatok a szükséges és ajánlott tavaszi beavatkozásokra

2019. február 8. 12:16

A mezőgazdaságban dolgozók hozzászoktak és kénytelenek elfogadni a tevékenységüket rendszeresen és igen változatosan befolyásoló időjárás okozta problémákat. A termesztési – agroökológiai – környezet dinamikus változásai ennek megfelelően évről évre sok feladatot adnak a gazdálkodóknak.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2023. március 29. 08:45

Remélhetőleg túl vagyunk a zord március végi napokon, és áprilisra visszatér a tavaszias idő.

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.

Nehezen lehet védekezni a pettyes szárnyú muslica ellen

2018. július 24. 08:20

A fajnak kialakult egy olyan képessége, hogy az élő gyümölcsbe rakja be a tojását, és abban fejlődik ki, ezért a gyümölcs nagyon hamar megromlik.