26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Növényvédelem

Megjelennek az első levéltetvek az almán

Agrofórum Online

Az idei tavasz március első hetében igencsak váratlan, késő tavaszi meleggel lepte meg a gazdálkodókat és a kiskertek tulajdonosait. A márciusinál sokkalta melegebb időjárásnak meg is lett a hatása: nagyon sokféle fás szárú növény esetében indult meg a rügypattanás és az első levelek megjelenése.

A szokatlanul meleg tavasz eleji időjárás ugyanakkor egyes kártevőkre is nagyon stimulálóan hatott. Több levéltetű faj esetében elkezdődött a téli, áttelelő petékből az idei legelső nemzedék, az ősanyák generációjának kifejlődése.

Veszélyben az alma

Az egyik érintett kultúra hazánk legnépszerűbb és leginkább elterjedt gyümölcsfája, az alma. Ennek a hazánkban nagyon népszerű gyümölcsnek meglehetősen sok, a levéltetvek közé tartozó károsítója van.

Az almát soha el nem hagyó, rendkívül gyakori, egy gazdanövényes zöld alma levéltetű (Aphis pomi) mellett, van egy másik zöld színű levéltetve is, a fűre váltó zöld alma levéltetű (Rhopalosiphum insertum).

Ezek mellett közismert a szintén igen gyakori, a leveleken pirosas torzulásokat, hólyagokat okozó levélpirosító alma levéltetű (Dysaphis devecta) faj is. Ennek egyik rokona, a szintén levél torzulásokat okozó, de elszíneződést elő nem idéző faj, a szürke alma levéltetű (Dysaphis plantaginea) is jelen van a tavasz folyamán az almafákon.

A felsorolt levéltetű fajok közül általában az Aphis pomi faj ébred fel leghamarabb és már nem sokkal a rügypattanás után képes akár hatalmas tömegben megjelenni a sokszor még egérfüles fenológiai állapotot éppen csak elérő alma rügyekből kifejlődő leveleken.

Ez az állapot, valamint a levéltetvek megjelenése sajnos már most is észlelhető. A frissen kifakadt rügyekből előtörő kis levél kezdeményeken már meg lehet találni a zöld alma levéltetű különböző korú lárváit. Néhol meglehetősen nagy mennyiségben.

Zöld alma levéltetvek és levedlett kutikulák az alma leveleinek fonákán
Zöld alma levéltetvek és levedlett kutikulák az alma leveleinek fonákán

A levéltetvek ilyen korai megjelenése nem igazán szerencsés. Bár a zöld alma levéltetű nem igazán híres a növényi deformációk előidézéséről, de az osztódó szövetekkel teli rügyek, fiatal levelek, bimbó kezdemények szívogatásával, az ott történő tápanyag és növényi nedv forgalom megzavarásával indirekt módon a zavart tápanyag forgalom miatti bimbó és virág elrúgás, rossz termékenyülés útján jelentős kártételt is okozhat.

Védekezési lehetőségek

A levéltetvek igen korai megjelenése, a kártevők teljesen nyílt növényi felületen való elhelyezkedése révén a kártevők ellen nem szükséges drágább, felszívódó hatásmódú készítményeket alkalmazni. Eleve a felszívó felület rendkívül kis mennyisége, mérete is ellen mond ezen készítmények alkalmazásának.

Ha megfigyeljük a fakadó alma rügyeket, akkor látható, hogy a levelek a színük felé összehajtva bújnak ki a rügypikkelyek közül, miközben a fonáki részük teljesen szabadon helyezkedik el. A levéltetvek pedig ott tartózkodnak.

Megkezdődött az alma rügyfakadása
Megkezdődött az alma rügyfakadása

A korai levéltetű fertőzések ellen éppen ezért még igen hatékonyak a leginkább költség takarékos, szintetikus piretroid hatóanyagú inszekticidek. Használatuk során ugyanakkor figyelni kell arra, hogy ezek a készítmények sokszor „nem éppen környezet- és méhkímélőek”.

A levéltetvek jelenléte sok hasznos rovart is a területre vonz, valamint a fák alatt elhelyezkedő aljnövényzetben levő virágos növények által oda vonzott viráglátogató rovarok védelmére is érdemes odafigyelni.

Ha pl. a kifakadt rügyek környékén sok a katicabogár (Coccinellidae spp.), és a levelek döntő hányadán élő levéltetvet már nem találunk, csak levedlett lárvabőröket, akkor nincs teendőnk, mivel a természet megoldotta a levéltetű problémánkat. Ez esetben nincs szükség védekezésre, mivel már csak a hasznos ragadozó rovarokat pusztítanánk el.

A harlekin katicák tömeges betelepülése jól jelzi a levéltetvek jelenlétét
A harlekin katicák tömeges betelepülése jól jelzi a levéltetvek jelenlétét

Ha szükséges a védekezés, akkor viszont azt úgy időzítsük és olyan növényvédő szerrel hajtsuk végre, hogy az aljnövényzeten tartózkodó beporzó rovarokat minél jobban megkíméljük! Szükség lesz még rájuk az alma virágzása idején!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

A légköri aszály hatásai a gyümölcstermesztésben

2024. július 30. 14:10

Eddig a 2024-es év során Magyarországon átlagosan 250-280 mm csapadék hullott, ez az érték természetesen tájegységektől függően változik.

Drasztikusan zuhant az ukrán zöldség- és gyümölcsexport

2020. augusztus 16. 04:38

A COVID időszak alatt Ukrajna zöldség- és gyümölcskiviteléből származó bevétele 58,5 millió dollárra esett vissza.

Jégeső ellen védőháló alkalmazása intenzív gyümölcsültetvényekben

2018. április 16. 09:25

Az egyik veszélyeztető tényező a jégeső, aminek kivédésére egyre több gyümölcsültetvényt jégvédő hálóval szerelnek fel.