Házikert
Házikert

Hogyan ismerjük fel és miként kezeljük a sütőtök betegségeit? 

Hogyan ismerjük fel és miként kezeljük a sütőtök betegségeit? 

Agrofórum Online

Ma már az ősz elképzelhetetlen a sütőtök édes íze és karakteres illata nélkül, így ha van rá módunk, érdemes belevágni a termesztésébe. Ez azonban nem annyira egyszerű, mint gondolnánk, mivel a sütőtöknek jó néhány olyan betegsége van, amit nem árt, ha (időben) felismerünk és hatékonyan kezelni tudjuk, mielőtt odalesz a finom termésünk.

A magvetéstől számítva 120 nap telik el, amíg a sütőtök betakaríthatóvá válik, ezalatt a következőkre kell odafigyelnünk: 

  • Töklisztharmat
    Az lisztharmat egy gombák által okozott növénybetegség, amely leginkább párás időszakokban fordul elő és a zsenge termést hozó növényeket érinti. A lisztharmat gombák a növény teljes felületét fehér penészszövedékkel vonják be. A levelek idővel megsárgulnak, megbarnulnak, végül kezelés híján elpusztulnak, emiatt azonban a termést több napfény éri, ami károsítja a héjukat, de szélsőséges esetben a növekedés is elmaradhat, ami kisebb termést eredményezhet.
    Kezelése: Korai kezelés szükséges. Az érintett leveleket azonnal el kell távolítani. Ha a lisztharmat széles körben elterjedt, a legjobb, ha réztartalmú vagy kén hatóanyagú gombaölő szert használ, és azt kézi kerti permetezővel juttatja ki.
  • Tökperonoszpóra
    Az idősebb levelek színén sárgás foltokat, a fonákján pedig barnás bevonatot hagyó Pseudoperonospora cubensis, oospórás gomba a tökperonoszpóra kórokozója. A kezelés elmaradása levélhullást eredményezhet. Súlyos esetekben a növény szára is elszíneződik, a termés pedig kicsi és rossz, gyenge minőségű lesz.
    Kezelése: Az alulról történő locsolás és (beltérben) a páratartalom csökkentése segíthet, de az igazán hatékony kezelés klórtalonil és mancozeb tartalmú gombaölő szerek használatával kivitelezhető.
  • Bakteriális levélfoltosság
    Ez a bakteriális, vetőmagról terjedő betegség először a növény leveleinek fonákján jelenik meg kis pöttyök formájában, amelyek idővel összeolvadnak. A levél felső oldala végül sárgává válik, ami általában kiterjedt fertőzést jelez. A termésen a betegség kör alakú, beesett foltok formájában jelenik meg, ezáltal a gyümölcs másodlagos mikroorganizmusoknak van kitéve, amelyek rothadást okoznak.
    Kezelése: Vetés előtt a magokat száraz levegővel vagy forró vízzel kell kezelni – ez nem szünteti meg a baktériumok jelenlétét, de jelentősen csökkenti a mennyiségüket. A növények réztartalmú növényvédő szerekkel is kezelhetők (a fertőzött részek eltávolítása után), de sokat segít az is, ha a vetőmagokat megbízható forrásból vásároljuk. 
  • Fekete rothadás
    A betegség üszkösödés formájában jelenik meg először a növény levelein, majd a szárán, sokszor sárgás gyűrűszerű minták és ragacsos váladék kíséretében. A betegség a növény elgyengülését, elpusztulását okozhatja, a termésen nyálkás foltok alakulnak ki, amelyek idővel elsötétednek. Mérsékelten meleg hőmérsékleten, párás körülmények között még gyorsabban terjed a betegség.
    Kezelése: Segít a vetőmagok ellenőrzése, a vetési hely váltogatása. Ha ennek ellenére kialakul a betegség, gombaölő szerek használatával visszaszoríthatjuk a kórokozót.
  • Kolletotrihumos betegség
    Gyorsan növekvő foltok formájában jelentkezik a fertőzés, amely először a leveleken, majd a termésen jelentkeznek, utóbbin besüppedő foltokat hagynak. A levelek lehullanak, a termés rothadásnak indul a foltok körül.
    Kezelése: A talaj felső rétegének feljavítása, a növényi maradványok eltávolítása és a vetésforgó alkalmazása segíthet, de hatékonyan a réztartalmú szerek oldják meg csak a problémát. 
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így „háborúzhat” sikerrel a meztelencsigák ellen

2024. május 18. 10:10

A meztelencsigák, ha számukra kellemes veteményest vagy virágágyást találnak, addig maradnak, amíg mindent fel nem falnak.

A könnyezőpálma tartása és gondozása a lakásban

2024. május 15. 16:10

Mivel egy alapvetően Mexikóból származó növényről beszélünk, így nem meglepő módon szereti a napsütést és a meleget.

Dália: kezdő kertészeknek is ajánlott!

2024. május 14. 07:10

A dáliák termesztése kiváló lehetőség a kertészkedés alapjainak megtanulására, mivel a kezdők is megismerhetik általa a növények általános gondozási igényeit.

Faeper vagy faszeder? Most akkor hogy is van ez?

2024. május 13. 15:10

A Morus nigra, vagyis a fekete eperfa által jött létre a faszeder kifejezés a köznyelvben. Ez azért van, mert a termése szinte teljesen olyan, mint a vadszeder.

Sütőtökös rizottó fűszeres csirkekockákkal

2019. december 21. 20:32

A sütőtök igazi őszi, téli étel, mely rengeteg módon elkészíthető. Fogyaszthatjuk püréként, sütőben sütve mézzel a tetején, turmixba keverve...

Sütőtök, cukkini, vagy mi ez? - Átporzódások a kertben

2022. szeptember 6. 05:36

A növények körében az átporzódás nagyon gyakori, a növénynemesítés is kihasználja ezt a fajta lehetőséget.

Szeretettel keverve: fűszerek a téli levertség ellen

2024. január 6. 17:10

Előttünk van még számtalan hideg, nyirkos, sőt ködös januári, februári nap. Jó páran szaunázással védekeznek, mások kellemes éghajlatú vidékek felkeresésével, és akadnak olyanok is szép számmal, akik előszeretettel fogyasztanak ilyenkor fűszereket és illatos meleg italokat. Ez utóbbiaknak teljes szívből ajánlom a Fűszeres Lány termékeit.

Mihez kezdjünk a tökökkel Halloween után?

2023. november 2. 07:10

Halloween után már nálunk is halomban állnak a szeméttelepeken a rothadó tökök, amelyek nem kevés metángázzal járulnak hozzá a környezetszennyezéshez, pedig van jobb módja annak, hogy szegény töklámpásoknak egy új, második életet adjunk.