Növényvédelem

Tanuljunk a közelmúlt hibáiból!

Agrofórum Online

Az SDHI (szukcinát dehidrogenáz gátló) hatásmechanizmus alapján működő gombaölő készítmények már az 1960-as években megjelentek a növényvédelmi gyakorlatban (pl. karboxin hatóanyag a csávázásban).

Súlyos fürt lisztharmat fertőzés következménye

Álló kultúrákban (szőlő, gyümölcs) történő felhasználásuk a 2000-es évek első felében a boscalid hatóanyag felfedezésével és bevezetésével, valamint kombinációban történő alkalmazásával vált nagyobb mértékűvé. További lendületes piacirész növekedés 2014-től a fluopirám hatóanyagú Luna termékcsalád, valamint a 2017-ben megjelenő fluxapiroxad hatóanyag bevezetésének köszönhető.

Ezek a hatóanyagok szőlő- és gyümölcsvédelemben új mérföldkövet jelentenek. Az igaz, hogy az általuk képviselt hatásmechanizmus nagyon régóta ismert, de ezekben a kultúrákban mégis újnak számítanak, mert eddig nem alkalmaztuk őket.

A szőlő és gyümölcs kultúrák kórtani problémái a legtöbb évjáratban csak nagyszámú kezeléssel tarthatók kordában. Nagyszámú kezelés szezononként több (sok) gomba-hatóanyag interakciót tesz lehetővé. Ez magában hordozhatja a rezisztencia kockázatnak növekedését is. A rezisztencia kialakulásában mind a kórokozónak, mind az ellene felhasznált készítménynek (hatóanyagnak) meghatározó szerepe van.

A szőlőben meghatározó szerepet betöltő kórokozók (lisztharmat, peronoszpóra és a szürkerothadás) sajnos kivétel nélkül a rezisztencia-kockázat szempontjából a legveszélyesebb kategóriába tartoznak. Azokat a kórokozókat soroljuk ide, melyekre jellemző a rövid fejlődési ciklus (szezononként több generáció lehetséges), erős a spóratermelésük, rendszeres ivaros ciklussal rendelkeznek, esetleg szél útján is terjedhetnek).

Készítmény/hatóanyag vonatkozásában, rezisztencia-kezelés szempontjából előnyösebbek azok a készítmények, melyek több hatásponttal rendelkeznek. Ezek az anyagok ugyanis egyszerre több ponton avatkoznak be a gombák életfolyamatait meghatározó enzimek működésébe. Több ponton történő beavatkozás a gyakorlatban megvalósítható eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagok tank-kombinációban történő alkalmazásával, vagy a gyártó által szakmai szempontok alapján összeállított gyári kombinációkkal.  

A hosszú távú hatékonyság megőrzése minden érintett (termelő, gyártó) közös érdeke. Az egyre magasabb szintű követelményeknek megfelelő hatóanyag/készítmény kifejlesztése rendkívül idő- és költségigényes folyamat. Csak azok a hatóanyagok/készítmények kaphatnak engedélyt, melyek eleget tesznek az alábbi hármas követelmény rendszernek. Nem lehet elfogadhatatlan hatása
– a felhasználóra,
– a fogyasztóra,
– és a környezetre.

Ebből az is következik, hogy egyre kevesebb új növényvédő szer kifejlesztése várható, másrészt az is, hogy az új készítmények mindig drágábbak lesznek a már meglévőknél. Ezért is közös érdek, hogy a meglévők a lehető leghosszabb ideig megbízhatóan, hatékonyságukat fenntartva működjenek.

A meggondolatlan, és csak rövid távú érdekeket szem előtt tartó növényvédelmi ajánlások a múltban már több területen is visszaigazolták, hogy a hosszú távú gondolkodás mindenképpen kifizetődőbb, mint a rövidtávú haszonszerzés. Mindnyájan emlékszünk még a strobilurin típusú készítmények aranykorára.

Az új hatóanyag (és egyben új hatásmechanizmus) nem megfelelő alkalmazása – az önállóan, kombinációs partner nélküli gyártói ajánlás és felhasználás rövid idő alatt a rezisztencia kialakulásához vezetett mind almában a varasodás, mind szőlőben a lisztharmattal kapcsolatban, de a példa szántóföldi területekkel is kiegészíthető – osztott kezeléses = csökkentett dózis javaslatok évelő fenyércirok esetében is ilyen következménnyel jártak. Ezen esetekhez nagyban hozzájárultak a strobilurin gyártó cégek is (amelyek önállóan hozták forgalomba az egy – strobilurin – hatóanyagot tartalmazó terméküket és nem hívták fel a figyelmet a rezisztencia-veszélyre).

A növényvédőszer-gyártó cégek 1981-ben létrehoztak egy szakmai szervezetet a növényvédő szerek hatékonyságának hosszú távú megőrzése érdekében. Ez a szervezet a FRAC.

FRAC előírások SDHI fungicidekre szőlőben
Összes SDHI kezelés 3
Összes kezelés szám max. 50%-a
Összes kezelés =>12 4

A FRAC előírásai az összes SDHI hatóanyag együttes felhasználási számát határozzák meg. Függetlenül attól, hogy az adott hatóanyag/termék gyártója maximalizálja a saját termékének felhasználását. Tesszük ezt úgy, hogy a fluopirám hatóanyag a jelenleg elérhető, botritiszen végzett felmérésekben a rezisztenciára leginkább ellenálló SDHI hatóanyagnak bizonyult, sőt a korábban bevezetett SDHI hatóanyagokra rezisztens rasszok a fluopiramra rendre rendkívül érzékenynek (hiperszenzitívnek) bizonyulnak, mivel a vad típusú génváltozattól eltérő, rezisztens botritisz gombák légzése kevésbé hatékony. Ennek következtében a már korábban engedélyeztetett SDHI hatóanyagokra való rezisztencia fokozott hatékonyságot eredményez.

Ez a Bayer Luna termékcsaládja esetében azt jelenti, hogy Luna termékek az összesen lehetséges három kezelésből maximum két kezelést tehetnek ki.

A FRAC ajánlás különbséget tesz a felhasználás szempontjából az alapján is, hogy az adott SDHI hatóanyag csak önmagában, vagy kombinációban szerepel a termékben – csak SDHI hatóanyagú termékek nem használhatók blokk-szerűen (egymás után) az SDHI kombinációk kétszer egymás után is használhatók.

Ez is azt mutatja, hogy rezisztencia védelem szempontjából előnyösebb megítélésűek a kombinációt tartalmazó készítmények.

Ma az alábbi SDHI hatóanyagú készítmények rendelkeznek engedéllyel szőlőben:

Készítmény neve SDHI hatóanyag egyéb hatóanyag
Luna Privilege fluopiram nincs
Luna Experience fluopiram tebukonazol
Cantus boscalid nincs
Collis SC boscalid kresoxim-metil
Sercadis fluxapiroxad nincs

A hatóanyag kombináció nemcsak rezisztencia-védelmi szempontokat figyelembe véve jelent szakszerű felhasználást, hanem hatásspektrum kiszélesítése is előnyt jelenthet a felhasználó részére.

A fluopiram + tebukonazol gyári kombináció (Luna Experience) nemcsak lisztharmat ellen nyújt tökéletes védelmet, hanem egyéb betegségek (pl. virágzáskori szürkerothadás) ellen is hatékony.

A kiváló hatékonyság és a rezisztencia kialakulásának megelőzése is eredményessé teszi a termék alkalmazását.

Kleofász Mátyás kertészeti szaktanácsadó, Bayer Hungária Kft.
Hegyi Tamás fejlesztési menedzser, Bayer Hungária Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

Szinte minden gyümölcsmoly rajzik a csonthéjas ültetvényekben

2021. július 21. 09:38

Csonthéjas ültetvényekben a barackmoly kivételével minden gyümölcsmoly rajzik, tehát a feromoncsapda adatok figyelembe vételével ezekben a növénykultúrákban is védekezni kell.

A Laudis felhasználásának lehetőségei, tapasztalatai a csemegekukorica gyomirtásában

2019. április 28. 04:46

A Laudis azon kevés gyomirtó szerek egyike, amely engedélyeztetése, regisztrációja párhuzamosan folyt a különböző termesztési célú kukoricákban (hibrid-előállító vonalak, takarmánykukorica és csemegekukorica), és felhasználási engedélyét együtt is kapta meg a különböző termesztési célú kukoricákban.

Véd a fagy ellen a fák törzsének lemeszelése?

2022. november 2. 04:36

Szeretném a segítségüket kérni abban, hogy vajon véd-e a fagy ellen is valamelyest a fák törzsének lemeszelése?

Egységes kérelem: eddig több mint 160 ezer dokumentum érkezett be

2022. május 19. 11:09

A 2022. május 16-i szankciómentes benyújtási határidőig 160 851 kérelem érkezett be a Magyar Államkincstárhoz.