Növényvédelem

Sikeresen a Bayer Sikér Trióval

Agrofórum Online

A Bayer kiváló kalászos gombaölő szerei évek óta segítik a jó minőségű nagy gabonatermés elérését. Az alkalmazott termesztés-technológiának meghatározó eleme a növényvédelem, hiszen a fajta, a termőterület és a növénytáplálás mellett az állomány egészségi állapota határozza meg a termés mennyiségét és minőségét és így a termesztés gazdaságosságát is. Három vezető készítményünk, a Falcon Pro, a Zantara és a Prosaro ebben az évben is Bayer Sikér Trió néven kezdi meg tavaszi „turnéját” a gabonatáblákon.

Falcon Pro – a Trió vezetője

A Falcon Pro a kalászosok minden fontos gombabetegsége ellen hatékony. Búzában lisztharmat, rozsda, szeptóriás levél- és pelyvabarnulás, pirenofórás levélfoltosság és kalászfuzáriózis ellen egyaránt eredményes. Árpában lisztharmat és rozsda mellett a csíkos, hálózatos és rinhospóriumos levélfoltosság ellen is kiváló. Hatékony a rozs, tritikále és zab fontos betegségei ellen is. Lisztharmat és rozsda ellen kuratív és eradikatív hatása is van. Pirenofórás és szeptóriás megbetegedések ellen preventív hatású. Kalászfuzáriózis ellen preventív, de akár 4 napos kuratív hatása is van.

Zantara – a latin

A Zantara – a bixafénnek köszönhetően – nagyon hosszú tartamhatást nyújt a levélbetegségek ellen. A tebukonazol viszont a levélben azonnal dolgozni kezd. Ez a két hatóanyag felszívódásában és transzlokációjában meglévő eltérés a kitűnő kuratív hatás titka. Minden kalászosban javasolt az intenzívebb technológiában levélbetegségek ellen és – erőteljes zöldítő, zászlóslevél növelő hatásának köszönhetően – termésfokozásra.
Eredményesen alkalmazható búza szártő-betegségek, lisztharmat, rozsdabetegségek, szeptóriás és helmintospóriumos levélfoltosság ellen a zászlóslevél kiterülését követően (T2 stádium). A javasolt dózis 1,25-1,5 l/ha.
A Zantara egyben kitűnő árpa-védelmi termék: 1,0-1,25 l/ha dózisban biztos védelmet nyújt lisztharmat, rinhospórium, hálózatos foltosság, törperozsda, ramuláriás foltosság és az élettani foltosság ellen. A kezelés optimális ideje a zászlóslevél kiterülése. Nagyobb dózisokban alkalmazva pozitív élettani hatásai is érvényesülnek.

Prosaro – a záróhang

A Prosaro a leghatékonyabb Fusarium-elleni készítmények egyike. Alkalmazása elsősorban az intenzív búzatermesztésben ajánlott, virágzás-kori kezelésre. A Prosaro-val igen magas hatásszintet érhetünk el a kalászfuzáriózis és a mikotoxinok ellen. Emellett védelmet nyújt a tenyészidő végén támadó levél- és egyéb kalászbetegségek ellen is. A helyes dózis a fuzárium elleni védekezés esetén 1 l/ha.

Mikor és hogyan lépjen fel a Bayer Sikér Trió?

Az elmúlt évek átlagától jóval hidegebb tél ellenére sok helyen ebben az évben is szükség van a korai védekezésre a gyomirtás előtt, vagy azzal egy menetben (T1 időszak). A Bayer javaslata erre a Jubileum Pro csomag, amely 20 ha-ra tartalmazza a Sekator OD gyomirtó szert és 0,75 l/ha dózisban a népszerű Falcon Pro-t.
A második védekezés ideje a zászlóslevél kiterülésekor, illetve röviddel azt követően (T2 időszak) legyen. Ekkor az időjárástól és a betegségek nyomástól függően alap esetben a Falcon Pro-t javasoljuk 0,8-1,0 l/ha dózisban. Intenzív technológiákba viszont feltétlenül a zöldítő, termésnövelő Zantara javasolt 1,25-1,5 l/ha dózisban.

A virágzás ideje alatti védekezést az intenzív gabonatermesztőknek semmiképp nem szabad kihagyni (T3 időszak). Ekkor tudunk védekezni a kalászfuzáriózis és más kalászbetegségek mellett a késői levélbetegségek ellen is. Ehhez átlagos technológiában 1 l/ha Falcon Pro-t, intenzív technológiában viszont a fuzáriózis elleni „nagyágyú”, azaz Prosaro kijuttatását javasoljuk 1 l/ha dózisban.

Kérjük a Tisztelt Zenekedvelő Olvasókat, hogy bátran hívják meg koncertezni a 2017. évi szezonban is a Bayer Sikér Triót a gabonatáblákba. A „Sikér” koncertek nyomán a siker biztosan nem marad el!

(Bayer Hungária Kft.)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Monília a csonthéjasokon: most kell védekezni!

2025. április 15. 08:10

A csonthéjasok moníliás fertőzése most a legveszélyesebb – a virágzás időszakában szükség van a célzott növényvédelemre.

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

2025. április 14. 08:10

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe.

Elatus Era – Kimagasló védelem és termésstabilitás a kalászosoknak minden évjáratban

2021. április 8. 10:36

Régóta ismert tény, hogy a növénytermesztés jellegzetesen időjárásnak kitett ágazat, illetve tevékenység. Sikerességét nagymértékben befolyásolja az ismert tényezőkön (táblaválasztás, fajta vagy hibridválasztás, alkalmazott növényvédelem, stb.) túl az adott évjáratban lehulló csapadék mennyisége és eloszlása.

Virtuális bemutatón az őszi kalászos és őszi káposztarepce technológia

2020. június 16. 13:06

Az idei tavasz mindannyiunk számára tartogatott megpróbáltatásokat, a járványhelyzet nehézségei mellett az aszály is nagymértékben sújtotta a mezőgazdaságot. Ebben a helyzetben még nagyobb szükség van az időjárás okozta anomáliák kezelésére. A KITE Zrt. ehhez nyújtott a termelőknek segítséget egy nem mindennapi formában.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a csapadékos idő kedvez a betegségek terjedésének

2023. május 16. 11:35

A felázott talaj kedvez a napraforgó és a kukorica gyors növekedésének, így elmúlt a keléskori kártevők támadásának a veszélye.

Nőtt a kukorica vetésterülete Tolna megyében

2019. május 21. 07:17

Tolna megye búza- és kukoricatermése évek óta kiemelkedő; 2018-ban 45 690 hektáron termesztett őszi búzából hektáronként 6,15 tonnát, kukoricából 64 ezer hektárról 9,3 tonnát takarítottak be átlagosan.