Növényvédelem

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

Agrofórum Online

A szántóföldi növények különböző, fertőző eredetű betegségei között kiemelt helyet foglalnak el a talajból támadó kórokozók által előidézett betegségek.

Ezek ellen a lombozatra kijuttatott fungicid kezelésekkel eleve lehetetlen védekezni. Sok esetben a fungicides csávázás némi megoldást jelenthet egyes, főleg fiatal korban fellépő, csírakori fertőzések ellen, de a teljes tenyészidőszak idejére a csávázás útján kijuttatott fungicidek biztos, hogy nem tudják megvédeni a kultúrnövényeket.

Ráadásul az Európai Unióban a hagyományos kémiai növényvédelem egyre inkább korlátozások alá esik, így a lehetőségei is beszűkülnek. Valamilyen módon viszont mindenképpen célszerű védekezni az olyan, talajból fertőző kórokozók ellen, amelyek potenciálisan hatalmas termés veszteség előidézésére képesek.

A biológiai védekezés szerepe a talajban

A talajból támadó kórokozók ellen megkésve, a fertőzés bekövetkezése után, a növényi szövetek belsejében felvenni a harcot eleve reménytelen próbálkozás. Ugyanakkor a talaj nem csak a támasztó és tápanyag szolgáltató közege a növényeknek, hanem – jobb esetben – olyan magas biodiverzitással rendelkező élő közeg, ahol a sok mikroorganizmus egymásra hatásának összessége kedvező a növények számára és ez a komplex rendszer nem engedi az egyes fitopatogén mikroorganizmusok korlátlan elszaporodását.

Egy kultúrállapotát és mikrobiológiai jellemzőit tekintve is jó állapotú talaj tele van olyan mikrobákkal, amelyek vagy direkt parazitizmus (jelen esetben inkább hiperparazitizmus, mivel már parazita élőlények parazitizmusáról van szó), vagy antibiotikum termelés, netán csak egyszerű fizikai kiszorítás (a gyökér felület kolonizálása által) segítségével képesek vissza szorítani a fitopatogén kórokozókat.

Olyan kórokozók, amelyek ellen nincs más eszközünk

Sajnos igen sok olyan kórokozó található hazánk talajaiban, amelyek ellen hagyományos fungicidekkel esélytelen a védekezés, a genetikai védelem még messze nem kellően hatékony, az agrotechnikai védelem a kórokozók polifág volta miatt pedig nem működő képes.

Ilyen kórokozó pl. a fehérpenészes rothadást okozó Sclerotinia sclerotiorum gomba, amelynek direkt, a talajból micéliumos útján történő fertőzése ellen a hagyományos növényvédelemnek nincsenek megoldásai. A kémiai védelem csak az aszkospórás eredetű fertőzések ellen nyújthat védelmet.

A fehérpenészes szártőrothadás ellen hagyományos fungicidekkel nem lehet védekezni
A fehérpenészes szártőrothadás ellen hagyományos fungicidekkel nem lehet védekezni

Még rosszabb a helyzet a hamuszürke szártőkorhadás esetében, amelynek trópusi eredetű kórokozója, a Macrophomina phaseolina gomba már nem csak a napraforgóban, hanem egyre több, nagy felületen termesztett szántóföldi kultúrában (kukorica, szemes cirok, szója) okoz akár katasztrofális mértékű károkat. Ezek ellen a kórokozók ellen csak a talajainkba kijuttatott mikrobiális készítmények rendszeres használata tud jelen ismereteink szerint védelmet nyújtani.

A hamuszürke szártőkorhadás egyre gyakoribb betegség
A hamuszürke szártőkorhadás egyre gyakoribb betegség

Trichoderma és Bacillus: nem csodaszerek, de működnek

A legtöbb ilyen készítményben vagy Bacillus subtilis baktérium, vagy pedig valamilyen Trichoderma (T. harzianum, T. asperellum, T. arybatthai) gombafaj található. Ezek egyike sem csodaszer, ne várjunk tőlük azonnali, a levélen alkalmazott hagyományos fungicidekhez hasonló hatékonyságot!

Tartósabb alkalmazásuk során viszont kialakulhat egy olyan helyzet a talajban, ahol ezek a mikrobák és a parazita gombák egyfajta egyensúlyi állapotba kerülnek. Ekkor a fitopatogén gombák mennyisége és az általuk okozott kártétel már jóval kisebb lesz, mint kezelés előtt.

Miért most célszerű kezelni?

A talajban végrehajtott kezelésekhez értelemszerűen talaj mikrobákat kell használni. A talajban élő mikrobáknak sötét, nedves, jó fizikai szerkezetű, nem túl hideg és némi tápanyagot is tartalmazó talajra van szükségük ahhoz, hogy életben maradjanak, szaporodjanak és hasznos tevékenységüket ki tudják fejteni.

A jelenlegi időszakban a március végén hulló csapadék végre kellő nedvességgel látja el a talajokat. Időszerű a nyári kapás kultúrák esetében a talajművelés, a vetőágy elkészítése is. A talajok is már kellően melegek, de nem olyan forróak, mint pl. 2024 nyarán, amikor is 10 cm mélyen sok esetben bőségesen 30 °C feletti hőmérsékletek voltak mérhetőek.

Jelenleg tehát a mikrobiális hatóanyagú készítmények kijuttatása könnyedén összekapcsolható az esedékes talajmunkákkal is és nagyjából megfelelő állapotú talajokba tudjuk ezeket a készítményeket kijuttatni.

Termésnövelő anyagként engedélyezve

A felhasználható készítmények döntő hányada nem növényvédő szer, hanem termésnövelő anyag. Ez ne lepjen meg senkit, ettől még a készítmény hatékonyságát szigorú, nemzetközi előírásoknak megfelelő vizsgálatok bizonyították az engedélyezés előtt.

A termésnövelő anyagként való engedélyeztetés kizárólag költségkímélési céllal történik ilyen esetekben, mivel a növényvédő szerként való regisztráció sokkal drágább.

A kijuttatás szabályai: mikor, hogyan, mire figyeljünk?

A kijuttatás során arra mindenképpen célszerű ügyelni, hogy most élő anyaggal dolgozunk, így ha kipermetezhető formulációval van dolgunk (ez messze a leggyakoribb), a permetező gép tartályát különös gondossággal tisztítsuk ki.

Arra is ügyelni kell, hogy a talaj felszínére kipermetezett készítményt mielőbb dolgozzuk be akár csak pár cm mélységig! Több talajban élő mikroba ugyanis roppant érzékeny a beszáradásra, vagy a direkt napsütésre, UV sugárzásra.

Ne nagyon várjunk el ezektől a mikrobiológiai készítményektől érdemi hatékonyságot akkor, ha „földi létüket” valamelyik táblánk talajában rögtön a túlélésért folytatandó kemény küzdelemmel kell kezdeniük.

A mikrobákkal történő beavatkozás hatása lassú, főképp a talajgombák alkalmazása során. Ráadásul gondolni kell arra is, hogy a megcélzott kórokozók ellen azok erős fertőzése esetén a későbbiekben az olyan kultúrák esetében is folytatni célszerű a kezelést, amikor éppen olyan kultúra van a területen, amely nem tápnövénye a megcélzott kórokozónak.

Nem egyszerű és nem is olcsó ez a biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozó esetében jelenleg ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

2025. április 22. 08:10

A permeteződrónok használata ültetvényben továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Növény-gomba-talaj kapcsolat

2022. december 3. 06:36

A növényekkel szimbiózisban élő gombák nagyban hozzájárulnak a talaj egészségéhez.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.

Szélerózióval szembeni védelem: takarónövények, védősávok

2023. szeptember 16. 08:40

Most a szélerózióval szembeni védekezés egyik természetes alternatívája kerül bemutatásra.