Növényvédelem

Száraz periódusban is gombaölő szer?

Agrofórum Online

A válasz egyértelműen – igen. A kalászosokban alkalmazott, intenzív kórokozók elleni védelem megsokszorozza a ráfordításokat. A gabona állományt célszerű a tenyészidő során végig betegség-mentesen tartani.

1. kép: Zantara kezelés hatása a zászlóslevél nagyságára (jobbra: Zantara; balra: kezeletlen)

A levelek minél nagyobb felületen és minél hosszabb ideig tartó asszimiláló munkájának biztosítása szempontjából a második kezelési időszak, az ún. T2 a legfontosabb. Ennek optimális ideje a zászlóslevél kiterülését követő napokban van. A zászlóslevél ugyanis közel 50%-ban vesz részt a termésképzésben (1. ábra). Ez a kezelés meghatározó a termés mennyisége szempontjából, ezért az intenzív technológiából akkor sem szabad kihagyni, ha átmenetileg csapadékhiány lép fel, és látszólag nem indokolt a fungicid kijuttatás.


1. ábra: A levelek és a kalász részvételi aránya a termésképzésben

A T2 kezelés célja ugyanis nemcsak a gombabetegségek elleni védelem, hanem a termésképzéshez szükséges asszimilációs felület térbeli és időbeni maximalizálása. Az ebben az időszakban végzett fungicid kezelés akkor is termésnövelő hatású, ha az idő száraz és (látszólag) nincsenek gombabetegségek a táblában. Különösen igaz ez az olyan termékekre, amelyek élettani hatásaiknál fogva képesek az asszimilációs felület működési idejének hosszabbítására (zöldítés), vagy akár annak növelésére. Ilyen a Zantara, melynek alkalmazását a zászlóslevél kiterülését követően (T2 időszakban) a szárazságban szenvedő, de intenzív állományokban is javasoljuk.

Miért? Az aszály egy plusz stressz a növények számára, mely – mint minden stressz – rontja a növények ellenálló képességét. Ha bekövetkezik a fertőzés, a védetlen növények érzékenyebbek lesznek a betegségekre, mint a Zantara-val, vagy Falcon Pro-val védettek. Ismeretes, hogy a Zantara képes csökkenteni a hő- és szárazság-stresszt bizonyos mértékig. A Zantara-val vagy Falcon Pro-val T2 időszakban védett állományok a virágzáskori betegségek ellen is biztosabban védhetők.

Nézzük meg konkrétan, hogy a Zantara bixafén hatóanyaga – a minden levélbetegségre kiterjedő kiváló gombaölő hatása mellett – milyen pozitív élettani hatásokkal rendelkezik, amelyek a szárazabb időben való alkalmazását is indokolják:
A bixafén segít növényeknek a stressz-helyzeteket átvészelni. Az intenzívebb működés hatására a kezelt levelek és kalászok hőmérséklete alacsonyabb, így a növény a hő-stresszt jobban képes elviselni. Hatására a légzőnyílások mozgása felgyorsul, szárazságban előbb bezáródnak, így a növények könnyebben átvészelik a rövidebb száraz periódusokat.

Növeli a fotoszintézis és a légzés intenzitását, ezáltal fokozódik a növények tápanyagfelvétele. Megakadályozza a levelek korai elöregedését, hatására szinte zölden érnek be a növények. A „zöldítő hatás” mellett – a fokozott asszimiláció hatására – a zászlóslevelek hossza és szélessége is szignifikánsan nőhet. A nagyobb és tovább működő asszimilációs felület a napenergiát nagyobb termés formájában jeleníti meg, így a bixafén valóban beviszi a napfényt a gabona termésébe.

A pozitív élettani hatások, a jobb stressz tűrés és fokozott asszimiláció eredményeként kísérleti eredmények szerint a bixafén kezelés hatására nő a kalászonkénti szemszám és az 1000-szemsúly is. Mindez nagyobb és jobb minőségű termést eredményezhet még akkor is, ha időszakosan száraz periódus áll be a tenyészidőben. 

Csorba Csaba
Bayer Hungária Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rágcsálók elleni védekezés - hatékonyan és körültekintően

2024. december 20. 08:10

Az uniós jogi szabályozás pár éve különválasztotta a laikus felhasználói és a professzionális felhasználói kör számára elérhető készítmények mennyiségét és hatóanyagtartalmát is.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

2023. október 7. 14:40

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.

Fainjektálás: gyümölcsfákon tilos!

2019. április 15. 09:02

Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti szervezetének alelnöke az időszerű közterületi növényvédelmi teendőket osztotta meg.

Tiszta vetőmag - sikeres növénytermelés - II. CHH Élelmiszer- és takarmányipari szakmai nap - Győr

2019. április 2. 07:11

A szakmai nap programjában előadások és interaktív gépbemutató szerepelt. A szakmai előadásokat meghívott intézményi és egyetemi előadók, illetve a CHH Műszaki Kft. szakemberei tartották.

Zsizsikek jelentősége, inváziós zsizsikfajok hazánkban

2020. augusztus 11. 13:55

A zsizsikekre – mint magban fejlődő, így könnyen széthurcolható csoportra – fokozottan jellemző az inváziós létforma. Magyarországon – és a világ nagy részén szintén – a borsó- és a babzsizsik játssza a vezető szerepet, de rajtuk kívül is akadnak még jelentősnek mondható fajok.