Növényvédelem

Csíkos szárnyú betolakodó: a dióburok-fúrólégy elleni védekezési lehetőségek

Agrofórum Online

A dióburok-fúrólégyről számos tanulmány született az elmúlt időszakban, az ellene való védekezés összetett feladat és próbára teszi a rutinos növényorvosokat is. A diótermesztés mint fontos eleme a hazai gyümölcstermesztésnek egyre nehezebben védhető meg a különböző károsítókkal szemben.

Azonban semmi sem lehetetlen, és ha időben felkészülünk a kártevő elleni védekezésre, sikeresen óvhatjuk meg a termés egy jelentős részét. Sokszor lehet hallani az idősebb generációtól, hogy „régen nem is kellett semmivel sem kezelni a diót, mégis megtermett”.

Ez részben igaz is lehet, de az elmúlt évtizedek olyan mértékű változást hoztak a mikroklímában, hogy újraírták hazánk kártevőkből álló listáját. A következőkben részletesen kitérünk ennek a veszélyes kártevőnek az életmódjára, és azokra az időpontokra, amikor hatékonyan tudjuk gyéríteni az állományt.

A klímaváltozás, a globális piac bővülése felgyorsította a különböző kártevők felszaporodását, amelyek kártétele már nemzetgazdasági szinten is érzékelhető. Erre tökéletes példa a szőlőgyökértetű (Dactylosphaera vitifoliae), hétköznapi nevén a filoxéra.

Ez az apró kártevő ezer és ezer hektár szőlőültetvény pusztulását okozta. Bekerüléséért az Egyesült Államokból származó szőlőtőkék feleltek. Sajnos, erre sem volt ezelőtt 150 évvel felkészülve a hazai kertésztársadalom, de idővel úrrá lettek ezen a problémán is.

Visszaüt a szerhasználat hiánya

Hasonló a helyzet a dióburok-fúróléggyel is. A múlt században nem volt olyan mértékben jelen hazánkban, hogy értékelhető kárt okozzon. A téli hónapokban fellépő fagyok jelentősen rontották az áttelelési esélyeit, nem volt ennyi egybefüggő dióültetvény. A dió nagyüzemi termesztése az elmúlt évtizedekben bővült ki jelentősen.

Ma már számos diós az ökológiai program részeként került be a termesztésbe, mely során sokkal kevesebb kémiai növényvédő szert, és sokkal kevesebb inszekticidet használhatnak a gazdálkodók.

A múlt század diótermesztésében azért is kellett kevesebb növényvédő szert használni, mert akkor a hatóanyagok nagyobb számban álltak rendelkezésre, melyek nagy részét azóta már betiltotta a növényvédelmi hatóság.

Az ültetvények számának növekedésével, a globális felmelegedéssel már jelentősen javultak a dióburok-fúrólégy kártételének esélyei. A gyümölcsben fejlődő fúrólegyek közé tartozó kártevőnk életmódjára a következők jellemzők: a talajban telel báb alakban, és ezek a tavasz végétől kezdik a rajzásukat.

Ritkítsuk a téli bábalakot

Az állomány gyérítésének az első lépése tehát a téli bábalak ritkítása. Ezt a lehullott lombozat mulcsozásával, kivonásával, kezelésével tudjuk megtenni, az összeszáradt fekete diót is érdemes összegyűjteni és elégetni. Ha ezeket a munkálatokat túléli az állomány, akkor késő tavasszal kezdik a rajzásukat, és a párzást is.

Tájegységtől függően változik a tényleges rajzás időpontja, de a sárga ragacslapokat már május elejétől kezdve érdemes kihelyezni a fák koronájára. Általánoságban a csapdákat, 1,5-2 méteres magasságba helyezzük ki, a lombkorona napos, jól szellőző részére. Így a szín is jobban észrevehető a kártevő számára.

Javíthatjuk a csapdázás hatékonyságát különböző illatanyagokkal is. A rajzás több hónapig is elhúzódhat, ezért a csapdák havi megújítása szintén fontos lehet.

A ragacslapok kihelyezése nagyobb mennyiségben szintén eredményezhet jelentős állományritkulást. A fúrólegyekre szintén jellemző, hogy különböző illatanyagokra is reagálnak a rajzás időszakában.

Az érésben lévő gyümölcsök is bocsátanak ki bizonyos illatanyagokat, ezáltal a kártevő megérzi, merre vannak az érett, már lédús gyümölcsök, amelyek később a kikelő nyüveknek megfelelő fejlődési közeget fognak biztosítani. Ezért, ha almaecetbe mártjuk a ragacslapokat, még vonzóbbá tehetjük a rajzó fúrólegyek számára.

Természetesen tovább csökkenthetjük a fúrólegyek számát biológiai módszerekkel is, erre megfelelő lehet a Beauveria bassiana gombaspóra kijuttatása, hiszen ezáltal szintén gyéríthetőek a bábok, lárvák száma.

Végül bevethetjük a különböző piretroid típusú növényvédő szereket is, de fontos megjegyezni, hogy ezek hatása csak akkor érvényesül, ha a rajzáscsúcsot meg tudjuk határozni. Amennyiben 2-3 vagy annál több dióburok-fúrólegyet számlálunk a csapdában, akkor már esedékes a kémiai védekezés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gombás eredetű veszélyek az őszi árpában

2024. szeptember 24. 05:40

Az őszi árpa vetése néhol már elkezdődött, és a nagyon korán elvetett állományok helyenként már ki is keltek. A megfertőzhető felület a kórokozók számára már jelen van.

10 éve Magyarországon: az aukubaliszteske – Aleuroclava aucubae Kuwana, 1911 – II. rész

2024. szeptember 19. 13:10

A II. részben az aukubaliszteske megismerését megalapozó, helyszíni és „házi-laboratóriumi” megfigyeléseinkről számolunk be.

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is!

2024. szeptember 17. 15:10

Az árvakelés intenzitását a majdani csapadék határozza meg, de fel kell készülni a két graminicides kezelésre.

Raktározás során fellépő problémák - terménytárolási teendők

2024. szeptember 16. 05:40

A raktári károsítók az esetek 99%-ában valamilyen, sokszor banális hiba miatt jelennek meg a betárolt terményekben. Ezeket a hibákat együttesen a raktári higiénia elleni vétségek névvel lehetne jellemezni és szinte ezernyi van belőlük.

Miért feketedik be a dió érés előtt?

2020. szeptember 11. 11:46

Miért feketedik be a dió érés előtt, és mivel lehetne megelőzni, mikor kell védekezni ez ellen?

Szőlő: látványosan elszaporodott a filoxéra

2018. július 19. 08:18

Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.

Túl nagy a magyar dió, nem ideális az áruházak számára

2024. szeptember 11. 07:10

A termésátlagok sok esetben a hektáronkénti 1-1,5 tonnát sem érik el, szemben a versenytársainkkal, ahol a 4-5 tonnás hektáronkénti átlag sem szokatlan.

A 2022-es diótermés meghaladta a 15 ezer tonnát

2023. február 17. 11:34

Magyarországon szakértők szerint a 2022. évi diótermés meghaladhatta a 15 ezer tonnát, ami 140 százalékos növekedést jelent az elmúlt öt év átlagához képest 0150 írja az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).