Növényvédelem
Fizetett tartalom

Elastiq Ultra – érvek a ragasztásos technológia mellett

UPL Hungary Kft.

Az idei szezonban a repce termesztését számos nehezítő körülmény hátráltatta. A legtöbb helyen a terméskilátások nem kecsegtetnek nagy mennyiségekkel, azonban a mostanság tapasztalható magas terményárak mégis okot adnak a reménykedésre, hogy sikeres évet zárjunk. Minden évben felmerül a kérdés, hogy érdemes-e ragasztani/deszikkálni: a UPL egyértelműen a ragasztásos technológia mellett teszi le a voksát, különösen olyan piaci körülmények között, ahol minden megmentett mag bevételnövekedést eredményez.

Az Elastiq Ultra egy szintetikus, gumi alapú ragasztóanyag vizes diszperziója. Kipermetezése után kb. 15-30 perccel egy vízben nem oldódó (lemoshatatlan), féligáteresztő latex membrán burkolatot képez a kezelt növény felületén, mely akár 4 héten keresztül is megvédi azt a környezeti hatásoktól. A kialakult védőburkolat nem gátolja a kezelt növény párologtatását, átengedi az életfolyamataihoz, az éréshez, az olajtartalom és a termés növekedéséhez szükséges szén-dioxidot, oxigént és napfényt. Ugyanakkor megakadályozza a kezelt növény felületére kerülő nedvesség, víz (eső, harmatcseppek) bejutását a növénybe.

Az Elastiq Ultra által létrehozott féligáteresztő membrán megakadályozza a repcebecők, a szója- és borsóhüvelyek nedvesség hatására bekövetkező rendszeres térfogat változtatását. Ezért a becők és hüvelyek rugalmasak, elasztikusak, varrataik pedig épek maradnak, így kevésbé nyílnak fel és betakarítás előtt kevésbé peregnek ki belőlük a beérett szemek. Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek, vizsgálataink alapján még a vetőmagházak által „nem pergő”-ként bemutatott repcehibridek esetében is.

Összegezve az Elastiq Ultra, mint természetes érésgyorsító és kipergésgátló alkalmazásának előnyei:

  • stabil bevonatot képez a növény felületén az időjárási viszonyoktól függetlenül;
  • száradása után áttetsző, rugalmas védőréteget hoz létre a kezelt növény felületén;
  • a féligáteresztő, latex membránréteg vízben nem oldódik;
  • eső hatására nem mosódik le és ellenáll az időjárás viszontagságainak;
  • elősegíti a magok természetes érését;
  • csapadékos időjárás esetén csökkenti a becők, hüvelyek, kaszatok visszanedvesedését;
  • csökkenti a beérett repce, borsó, szója szemek aratás előtti és alatti pergését;
  • légi úton és szántóföldi géppel történő kijuttatásra egyaránt alkalmas;
  • felhasználása esetén nem kell számolni az elsodródásából eredő fitotoxicitás veszélyével;
  • légi kijuttatása esetén a permetléhez külön cseppnehezítő hozzáadása nem szükséges;
  • használata lakott területek, valamint az igen érzékeny gyümölcs és szőlő kultúrák mellett is biztonságos.

Nyugodt szívvel ajánljuk a UPL Hungary Kft. deszikkálós csomagjait, melyeknek alapja az Elastiq Ultra készítmény. Az itt látható állományszárító kombinációk (technológiai csomagok) 20 ha repce és borsó kezelésére elegendőek:

  • Elastiq Ultra – Silwet csomag (20 l Elastiq Ultra + 2 l Silwet Star)

– Gyommentes és egészséges állományban, kíméletes szárításra és ragasztásra, a betakarítás előtt 3-4 héttel kijuttatva. A legtöbb termés így takarítható be.

  • Elastiq Ultra-Kapazin csomag (15 l Elastiq Ultra+ 80 I Kapazin)

–  Robusztus esetleg gyomos állományok állományszárítására, 12-14 nappal a tervezett betakarítás előtt kijuttatva.

  • Elastiq Ultra – Solaris csomag (15 l Elastiq Ultra +40 l Solaris)

– Robusztus esetleg felgyomosodott állományok gyors állományszárítására, 5-7 nappal a tervezett betakarítás előtt kijuttatva.  A kezelés optimális időpontja akkor van, amikor a becőkben lévő magok már barna színűek, kimorzsolhatók, nedvességtartamuk 35-40%-os.

Légi kijuttatás esetén az elsodródás gátlására további adalékanyag használata nem szükséges.

Sikeres termésbetakarítást kívánunk!

Valovics Attila
fejlesztőmérnök
UPL Hungary Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

A fekete-tengeri feszültségek miatt drágultak a termények

2023. augusztus 17. 08:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

A globális ellátási gondok miatt tovább drágult a búza

2020. október 17. 08:13

Az amerikai búza határidős ára pénteken közel hat éves csúcsra emelkedett, mivel a világ legfontosabb termőterületein a száraz időjárás miatt növekedtek az ellátási aggályok.

Megjelent a Nufarmer Magazin 32. száma!

2022. április 5. 10:37

Magazinunkban azokat a gyomirtó, gomba- és rovarölő termékeket, valamint technológiákat mutatjuk be, amelyek tavasszal hatékonyan használhatók a szántóföldi kultúrákban, szőlőben és gyümölcsösökben.

Mikrobiológiai önvédelem a repcében

2018. augusztus 15. 08:03

Egészséges növényállomány csak egészséges talajban nevelhető, illetve a talajhigiénia javításával a termelés biztonsága is növekszik. Napjainkban ebben nyújt segítséget a mikrobiológia technológiája.