Növényvédelem

Növénykórtani helyzetkép: visszafogott fertőzési nyomás áprilisban

Agrofórum Online

A márciusi csapadék óta hazánk időjárása ismét szárazabb lett. A hajnali fagyok után a napos, sokszor szeles időjárás hatására újra sokfelé porzik a határ.

Ez a szárazabb környezet nyilvánvalóan a növénybetegségeket előidéző kórokozók állapotán és mennyiségén is erőteljesen meglátszik.

Tiszta búza

Az őszi búzák növénykórtani szempontból majdnem „makkegészségesnek” mondhatók. A fontosabb kórokozók közül a sárgarozsda (Puccinia striiformis) és a levélrozsda (Puccinia recondita) gyakorlatilag nem is észlelhető.

Máskor a tavasz folyamán közönségesnek számító szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) tünetei is szinte olyan ritkák, mint a fehér varjú. Ezen a helyzeten a márciusi csapadék sem sokat segített.

A február végén még gyakoribb búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) populációját pont a már emlegetett csapadékos időjárású időszak nyomta le nagyon alacsony szintre.

A lisztharmat valamennyi gabonában kezd feltámadni
A lisztharmat valamennyi gabonában kezd feltámadni

A csapadékos időszak óta eltelt időben a kórokozó számára kedvezőbb lett ugyan az időjárás, a lisztharmat telepek biológiai állapota kiváló. Viszont ez a kórokozó most még olyan kis populációval van csak jelen a búzák levelein, amelyből érdemleges mértékű, netán veszélyekkel fenyegető felszaporodás csak hosszabb, több hetes időszak elteltével, végig optimális időjárás mellett alakulhatna csak ki.

Jelenleg a búza állományoknak egyáltalán nincs szükségük fungicides segítségre.

Foltos árpa

Az őszi árpa esetében némileg hasonló a helyzet, de itt a veszélyes hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) már korábban nagymértékben elszaporodott.

Árpákon a hálózatos levélfoltosság most kellőképp elterjedt
Árpákon a hálózatos levélfoltosság most kellőképp elterjedt

Hozzá, a csapadékosabb márciusi időben, helyenként még a rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) is betársult.

Ez utóbbi szinte kész csoda, mivel ez a kórokozó hírhedten nedvességkedvelő. Az áprilisi, szárazabb körülmények között ugyanakkor mindkét kórokozó terjedése szinte teljesen leállt.

Bár jelenlétük, a jókora foltok az árpák levelein látványosak, de kicsi, friss fertőzésre utaló tüneteket nem, vagy csak elvétve lehet találni.

Az őszi árpában ugyanakkor célszerű védekezni a hálózatos levélfoltosság ellen, mivel most, a szárba indulás időszakában az újonnan fejlődött levelek olyan hatásosan izolálják a fertőzött alsó levélszinteket, hogy az ott levő kórokozókat később már nem tudjuk fungicidekkel kontrollálni.

Figyelni kell a repcére

Az őszi káposztarepce-állományok jelenleg rejtett bimbós és sárgabimbós állapot között vannak. A fénybogarak mennyisége ugyanakkor növekszik. A hét végén, jövő héten a kártevők ismét nagy mennyiségben fognak rajzani és a repceállományokba betelepülni.

A már fejlettebb bimbójú repcékben a fénybogarak is készen állnak a kártételre
A már fejlettebb bimbójú repcékben a fénybogarak is készen állnak a kártételre

Ekkorra már a repcék döntő hányada fejlett zöldbimbós és sárga bimbós állapotban lesz. Ebben az időszakban tudnak a fénybogarak a bimbók kirágása révén súlyos károkat okozni.

Ezért az őszi káposztarepce-állományok fokozott gondossággal történő szemlézése és erre alapozott inszekticides védelme erősen ajánlott és időszerű.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repcefénybogár ellen jövő héten indulhatunk + videó

2025. április 12. 13:10

A repcefénybogár elleni védekezést már sokan fontolgatják, lehet már többen léptek is. A növényenkénti rovarszám azonban árulkodó lehet!

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

A gubacsokról, 6. rész – zoocecidiumok: rendszertan, gubacsok a levélen, virágon, száron és ágon

2025. április 11. 08:10

A 6. részben a zoocecidiumok okozóinak rendszertani csoportjaival foglalkozunk és a gazdanövényeken előforduló gubacsokra mutatunk példákat.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

A repce őszi gyomirtása FMC technológiával

2018. augusztus 22. 07:34

A fiatal repcét elnyomhatják gyomnövényei, ennek következtében nehezebben fejődnek, felnyurgulnak és könnyebben kifagyhatnak, később pedig ellehetetlenítik a veszteségmentes betakarítást.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.

Időben gondoskodjon a repce egészséges tavaszi indulásáról!

2018. március 26. 07:13

Első alkalommal, amikor a repcénket permetezzük, gondolnunk kell a fóma és egyben a szárormányosok elleni védelemre.

Mikor védekezzünk a szárormányosok ellen?

2021. március 2. 14:37

Ilyenkor, tavasz kezdetén szinte menetrend szerűen megjelennek az őszi káposztarepcék állományaiban a különböző állati károsítók, amelyek közismerten komoly gondokat okozhatnak a repcetermesztőknek. E károsítók első csoportját a repce szárát támadó ormányos bogarak képezik, de gyors kitavaszodás és nagyon meleg tavaszi időjárás esetén a repce fénybogarak kirajzása is egybe eshet az ormányosok rajzásának végével.