Növényvédelem

Inváziós kártevők: a vándorpoloska

Agrofórum Online

Rendszertani besorolás és morfológia A vándorpoloska (vagy zöld vándorpoloska) tudományos neve Nezara viridula (Linnaeus, 1758), angol neve southern green stink bug vagy green vegetable bug. A faj a szipókások (Hemiptera) rendjébe, a poloskák (Heteroptera) alrendjébe és a címeres poloskák (Pentatomidae) családjába tartozik.

A kifejlett rovar közel 1 cm hosszú (1. kép), rendszerint egyszínű élénkzöld, a pajzsocska tövén 3 apró, fehéres folttal, a pajzsocska tövi szögletén kétoldalt egy-egy beszúrt fekete ponttal.

1. kép: A vándorpoloska kifejlett egyede szóján
(Fotó: Bosnyákné Egri Helga)

A populáción belül nem ritkák azonban olyan példányok sem, melyek feje és előháta elöl szélesen fehéres. Az áttelelt imágók rendszerint egyszínű barnák. Fejlődése (epimorfózis) során öt, az imágóhoz életmódjában hasonló, azonban megjelenésében attól meglehetősen eltérő lárvastádium különíthető el (2. kép). A lárvák színe a zöldtől a feketéig változhat, de a test alapszínétől függetlenül a hátoldal mindig több hosszanti sorba rendezett fehér, kerek foltokkal díszített, melyek a faj lárváit minden stádiumban könnyen felismerhetővé teszik.

2. kép: A vándorpoloska különböző fejlettségű lárvastádiumai
(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Z%C3%B6ld_v%C3%A1ndorpoloska#/media/File:Nezara_viridula_instars_Budapest_2010.jpg)

Elterjedés

A faj trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeken minden kontinensen elterjedt. Feltételezések szerint Afrika keleti részéről származik, ahonnan emberi közvetítéssel terjedt el világszerte (1. ábra). Afrikán kívül napjainkban megtalálható már Ázsiában, Európában, Dél-, Közép- és Észak-Amerika szinte minden jelentős növénytermesztő területén. Az USA-ban Virginiától Florida államokig okoz kárt, de megtelepedett Kalifornia államban és a Hawaii-szigeteken is.

1. ábra: A vándorpoloska elterjedése a világon
(Forrás: http://www.cabi.org/isc/datasheet/26757)

Európában először Olaszországban fedezték fel 1998-ban (CABI/EPPO, 1998), majd rohamos terjeszkedésbe kezdett a kontinensen. Mára egész Nyugat-Európában, az Appennini- és Balkán-félszigeten is megtalálható. Magyarországon 2002-ben találták meg első példányait. A globális felmelegedésnek köszönhetően rendkívül elszaporodott hazánkban, helyenként jelentős károkat okozva zöldség- és dísznövényekben, ill. szójavetésekben. További Kárpát-medencei terjedésének kedvez a melegedő éghajlat.

Tápnövény és kártétel

Polifág faj, több mint 30 különböző családba tartozó növényen károsít. Zöldség- és gabonanövényeken, gyümölcsökön és különböző dísz- és gyomnövényeken (3. kép) egyaránt előfordul.

3. kép: A vándorpoloska L5-ös stádiumú lárvája száradó gyomnövényen
(Fotó: Vanyúr György)

Világszerte a legjelentősebb károkat paradicsomon, szóján (4., 5. kép), gyapoton, babon és lóbabon okozza. Kaliforniában kukoricán, brokkolin, napraforgón, uborkán, tökön, paprikán és tojásgyümölcsön is jelezték kártételét.

4. kép: A vándorpoloska L4-es stádiumú lárvái szója hüvelyén
(Fotó: Dr. Keszthelyi Sándor)

Alapvetően a növények bármely részét szívogatja, de előnyben részesíti a növekvő hajtásokat és a fejlődő magokat, terméseket. Mindemellett ürüléke és bűzmirigyei váladéka a termést beszennyezi, kellemetlen szagúvá teszi.

5. kép: A vándorpoloska L5-ös stádiumú lárvája szója levelén
(Fotó: Dr. Keszthelyi Sándor)

Szúró-szívó szájszervével megszúrja a növény levelét, szárát vagy termését, befecskendezi emésztőenzimeket tartalmazó nyálát, majd az így folyóssá vált növényi részt kiszívja. A károsított növény a szúrások helyén megbarnul, majd megrothad, elszárad. A poloskák a termésképződés után vonulnak az érésben lévő paradicsomokra. Táplálkozásuk következménye, hogy a terméseken fakó foltok alakulnak ki a szúrás helye körül, a szövet megkeményedik és besötétül, ami a paradicsom minőségét és piaci értékét rontja (6. kép). A poloskák olyan baktériumokat és gombákat is terjeszthetnek, amelyek a bogyók későbbi rothadását okozhatják.

6. kép: Vándorpoloska lárvák és kártételük paradicsomon
(Forrás: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nezara_viridula_instarts_on_tomato_2010.jpg)

A károsítása következtében egyértelműen bekövetkező mennyiségi kár mellett a növényszövetbe injektált fitotoxikus nyál okoz minőségi értékvesztést. A vándorpoloska, mint veszélyes szipókás kártevő, a szója terméshozamát jelentősen képes csökkenteni. Cukormobilizációs vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy a poloska lárvája, illetve imágója a szénhidrátok mennyiségi és minőségi összetételére is hatással van. A glükóz-, illetve szacharóz-tartalomban bekövetkezett jelentős eltérés a károsított tételekben az ép szójákhoz viszonyítva bizonyított. A szénhidrát-tartalom megváltozása hozzájárul a vetőmag csírázó képességének csökkenéséhez, betegség-ellenállóságának, valamint fagytűrő képességének romlásához is.

Feltételezhető, hogy a jelen klímaszélsőségek és az agrotechnikai fegyelem lazulása (károsított növényi maradványok alászántásának, kötelező inszekticides permetezések elhagyása) esetén e poloskafaj kártételén keresztül a megtermelt szója tételek minősége megváltozhat. Összességében e poloska és az egyéb kártevők elleni növényvédelmi beavatkozások a szójatermesztésben is szükségszerű technológiai elemmé válhatnak a jövőben.

Életmód

A melegebb, mediterrán klímán évente négy generációja is kifejlődhet. Magyarországon valószínűleg kétnemzedékes faj. Az imágók 7 °C-ig mozognak és 1 °C hőmérsékleten már diapauzába vonulnak. A poloska nősténye fehér, illetve sárga színű, 30-130 db tojását egy vagy két alkalommal, szorosan egymás mellé, a tápnövény leveleinek fonákjára helyezi (7. kép). A tojásból a lárvák nyáron pár nap, ősszel és tavasszal pár hét alatt kelnek ki. Ötször vedlenek, a második lárva öt nap, a többi hét-hét nap, az utolsó egy nap elteltével.

7. kép: Tojást rakó vándorpoloska nőstény
(Forrás: http://australianmuseum.net.au/green-vegetable-bug; Jiri Lochman)

Ősz végén a kifejlett példányok telelőhelyet keresnek. Különböző repedésekben bújnak meg, ill. gyakran lakásokba, házakba repülnek be. Március, április hónapokban jönnek elő, táplálékot keresnek, majd új nemzedéket hoznak létre.

Védekezés

Az ellene való védekezésnek fontos eleme az agrotechnikai szabályok figyelembevétele. A vetésváltási előírások betartása növeli a kártevők elleni sikeres védekezések hatékonyságát. Ajánlott a szóját, borsót három-négy évenkénti vetésforgóban termelni, az előző évi szármaradványokat aláforgatni, hogy ne álljon rendelkezésre a szántóföldön a poloska számára táplálék.

További agrotechnikai megoldás lehet a csalogató növények alkalmazása. Nyáron hüvelyesek, tavasszal és ősszel keresztesvirágúak vetésével egy helyre csalogathatók a vándorpoloskák. Az egy helyen tartózkodó kártevők pedig célzott permetezéssel hatékonyan gyéríthetők, mielőtt a fő tápnövényt felkeresnék. Így megkímélhetők az értékes szántóföldi és kertészeti kultúrák. Ezt a megoldást elsősorban a tengerentúlon alkalmazzák, sikeressége azonban a poloska széles tápnövényköre, és jó terjedőképessége miatt kétséges.

Nagyon lényeges a kémiai beavatkozás időzítése, a gazdasági kárküszöb elérésekor mindenképpen célzottan védekezni kell a kártevő ellen. A szúró-szívó szájszervű kártevők ellen a kémiai védekezés optimális ideje akkor van, amikor a kultúrnövény 15 %-án már jelen vannak a lárvák, illetve a kifejlett imágók is megtalálhatók.

Hatékonyan felhasználhatók a piretroidok, illetve a neonikotinoidok a kártevő ellen. Nemzetközi kutatási eredmények a lambda-cihalotrin hatóanyagot tartják e kártevő ellen az egyetlen igazán hatékony vegyületnek. Az ezt a hatóanyagot tartalmazó készítmények 0,3-0,4 l/ha dózisban történő kijuttatását javasolják.

Több forrásmunka a biológiai védekezés pozitív eredményéről is beszámol. Többek között Ausztráliában és az USA-ban a faj parazitoidjaival próbálják visszaszorítani a kártevőt. E területeken egy fürkészlégyfaj (Trichopoda pennipes) – mely a lárvákat és az imágót parazitálja – és egy tojást pusztító fürkészdarázs (Trissolcus basalis) hatékony felhasználásáról vannak szakirodalmi adatok.

Köszönetnyilvánítás

A kézirathoz fűződő hasznos észrevételeikért köszönettel tartozunk Dr. Vétek Gábor és Dr. Rédei Dávid entomológusoknak.

A cikkben található növényvédő szerekre vonatkozó információk tájékoztatásul szolgálnak, az aktuálisan engedélyezett készítmények engedélyokiratai a Nébih Növényvédő szerek adatbázisában érhetők el.

Ajánlott irodalom:

  • Aldrich, J. R., Oliver, J. E., Lusby, W. R., Kochansky, J. P., Lockwood, J. A,. 1987: Pheromone strains of the Cosmopolitan pest, Nezara viridula (Heteroptera: Pentatomidae). Journal of Experimental Zoology 244: 171-175.
  • Capinera, J.L,. 2001: Handbook of Vegetable Pests. Academic Press, San Diego. 729.
  • Depieri, R. A., Panizzi, A. R,. 2011: Duration of feeding and superficial and in-depth damage to soybean seed by selected species of stink bugs (Heteroptera: Pentatomidae). Neotropical Entomology, 40: 7-12.
  • Dirienzo, M. A., Lemke, S. L., Petersen, B. J., K. M. Smith, K. M., 2008: Effect of substitution of high stearic low linolenic acid soybean oil for hydrogenated soybean oil on fatty acid intake. Lipids, 43: 451-456.
  • Izsáki, Z., 2004: Effect of nutrient supplies on the protein content and amino acid composition of naked oats (avena nuda l.). Cereal Research Communications, 32: 265-272.
  • Kondorosy, E., 2012: Adventív poloskafajok Magyarországon. Növényvédelem 48: 97-104.
  • Panizzi, A.R., 2008: Southern green stink bug, Nezara viridula (L.) (Hemiptera: Heteroptera: Pentatomidae). In Encyclopedia of Entomology. Capinera JL (editor). Springer, Heidelberg. 3471-3471.
  • Rédei, D., Torma, A., 2003: Occurrence of the southern green stink bug, Nezara viridula (Heteroptera: Pentatomidae) in Hungary. Acta Phytopathologica et Entomologica Hungarica 38: 365-367.
  • Vandekerkhove, B., De Clercq, P., 2004: Effects of an encapsulated formulation of lambda-cyhalothrin on Nezara Viridula and its predator Podisus maculiventris (Heteroptera: Pentatomidae). Florida Entomologist 87:112-118.

Az Agrofórum szaklap átszerkesztett változata Bosnyákné Egri Helga, Dr. Keszthelyi Sándor: A vándorpoloska (Nezara viridula) (2016. ápr. 42. old.) című írása alapján.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Színre lép az új generáció: Ascra Xpro

2019. január 16. 06:36

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászos gabona termesztés: változik (csökken!) a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is.

Legyen képben, olvassa el a Nufarmer Magazin 29. számát!

2020. augusztus 10. 12:44

Őszi növényvédelem a szántóföldön, a gyümölcsösökben és a szőlőben.

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.

Eljött az idő a vírusvektor rovarok elleni védekezésre

2021. október 18. 05:36

Az őszi vetésű kalászos gabonákra a tél előtti időszakban is leselkednek különböző növényvédelmi jellegű veszélyek. Javarészt a még álló kezeletlen gabona árvakeléseknek köszönhetően a vírusvektor rovarok és egyes kórokozók folyamatos veszélyt jelentenek a nemrég kikelt árpa, majd pedig a búza állományokra. Kellő odafigyelés és ha szükséges, védelem nélkül ezek a kalászosok súlyos mértékben elfertőződhetnek gabona vírusokkal és gombás eredetű betegségekkel is. Ezek közül a vírusos megbetegedések vektorai, a levéltetvek és kabócák elleni védekezés ideje jött el.