Növényvédelem

Tafrinás levélfodrosodás: időszerű az őszibarack védelme

Agrofórum Online

A különféle kertészeti növények esetében sok esetben előfordul, hogy egy adott betegség elleni védekezés sikeressége, vagy sikertelensége döntő hatással van a termésre, illetve akár a kultúra további életére.

Így van ez pl. a meggy esetében a csonthéjasok moníliájával is, és hasonlóan veszélyes helyzet áll fenn az őszibarack (Prunus persica) és betegsége, a tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans) esetében is. Ez a kórokozó mindamellett, hogy rendkívül ronda tüneteket okoz a növényen, fellépésével nemcsak a termést képes megsemmisíteni, hanem a fák elpusztítását is képes elérni.

Amit a kórokozóról tudni érdemes

Az őszibarack tafrinás levélfodrosságát okozó tömlősgomba mindenütt elterjedt szerte a világban, ahol őszibarack termesztése folyik. Szerencsére más gyümölcsfajunkra, a mandula kivételével, nem jelent veszélyt, de éppen elég az a probléma, amelyet az őszibarackon végzett pusztításával előidézni képes.

A kórokozó képes aszkospórái útján is áttelelni a vesszők, ágak, de akár a támrendszer elemeinek felületén is. Mindemellett a fertőzött vesszők héján micéliumos alakban is túlélheti a telet.

Ez a kórokozó nagyon nedvesség- és hidegkedvelő. A fertőzés általában a kora tavaszi, rügyfakadás körüli időszakban már megtörténik. Ilyenkor a kórokozó inkubációs ideje nyilvánvalóan igen hosszú, akár két hét is lehet.

Tafrinás fertőzés tünete őszibarack levelén
Tafrinás fertőzés tünete őszibarack levelén

Amikor megjelennek a szabad szemmel is látható tünetek, a levelek fodrosodása, akkorra a gomba már teljesen kolonizálta a megfertőzött növényi szöveteket és a védekezés legfeljebb a fertőzés további terjedését képes lassítani.

A fertőzés folyamata és hatása a növényre

A tafrinás levélfodrosodást okozó gomba a leveleket fertőzi meg elsősorban, de előfordulhat, hogy egy rügyben a kifejlődő levelek folyamatos fertőződése eléri a tenyészőcsúcsot is. Ez a fertőzött rügy ettől kezdve már csak fertőzött leveleket fog kinevelni, amíg el nem pusztul.

Súlyos tafrinás fertőzés
Súlyos tafrinás fertőzés

A kórokozó a termést nem bántja. Viszont levelek, azaz asszimiláló felület híján a fertőzött fa elrúgja a fejlődő terméseket is a fertőzött levelekkel együtt. Ráadásul, ha a fertőzés során bekövetkezett levélhullás a nyár folyamán is fennáll, akkor a rügydifferenciálódás időszakában ez a levélhiány a jövő évi virágrügyek mennyiségének drasztikus csökkenésében nyilvánulhat meg. Kevesebb virág pedig potenciálisan kevesebb gyümölcsöt, azaz kisebb termést jelent.

Miért „dérgomba”?

A tafrinás levélfodrosodás a teljes vegetációs időszakban képes fertőzni az őszibarack zöld növényi felületeit. Száraz, meleg időjárásban a fertőzési folyamat leáll, mivel a körülmények nem kedveznek a kórokozónak. De a legelső hűvösebb, csapadékosabb periódusban ismét újraindul.

A kórokozó aszkospórái termőtestek képződése nélkül a fertőzött növényi felületen képződnek olyan hatalmas tömegben, hogy emiatt a fertőzött levélzet molyhosnak, deresnek tűnik. Innen is kapta ez a kórokozó a dérgomba elnevezést.

Hogyan védekezzünk?

Az őszibarack tafrinás levélfoltossága elleni védekezés alapja a gondos metszés, amelynek során minden fertőzöttnek tűnő vesszőt, ágat lemetszünk a növényről és megsemmisítjük, de legalább is eltávolítjuk a gyümölcsfák közeléből.

Fontos a rezes lemosó permetezés, amelyet legjobb ősszel a lombhullás idején és tavasszal, még a rügyfakadás előtt is alkalmazni. A betegség kórokozója ugyanis rendkívül fogékony a rézre! Ezekkel a lépésekkel a fertőző anyag mennyiségét, vagyis a fertőzési nyomást tudjuk nagymértékben csökkenteni.

Sajnálatos módon az őszibarack a rügyfakadás utáni időszakban már nem kezelhető rézzel a fitotoxicitás veszélye miatt. Ez megjelenhet levélperzselés formájában is, de gyakoribb, hogy csak a botrányosan rossz gyümölcskötődés, a virágok, illetve a fiatal gyümölcsök tömeges elrúgása jelzi, hogy a növénynek nem tetszett a rézzel való találkozás.

Szerencsére néhány felszívódó, triazol típusú hatóanyag (tebukonazol, difenokonazol) jó hatékonysággal alkalmazható a zöld, fungicid hatóanyagok felvételére képes, növényi felületeken.

Ezek a hatóanyagok, illetve a belőlük előállított készítmények ugyanakkor már „nem mai gyerekek”, így ellenük a rezisztencia kialakulásának veszélye meglehetősen nagy. Ezért célszerű a kórokozó ellen szintén hatékony kontakt hatóanyagú (ditianon, kaptán) készítményekkel kombinációban történő alkalmazásuk.

Mikor kezdjük a védekezést?

Gyakorlatilag már a napokban szükséges lehet a tafrinás levélfodrosodás elleni fungicides védekezés, mivel az őszibarack rügyei már kipattantak és sok rügy végén már szabad szemmel láthatóak a zöld, megfertőzhető lomblevelek csúcsai. Ez a felület meglehetősen kicsi ugyan, de már képes a kórokozó aszkospóráinak „fogadására”.

A tafrinás levélfodrosodás már ilyen fiatalon fertőzhet
A tafrinás levélfodrosodás már ilyen fiatalon fertőzhet

A minél jobb hatékonyság érdekében erősen ajánlott tapadásfokozó adalék alkalmazása. A permetlé mennyiségét is úgy válasszuk meg, hogy ezekre a picike kis felületekre is kellő mennyiség jusson! Ne feledjük, hogy a hatóanyagok csak a zöld növényi felületeken képesek felszívódni, az ágak, vesszők felületén nem!

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Már három éve gyenge a gyümölcstermés

2020. június 23. 09:16

Egy átlagos év termésének csak a negyede várható kajszibarackból, de kevesebb lesz őszibarackból, almából, meggyből és cseresznyéből is.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

Mikortól védekezzünk őszibarack tafrina ellen?

2020. március 13. 04:36

Cs. Károly kérdése: Öt őszibarackfám van és rendszeresen problémát okoz a tafrina. Mikortól védekezzek őszibarack tafrina ellen?

Korán kell védekezni az őszibarack tafrinás betegsége ellen!

2022. április 7. 11:33

Minden évben tavasszal erősen csavarodott, deformált levelek nőnek az őszibarack fáimon. Pedig lemosó permetezést is kapnak. Hogyan tudom megvédeni őket ettől a betegségtől?