Növényvédelem

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

Agrofórum Online

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti. A betegség döntően minőségi problémát okoz, hiszen a fertőzést előidéző gombák által termelt mikotoxinok súlyosan veszélyeztetik mind a gabonából táplálkozó embereket, mind pedig a fertőzött gabonából készített takarmánnyal táplált állatok egészségét.

A fuzáriózis igazság szerint szinte valamennyi gabonánkat megtámadja. Szélsőségesen nedves körülmények között megjelenik az árpán is, bár ott a megfertőzött szemek gyorsan elhalnak, a learatott termésbe nem kerülnek be, ráadásul az árpa esetében a kalászon belül a fertőzés terjedése meglehetősen lassú, korlátozott. Eléggé hasonló a helyzet a rozsban is, ahol a fuzáriumos fertőzés a fertőzött szemek gyors elhalásához, pusztulásához vezet úgy, hogy a fertőzöttséget a learatott terményben már nem igazán lehet felfedezni.

Kalászfuzáriózissal súlyosan fertőzött búzaállomány

A pelyvás búzafajták is fertőződnek a Fusarium fajok által, de itt a pelyvalevelek meglehetősen hatásos pajzsot állítanak a kórokozók elé. Mire a pelyvalevelek sokaságán átjut a fertőzés következtében kialakult micélium, az igencsak időigényes és nyár lévén jó eséllyel beköszönt az aszály. Ekkor a fertőzési folyamat leáll, a kórokozó nem képes a szem belsejébe eljutni. Éppen ezért a pelyvás „ősgabonák”, mint az alakor, tönke és tönköly sok esetben jóval kisebb mértékben érnek el már veszélyes mértékű belső szemfertőzöttséget.

Ez a részlegesen kikalászolt állomány fuzáriózis ellen még nem kezelhető

Leginkább a durumbúzák vannak kitéve a fuzáriózis okozta veszélyeknek. Esetükben a szélsőséges mértékű, a felhasználói oldalról támasztott magas minőségi követelmények azok, amelyek gátolják a genetikai védelem hatékony megnyilvánulását. Sok esetben ugyanis a fuzáriózis elleni rezisztencia és a durumbúzáktól elvárt minőségi paraméterek között nagyon erős negatív korreláció áll fenn, így rettenetesen nehéz olyan durumfajtát előállítani, amely stabilan hozza az elvárt minőségi paramétereket, de érzékelhető rezisztenciával is rendelkezik a kalászfuzáriózist előidéző kórokozókkal szemben.

Ez a kikalászolt búza már alkalmas a kalászvédelemre

Most van veszélyhelyzet

A kalászos gabonák, így az őszi búza és társai is – ahogy az közismert – a virágzás időszakában a legfogékonyabbak a fuzáriumfajok fertőzése iránt. Ez az állítás majdnem igaz, de azt mindenképpen tudni kell, hogy a búzafajok már a kikalászolástól egészen a korai viaszérésig nagyon fogékonyak a fuzáriózisra. Még akkor is, ha ténylegesen virágzáskor a legfogékonyabbak.

A toklászok szakaszos elhalása sokszor a fuzáriumos fertőzés első tünete

Ennek fényében a jelenleg vagy már kikalászolt (sőt, néhol már virágzó) búzaállományok a nemrég lehullott, helyenként extrém mértékű csapadék ismeretében egyértelműen veszélyben vannak. A közhiedelemmel ellentétben a fuzáriózis kialakulásához, a fertőzéshez nem a csapadék mennyisége a döntő szempont, hanem az általa kialakult felületi vízborítás a kalászokon. A rendkívüli csapadékok leginkább csak a permetezőgépek mozgását akadályozzák a földutakon, illetve a táblákban, de a fertőzéshez bőségesen elég a jó hosszan tartó esti – reggeli harmatborítás. Ehhez viszont nem kellenek felhőszakadás méretű csapadékok. Bőven elég egy két napnyi jófajta áztató eső. Ebből nemrég volt bőven része hazánk szinte minden régiójának.

A sárgarozsda fertőzése visszaveti a búza fejlődését, a fertőzött góc később kalászol

A gazdák számára most létfontosságú, hogy a már teljesen kikalászolt gabonaállományokat (ahol a „célfelület”, azaz a kalász már minden növénynél jól látható és permetlével le is fedhető, valamint a kórokozók által is elérhető!) kellő fungicides védelemben részesítsék. Mivel jelenleg minden nappal gyorsul a búza és más gabonák fejlődése, ráadásul szinte minden nap reggelén akár délig harmatosak a búzák, így az egyes táblák fenológiájának naprakész ismerete elengedhetetlen a helyes védekezési döntés meghozatalához. Nagyon kevés olyan eset van a szántóföldi növényvédelem során, ahol a növény fenológiája dönti el a védekezés időpontját. Ez az eset a fuzáriózissal pont ilyen.

A rózsaszín pigment megjelenése általában a súlyos fertőzések kísérő jelensége

Figyeljünk oda, mert védekezés nélkül, vagy elhibázott időzítésű védekezéssel könnyedén a 2011. és a 2019. évi járványos állapotokat láthatjuk viszont gabonaállományainkban.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

Kverneland iXdrive S6 - mert a növények megérdemlik a törődést

2020. november 21. 04:38

A kényelem, nagy teljesítmény és a pontosság a fő érv amellett, hogy a végfelhasználó az iXdrive-t válassza.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Miért és milyen meszezőanyagot juttassunk ki?

2022. június 20. 05:34

A kalcium nemcsak a talajok vázát alkotja, hanem fontos tápanyag, és mint kicserélhető kation, segíti más tápanyagok felvételét.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.