Növényvédelem
Fizetett tartalom

Napraforgó gyomirtás minden körülmények között

FMC-Agro Hungary Kft. (x)

A napraforgó gyomirtásában a preemergens technológia évtizedek óta általánosan használt eljárás, azonban az elmúlt években több hatóanyag is kivonásra került (pl. az acetoklór vagy idén az oxifluorfen). Ugyanakkor elterjedtek az állományban is kezelhető, herbicid-toleráns hibridek, és ez a technológia jó kiegészítő lehetőséget biztosít, ha valamilyen oknál fogva az alapkezelés nem lenne elegendő.

Legnagyobb tömegben a magról kelő egy- és kétszikű gyomfajok fordulnak elő napraforgóban. Ezek közül a leggyakoribb a parlagfű, a vadrepce, a repcsényretek, disznóparéjfélék, a libatopfélék és a varjúmák, továbbá a magról kelő egyszikűek közül a kakaslábfű, a köles és a muharfajok.

A FMC-Agro Hungary Kft. különböző gyomosodási problémákra komplett technológiát tud ajánlani, figyelembe véve a gazdaságosság szempontjait is.

Successor T – a hosszú tartamhatású preemergens gyomirtó

A Successor T vetés utáni és kelés előtti használatával egyben tudjuk kihasználni a terbutilazin hatását a kikelt gyomok ellen, miközben a hatóanyag jelentős talajhatással is rendelkezik, valamint a petoxamid erős csírázásgátló tulajdonságát, így biztosítva hosszú ideig gyommentes állományt. Kimondottan ajánlott készítmény a csattanó maszlaggal erősen fertőzött területeken. Mint minden alapkészítménynél, itt is a sikeres alkalmazás feltétele az aprómorzsás talajfelszín, valamint a kezelést követő 10 napon belül 20-25 mm bemosó csapadék. A Successor T dózisa 2,5-4 l/ha, amit minden esetben a terület szervesanyag-tartalma határoz meg. Az esetlegesen fellépő fitotoxikus tünetek elkerülése miatt 1% alatti humusztartalom alatti területre a készítményt nem javasoljuk.

Successor 600 – a kímélő és gazdaságos preemergens egyszikűirtó

A Successor 600 a magról kelő egy- és több kétszikű gyomnövény elleni csírázásgátló készítmény. A kelő, csírázó magvakat károsítja, a kikelt gyomokra kevésbé hatékony. Vetés utáni és kelés előtti alkalmazás esetén a hatékony gyomirtó hatás kifejtéséhez a permetezés után 14 napon belül 20-25 mm bemosó csapadék és jól elmunkált aprómorzsás talajfelszín szükséges.

Napraforgóban  preemergensen lehet kijuttatni 2 l/ha dózisban (1. kép). Kétszikű gyomnövények ellen kombinációs partner alkalmazása szükséges lehet.

A Successor 600 kíméletes a napraforgóra, fitotoxikus hatás nem tapasztalható.

1. kép: Successor 600 hatása (2 l/ha) (A) és a kezeletlen terület (B) (Mezőpeterd, 2013)

Express® 50 SX® – kétszikű állománykezelő gyomirtó

Kizárólag Express®-toleráns napraforgóban a készítményt korai posztemergensen, a kultúrnövény 2 leveles állapotától 6 leveles fejlettségéig kell kijuttatni. Csapadékos időjárási körülmények között, a mezei acat, valamint a magról kelő kétszikű gyomnövények (pl. parlagfű – 2. kép) együttes előfordulása esetén osztottan, két egyenlő részletben kijuttatva (2 x 22,5 g/ha), 7-14 nap különbséggel, a gyomkeléshez igazodva juttassuk ki. Az első kezeléseket a 2-4 leveles magról kelő kétszikűek, illetve a tőlevélrózsás mezei acat ellen kell időzíteni. A permetléhez Trend® 90 nedvesítő segédanyag hozzáadása szükséges.

A készítménnyel történő kezelés csak a toleranciát megfelelő mértékben hordozó és azt a szélsőségesebb időjárási körülmények között is egyenletesen biztosító hibridek esetében végezhető el. A napraforgó hibridek tolerancia tulajdonságairól kérje ki a fajtatulajdonos állásfoglalását!

Az Express® 50 SX® gyomirtó szer szakszerű használata növényvédelmi és termesztés technológiai szempontból is előnyökkel jár. Ilyen például a készítmény megoszthatósága, ami 7-10 nappal is kitolhatja azt a periódust, amely rendelkezésre áll a napraforgónk tisztán tartására, így nagyobb biztonsággal tudjuk megoldani ezt a feladatot. További előny a nagyon széles hatásspektrum, valamint ha jó kultúrállapotú a terület, akkor a preemergens gyomirtás költségeit is csökkenteni tudjuk, hiszen elegendő lehet egy gazdaságos készítmény (pl. Successor 600) használata, amely rendelkezik néhány kétszikű gyom ellen is mellékhatással, így az Express® 50 SX® alkalmazását könnyebben tudjuk időzíteni. Nem mellékes előny a termék ára sem, amely összehasonlítva a versenytárs technológiával igen kedvezőnek bizonyul.

2. kép: Express® 50 SX® hatása parlagfüvön (Ambrosia artemisiifolia) a kép bal felső részén, míg a jobb alsó területen a kezeletlen kontroll

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.

Több mint kilenc tonna a kukorica hektáronkénti termésátlaga Tolnában

2019. november 7. 11:03

A Tolna megyei eredmények elsősorban annak köszönhetőek, hogy kedvezőbb volt a csapadék térségi eloszlása, így kevésbé sújtotta az aszály a megye kukoricatábláit.

LO legyen, vagy HO legyen? - LG legyen!

2019. február 12. 07:26

Kedves Olvasó! Ha az elmúlt hetekben Ön is feltette már magának a fenti kérdést, úgy érdemes néhány percet szánnia alábbi ajánlatunkra.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.