Növényvédelem
Fizetett tartalom

Permetezési segédanyagok a UPL kínálatában

UPL Hungary

A gyakorló növényvédősök többsége biztosan látott már olyan kezelést, amely után a hatásosság elmaradását tapasztalta, illetve nem sikerült elérni azt a szintű hatást, ami az adott növényvédő szertől elvárható lett volna. Ezekben a helyzetekben nem feltétlenül a növényvédő szerekben kell keresni a problémát, érdemes megvizsgálni egyéb befolyásoló körülményeket is: ilyenek például a permetléfedettség, a felszívódás, a permetezéshez használt víz keménysége és pH-ja, valamint egyéb szennyező anyagok.

A UPL nagy figyelmet fordít a növényvédő hatóanyagokon kívül a permetezési segédanyagokra is, hiszen ezek használatával a fent említett problémák egyszerűen kiküszöbölhetők.

Silwet Star – felületaktív anyag

Nem-ionos típusú, szilikon alapú univerzális permetezési adalékanyag, amely egyedülállóan csökkenti a folyadékok felületi feszültségét. Ennek köszönhetően többszörösére növeli a kijuttatott permetlé szétterülését a célfelületen. Így megnöveli a kezelt növények permetléfedettségét, ezzel pedig javítja az alkalmazott készítmények biológiai hatásosságát, különösen viaszos, vagy szőrözött levélzetű növényeken.

Nonit – felületaktív anyag

Felületaktív anionos nedvesítőszer, gombaölő, rovarölő és posztemergens gyomirtó permetezőszerek tapadás- és terülőképességének fokozására. Használatát különösen viaszos vagy szőrözött levelű növénykultúrák kezelése esetén ajánljuk. Figyelni kell, hogy nem keverhető lúgos kémhatású készítményekkel (pl. bordóilé, mészkénlé), illetve ahol a hatóanyag nitrogénbázisú és kation képzésre hajlamos (pl. dodin).

Elastiq Ultra – cseppnehezítő

A permetezések többségénél tapasztalható kisebb-nagyobb légmozgás. A megfelelő szórófej megválasztása mellett az elsodródásgátló adalékanyagok azt a célt szolgálják, hogy a kívánt permetlémennyiség egészét a célfelületre juttathassuk ki, a permetcseppek aprózódásának megakadályozásával. Különösen akkor fontos ez, ha adott növényvédő szer (pl. gyomirtó) a szomszédos kultúrában fitotoxicitást okoz. A légi úton végrehajtott kezeléseknél, állományszárításnál kerül előtérbe jelentőségük.

X-Change – vízlágyító + pH-szabályozó segédanyag

Az ország területein többségében kemény (12-18 nko – német keménységi fok), illetve nagyon kemény (18-30 nko) víz található. Azonban permetlé készítésekor a vízkeménységet érdemes 8-10 nk°-ig csökkenteni, hogy a pontosan kijuttatni kívánt és kimért hatóanyagmennyiség teljes egészében kipermetezhető maradjon. Ebben segít az X-Change, amely megakadályozza a növényvédő szerek hatóanyagainak komplexképzését, beállítja a víz keménységét és pH-ját, valamint csökkenti a permetlé habzását is. Használatával az alkalmazott növényvédő szer teljes mennyisége hasznosul, mert nem kötik le a permetezésre használt vízben lévő szabad kationok. A túl lúgos permetlé pH-ját beállítja az optimális szintre, így nem alakulhat ki lúgos hidrolízis, amely csökkentené a növényvédő szerek hatékonyságát.

Antifoam – habzásgátló

Néhány növényvédő szer esetében a permetlé készítésekor, szállításakor habképződést tapasztalhatunk, amely egyrészt lelassíthatja a permetlé bekeverésének munkafolyamatát, másrészt fokozottabb balesetveszélyt is előidézhet, ha a habban halmozódnak fel a hatóanyagok. Az Antifoam – a permetlébe kerülésének idejétől függően – alkalmas a habképződés megakadályozására, vagy a már képződött hab eloszlatására. A permetlé keverésénél ezért érdemes először az Antifoamot bekeverni a vízbe, majd ezt követően folyamatos keverés mellett a növényvédő szereket.

Farmclean – mosóanyag

Összetevői a különböző hatóanyag-maradékokat eltávolítják a permetlétartályból. Egyedülálló tulajdonsága, hogy nem korrodálja a fém alkatrészeket, sőt, egy filmszerű, korróziógátló réteggel vonja be a fémfelületet. Különösen akkor javasolt a használata, amikor gyomirtó kezelés után ugyanazzal a géppel tervezünk rovar- vagy gombaölő szeres kezelést, illetve amikor gépeinket a téli leállásra készítjük fel.

Valovics Attila fejlesztőmérnök

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

„Először próbáljuk ki a Propulse-t” - Nyereményjáték

2020. április 6. 10:40

Az Agrofórum nyereményének átadásakor a család két tagjával, a fiatalabb és az idősebb generáció egy-egy képviselőjével beszélgettem.

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?

A zöldborsó integrált növényvédelme, I. rész: gyomszabályozás

2022. január 20. 16:21

A zöldborsó (Pisum sativum L.) hazánkban jelentős zöldségnövény, főleg feldolgozásra a konzerviparnak termelnek, de friss fogyasztásra és kiskerti termelésre is találhatók fajták a piacon. A termőterülete sajnos csökkenőben van az elmúlt években, de még így is jelentősnek számít a közel 15 ezer hektárral.

Készüljön fel az őszi növényvédelemre a Nufarmer Magazin 31. számából!

2021. augusztus 31. 06:54

Változik a klíma, amihez alkalmazkodnia kell a technológiánknak is. Mire számítsunk, hogyan reagáljunk?