17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória
Növényvédelem

Tavaszi lemosó permetezés

Agrofórum Online

A tavaszi felmelegedés jelentős mértékben felgyorsította a különféle növények fejlődését. Ugyanakkor a kártevők és kórokozók fejlődése is megindult.

Érvényes ez a megállapítás a fás szárú haszonnövényekre és dísznövényekre is, amelyek tavaszi fejlődése most indul, viszont a rügypattanás és a zöld növényi felületek megjelenése még nem következett be.

Ez lehetőséget biztosíthat arra, hogy olyan készítményekkel hajthassunk végre növényvédelmi kezeléseket, amelyeket a vegetációs szezon során valamilyen okból (pl. a kultúrnövényeket érő fitotoxikus hatások miatt) nem tehetünk meg.

Kórokozók célkeresztben

A kora tavaszi permetezések egyik fő célpontja a különféle kórokozók társasága. Ezek valamilyen formában megtalálhatók vagy az ágak, vesszők felszínén, vagy a rügyek védelmében.

Az efféle kórokozók esetében a tavaszi lemosó permetezés célja a fertőző anyag mennyiségének és ez által a vegetációs időszak során kialakuló fertőzési nyomásnak a csökkentése.

Sok esetben ellenük a vegetációs időszak során problematikus a védekezés. Így mindenképpen szükség van arra, hogy a fertőző anyag mennyiségét még a szezon kezdete előtt minél alacsonyabb szintre szállítsuk le.

A tavaszi lemosó permetezéssel gyéríthető kórokozók egy része kimondottan fogékony a réz hatóanyagú készítményekre. Igazság szerint valamennyi gomba a lisztharmatok kivételével, valamint a kórokozó baktériumok hatékonyan gyéríthetőek rezes lemosó permetezéssel.

A kórokozók ilyenkor különféle áttelelő képletek formájában a fás részeken találhatóak meg, de egy részükön (főleg a mostani, az átlagosnál jóval melegebb időjárás során) már megjelentek az idei év első, fertőzésre alkalmas spórái, konídiumai.

A réz használata során rendkívül nagy előnyt jelent az, hogy ellene nincs, nem létezik rezisztencia a kórokozók körében. Ráadásul a mostani, rügypattanás előtti időszakban olyan kultúrák, pl. csonthéjas termésű növények esetében is használhatóak, amelyekben a vegetációs időszak során problémákat okozhatnak.

A csonthéjas monília elleni védekezés alapja a rezes lemosó permetezés
A csonthéjas monília elleni védekezés alapja a rezes lemosó permetezés

Ezt ugyan sok kertészkedő igyekszik úgy kicselezni, hogy fél, vagy negyed dózisú rézzel kezeli vegetációs időszakban a csonthéjasokat. Ez lehet, hogy levél perzselést már nem okoz, de a virágok, fiatal termések elrúgását, súlyos kötődési problémákat már ige. Ez pediglen végül is termés veszteséget eredményez.

A rezes lemosó permetezéssel olyan súlyos károkat előidéző kórokozók ellen védekezhetünk eredményesen, mint az őszibarack tafrinás levélfodrosodása (Taphrina deformans), vagy a csonthéjasok moníliája (Monilia laxa).

Tafrinás levélfoltosság súlyos tünete őszibarackon
Tafrinás levélfoltosság súlyos tünete őszibarackon

Nagyon fontos ugyanakkor, hogy a mostani kezeléssel csak az idei védekezést alapozzuk meg. Ezt mindenképpen követnie kell a vegetáció során valamilyen hatékony fungicides kezelésnek. Önmagában a rezes lemosó permetezés nem fogja megszüntetni ezen kórokozók esetében a fertőzést.

A lisztharmat gombák a rézre nem, ugyanakkor a kén iránt meglehetősen fogékonyak. Azok ellen a kórokozók ellen lehet hatásos a kén hatóanyagú készítményekkel történő kora tavaszi kezelés, amelyek micélium formájában a rügyekben teleltek át.

Alma lisztharmat
Alma lisztharmat

Bár a rügypikkelyek védik ugyan az ott elbújó kórokozót, de a fertőzött rügyek pikkelyei általában rosszul záródnak, „borzasak”, így a kórokozó a kénből képződő kén-dioxiddal kapcsolatba lépve károsodhat.

Nagyon hatékony a megnövelt dózisú kénes lemosó kezelés a rügyekben telelő különféle levélatkák és gubacsatkák ellen is. Nem véletlenül lehet érezni borvidékeinken a szőlők közelében ebben az időszakban erős kénszagot!

A gazdák jól tudják, hogy a magas dózisú kén hatóanyagú készítmények hatékonyan képesek csökkenteni a szőlő rügyeinek belsejében áttelelő szőlő levélatka (Calepitrimerus vitis), valamint a gubacsatka (Eriophyes vitis) egyedszámát.

Az állati károsítók ellen inkább a különféle növényi olajok használata terjedt el. Ezek viszont a fák ágain, vesszőin, azaz nyílt helyen áttelelő pajzstetvek, levéltetű és takácsatka tojások ellen hatásosak. Esetükben a hatás alapvetően fizikai jellegű, a kialakuló olajfilm alatt megfulladnak ezek a kártevők.

A lemosó permetezésnek mindenképpen nagy permetlé mennyiséggel kell kijutnia a fák ágrendszerére. Ugyanakkor erősen célszerű elkerülni a permetlé megfolyását, lemosódását a fákról. Ekkor ugyanis sokkal kevesebb hatóanyag marad fenn az ágakon, mint ha viszonylag apró cseppekkel teljesen beterítenénk a felületet.

A tavaszi lemosó permetezések során a szokásosnál is jobban ügyeljünk a munkavédelmi előírásokra. Igaz ugyan, hogy az alkalmazható készítmények általában nem erősen mérgezőek, viszont a nyári kezeléseknél sokkal töményebb oldatokkal dolgozunk most. Így a kisebb károsodások (bőr, szem kontaminációja) is súlyosabbak lehetnek, mint egy nyári kezelés során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi tünetek kalászosban: diagnosztikai dilemmák

2025. április 9. 08:10

A csapadékhiány és a késő tavaszias meleg periódusok még a legszívósabb őszi vetésű kalászos gabonafajtákat is megviselték.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Kezdődik a repcefénybogarak károsítása

2025. április 8. 08:10

A repcefénybogarak károsítják az őszi káposztarepce állományainkat, ugyanakkor megítélésük szigorúbb, mint más, közismert repcekártevőké.

Hatékony megoldás egyszikű gyomnövények ellen kétszikűekben

2025. április 6. 13:10

A termelőknek hatékony növényvédelmi megoldásokra van szükségük, amelyek hatékonyan irtják az egyszikű gyomnövényeket.

Gyümölcsösök virágzás után

2022. május 9. 06:38

A virágzás után a csonthéjas állományokból álló gyümölcsösökben megjelennek a csonthéjas monília (Monilia laxa) fertőzése nyomán hervadásnak, pusztulásnak induló hajtások is.

Miért érdemes összegyűjteni a lehullott lombot a kertben?

2019. október 16. 04:36

R. Éva kérdése: Kertemben többféle gyümölcsfa található, érdemes-e a lombot összegyűjtenem és megsemmisítenem? Kisebb lesz így a következő évi megbetegedés?

Meggy és kajszi: megvédhető még a moníliától?

2021. május 14. 10:07

SOS! Meggyfám és a kajszibarack fám virágai hírtelen leszáradtak. Gondolom, hogy moníliásak. Mit tudok most tenni? Vagy eső után köpönyeg?

Hogyan menthető meg a moníliás meggyfa?

2020. május 4. 14:27

Nagy méretű, öreg meggyfa teteje erősen monília fertőzött a szárazság és a virágzásban és sziromhullás után elvégzett permetezések ellenére is. Valószínűleg azért, mert ott vannak olyan régebbről ott maradt beteg ágak melyek nehezen hozzáférhetőek metszéskor. Annyi lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben van még értelme felszívódó készítménnyel kezelni, lehet gátolni a továbbterjedést? Ha csak a mechanikai eltávolítás marad, ami jelen esetben egy ifjítással érne fel, mikor célszerű megejteni? Szüret után, vagy nyugalmi időszakban?