Növényvédelem

Vezető szerep az innovációban, fenntarthatóságban és a társadalmi együttműködésben – Bayer konferencia Budapesten

Agrofórum Online

Formáljuk a jövő mezőgazdaságát címmel rendezett konferenciát a Bayer Hungária Kft. 2017. február 21-én és 22-én, melynek helyszíne a Novotel Budapest City Budapest Kongresszusi Központ volt.

 

A mezőgazdasági termelés folyamatosan változó környezetben zajlik. Mindez tetten érhető számos területen, így az éghajlati folyamatokban és a gazdaságot érintő kérdésekben is. A Bayer egyik fő célkitűzése e változásokra történő felkészülés, a felmerülő problémák proaktív megközelítése, melynek során nem termékek, hanem megoldások kerülnek a középpontba – hangsúlyozta Tora Péter, a Bayer Hungária Kft. Crop Science üzletágvezetője.

A cégóriás a világ húsz legnépszerűbb vállalata közé tartozik. Éves forgalma meghaladja a 46 milliárd eurót. Növényvédőszer- és vetőmagszegmensben előkelő helyet foglal el a világpiacon.


Tora Péter, a Bayer Hungária Kft. Crop Science üzletágvezetője

A konferencia-megnyitón a jövőt érintő folyamatokról is szó esett, ugyanis a Bayer életében fontos változások zajlanak. A Monsanto megvásárlásával (amennyiben a versenyhivatalok jóváhagyják) a cégen belül a mezőgazdaság jelentősége nőni fog, a mostani 30%-ról akár 50%-ra is emelkedhet. A létrejövő vezető innovátor vállalat a növényvédelem, vetőmag és nemesítés területére egységként kíván tekinteni, amelyet a precíziós gazdálkodási technológiával kiegészítve integrált platformként kezel majd.

Változó éghajlat, változó gazdasági környezet

Miközben a mezőgazdasági termelést alapvetően befolyásoló éghajlatváltozást már a saját bőrünkön is érzékelhetjük, a klímát alakító tényezők közül az antropogén hatások változása egyre dinamikusabb.

Az elmúlt száz év során az évi középhőmérséklet emelkedő trendje figyelhető meg, ugyanebben az időszakban az évi csapadékösszegek gyenge csökkenése tapasztalható. A csapadékos napok száma csökken, viszont a kiadós csapadékot adó napok száma nő, a száraz periódusok egyre hosszabbak. Tömörebben fogalmazva a csapadék kevesebb, ugyanakkor intenzívebb – mondta el Vadász Vilmos, a MeteoPlaza Kft. agrometeorológusa.


Vadász Vilmos, a MeteoPlaza Kft. agrometeorológusa

A klímaváltozás lehetséges következményei között az új növénybetegségek, inváziós fajok megjelenésére lehet számítani. A kumulált hőösszeg előrejelzéssel bizonyos fenofázisok megjelenésének ideje, növénybetegségek, kártevők felbukkanása jósolható meg. A szélsebesség-előrejelzés és a csapadék-előrejelzés alapján a permetezési ablak meghatározására nyílik lehetőség.

A klímaváltozás ellen védekezni az ellenállóbb fajták nemesítésével, a termesztéstechnológia fejlesztésével és a korszerű agrometeorológiai információk napi alkalmazásával lehet.

Az agrártermékek árának alakulását sok tényező befolyásolja. Ezek közé tartoznak a különböző demográfiai folyamatok (globális középosztály növekedése), egyes makroökonómiai faktorok (pl. GDP, energiaárak, pénzpiaci alapok), szélsőséges időjárás (pl. erősödő El Nino jelenség), természeti korlátok (termőterület csökkenése), geopolitikai konfliktusok, támogatásokat és kereskedelmet érintő kérdések – fogalmazta meg Dr. Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutató Intézet igazgatója.


Dr. Potori Norbert az Agrárgazdasági Kutató Intézet igazgatója

A világ mezőgazdaságát érintő kérdések közül az egyik legfontosabb a fehérjekérdés. A globális középosztály növekedésével ugyanis a húsfogyasztás drasztikus mértékben emelkedik. Megoldásra váró feladat, hogy miként lehet előállítani ezt a tápanyagmennyiséget úgy, hogy az fenntartható maradjon mind társadalmi, mind környezeti szempontból. Egy másik világszinten jelentkező, égető probléma a gazdatársadalom korösszetételének változása. A fiatal és képzett munkaerő számára a mezőgazdaság az alacsony jövedelmezőség miatt nem vonzó, globális szinten a gazdálkodók átlagéletkora eléri a 60 évet. Az EU mezőgazdaságát érintő strukturális változások között is szerepel a gazdatársadalom elöregedése, emellett ide tartozik a gazdaságok számának csökkenése, az átlagos birtokméret növekedése, tőkeintenzitásának emelkedése és a profil egyszerűsödése is.

Ha a jövőbe tekintünk az élelmiszergazdaságot a magasabb fokú integráció, nagy mennyiségű adat koncentrált gyűjtése, kezelése és feldolgozása (big data farming), az adatokba zárt intelligencia hasznosítása fogja jellemezni.

A gabonapiacot és az olajos növények termesztésének helyzetét elemző előadásában Juhász Csaba a Glencore Agriculture Hungary Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a világnépesség fokozódó húsigényének kielégítése érdekében a takarmánytermő területek növekedése várható. Ezzel együtt adódik a kérdés, hogy képes-e a világ lépést tartani ezekkel az igényekkel. A számítások azt mutatják, hogy a válasz igen, még vannak tartalékok. Ezek közé tartozik, hogy Brazíliában és Argentínában folyamatosan állnak át az állattenyésztők az extenzív gazdálkodásról az intenzív módszerre.


Juhász Csaba, a Glencore Agriculture Hungary Kft. ügyvezető igazgatója

Oroszország és Ukrajna szintén jelentős termelési potenciállal rendelkezik. Magyarországról elmondható, hogy a kukorica termésátlagaink még bőven növelhetők lennének. Hazánk számára egy másik kiaknázatlan lehetőséget, az algériai és szaúd-arábiai prémium piacok jelentik; melyeken jelenleg a magyar búzával még nem lehet versenyezni. Ennek az oka egyértelműen a poloskaszúrt szemek arányában keresendő.

InVigor repcék, gyomirtás a kalászosokban

A változó természeti és gazdasági környezetben a stabilitást és biztonságot a mezőgazdasági termelésben a megfelelő ellenálló képességgel rendelkező növényfajták adják. Szundy Péter e tekintetben a NÉBIH kisparcellás fajtaösszehasonlító kísérletekben kiválóan teljesítő magas olajtartalmú hibridrepcéket a Punchert, a Lexert és a kiváló termésstabilitásának és alkalmazkodóképességének is köszönhetően, a regisztrációs kísérletek egyik sztenderdjéül választott Safert említette. Az InVigor brandbe tartozó repcéket kimagasló stressztűrő képesség jellemzi, emellett kiváló kipergés-ellenállósággal rendelkeznek.


Szundy Péter, a Bayer Hungária Kft. seeds menedzsere

A Bayer Hungária Kft. seeds menedzsere kitért a repcetermesztés sikerességét alapvetően befolyásoló télállóság kérdésére, melyet számos tényező befolyásol, így az állomány fejlettsége, kondíciója, a hőmérséklet változása, a fagy ideje és dinamikája, a szél szárító hatása, valamint a növény genetikája.

A kalászosok termesztésének egyik sarkalatos pontja a gyomirtás, azon belül is az egyszikűek elleni védekezés. E gyomok sikeres terjedése több okra vezethető vissza – mondta el Nagy Lajos, a Bayer Hungária Kft. herbicid fejlesztési menedzsere –; jobban gazdálkodnak a rendelkezésükre álló erőforrásokkal, a vízzel, többnyire a C4-es csoportba tartoznak. Szaporodásmódjuk igen változatos, a magról kelők rengeteg magot teremnek. A legnagyobb kihívást jelentő egyszikű gyomok között szerepel a nagy széltippan, mely az országos gyomfelvételezés szerint a borítottság alapján az előkelő 3. helyezést érte el 2007/08 folyamán, de nem hagyható figyelmen kívül a héla zab, a fakó muhar, a fedél rozsnok, az angol perje, a meddő rozsnok, a parlagi ecsetpázsit sem. A vegyszeres védekezés kapcsán a szakember kiemelte a rezisztenciamenedzsment fontosságát, a szerrotáció, pontosabban a hatásmód-rotáció jelentőségét.


Csorba Csaba, a Bayer Hungária Kft. grower menedzsere

A Bayer 2017-ben piacra dobott új kalászos gyomirtó szere az Atlantis® OD, melyet Csorba Csaba a Bayer Hungária Kft. grower marketing menedzsere ismertetett.


Nagy Lajos, a Bayer Hungária Kft. herbicid fejlesztési menedzsere

A készítmény hatóanyagának márkaneve mesomaxx®. A különböző mezoszulfuron-tartalmú kalászos gyomirtó szerek összefogó márkanevében a meso tag a mezoszulfuron rövidítése, a maxx pedig az innovatív széfener SU technológia jele, mely feloldja a széles egyszikű spektrum és a kultúrabiztonság ellentmondását. A készítmény három hatóanyagot tartalmaz, a jodoszulfuront, mezoszufluront és a mefenpirt. Az ALS-gátló hatásmódú, szisztemikus hatású, levélen keresztüli és tartamhatással rendelkező Atlantis® OD 2017-ben az őszi búzában engedélyezett. Az ODesi® formuláció a permetlécseppek jobb tapadását, szétterülését eredményezi. A gyomok növekedése a kijuttatást követően hamar leáll, az első tünetek néhány nap elteltével jelentkeznek, az érzékeny növények pusztulása 4-6 hét után figyelhető meg.

Új, okostelefonra letölthető alkalmazás a GazdaInfo

Az új termékek mellett, a Bayer a gazdálkodást innovatív, digitális megoldásokkal támogató szolgáltatásokkal is termelők rendelkezésére áll. A már elérhető, okostelefonra ingyenesen letölthető alkalmazást Rikk István a Bayer Hungária Kft. kampánymenedzsere mutatta be. A GazdaInfo-n agrometeorológiai adatok, növényvédelmi előrejelzés, gabonapiaci adatok, terményárak találhatók, továbbá a Bayer termékkatalógusa tekinthető meg. Telepítése egyszerű, felhasználóbarát, könnyen kezelhető. GazdaInfo mellett további Bayer szolgáltatások, a Bayer CapSeal Advanced, a Bayer AlmaTudor és a Bayer SzőlőTudor is elérhetők.


Rikk István, a Bayer Hungária Kft. kampánymenedzsere

Az olajos növények és a kukorica kórtani problémái, megoldási lehetőség

A napraforgó és repce vetésterületének és termésátlagának alakulása az elmúlt másfél évtizedben emelkedő tendenciát mutat – kezdte előadását Fogl Tamás, a Bayer Hungária Kft. fungicid fejlesztési menedzsere. Ezzel párhuzamosan a fungicid felhasználás fokozódása figyelhető meg. Az abiotikus tényezők alakulását nem tudjuk befolyásolni, a biotikusak, azaz termőhely- és fajtaválasztást, növényvédelmet, valamint a tápanyag-utánpótlást érintő kérdések esetében – melyeket a Bayer innovatív komplex rendszerben kezel – viszont van választásunk.


Fogl Tamás, a Bayer Hungária Kft. fungicid fejlesztési menedzsere

Minden évjáratnak megvannak a maga jellegzetességei, így kórtani szempontból is találunk különbségeket. Napraforgó esetében például 2013-ban a diaportés szárfoltosság, a következő évben az alternáriás levél- és szárfoltosság, valamint a fehérpenészes szártő- és tányérrothadás, 2015-ben az előbb említett két betegség mellett a fekete szárfoltosság, a tavalyi szezonban pedig két szárfoltosság, az alternáriás levél- és szárfoltosság és a fekete szárfoltosság volt a meghatározó. Megfigyelhető, hogy nincs olyan év, amikor csak egy kórokozó fellépésével kell számolni. A legnagyobb problémát napraforgóban a szklerotínia okozza, mely a mennyiségi kár mellett a beltartalmi értékek csökkenését is okozza. Nagyon fontos szem előtt tartani, hogy a napraforgónak gyakorlatilag nincs olyan életszakasza, mely ne igényelne preventív védekezést hajlamosító időjárás esetén. Ugyanez a megállapítás az őszi káposztarepce esetében is megállja a helyét, hiszen számolni kell a fehérpenészes rothadás, a becőrontó betegség, a fómás levélfoltosság és szárrák, valamint a cilindrospóriumos betegség esetleges megjelenésével is.

Mivel az egyes növénybetegségek előfordulása évjáratfüggő, a takarmányok gombatoxin-tartalma is évről évre változhat. E méreganyagot termelő kórokozók ökológiai igényei eltérőek. A kukorica fuzáriumos csőpenész elleni Propulse® kezelés kiváló hatékonyságát mutatta be Hegyi Tamás a Bayer Hungária Kft. inszekticid fejlesztési menedzsere mesterséges és természetes fertőzés esetén bibekitolás és bibeszáradás időszakában. Propulse®-szal eredményesen lehet védekezni szárkorhadás ellen is. A készítmény a gombaölő mellett serkentő élettani hatással is rendelkezik. A fotoszintézist fokozza a klorofill b tartalom növelésén keresztül, a légzési láncba történő beavatkozás révén pedig csökkenti a hő okozta stressz mértékét. Kukoricában termésnövelésre, szár- és lombvédelemre, valamint toxincsökkentés érdekében használható.


Hegyi Tamás, a Bayer Hungária Kft. inszekticid fejlesztési menedzsere

Perényi Marianna és Csorba Csaba, a Bayer Hungária Kft. grower menedzserei folytatták a Propulse® gombaölő szer bemutatását. A fluopiram és protiokonazol hatóanyagú készítmény szuszpoemulzió szerformájú, méhekre nem jelölésköteles. A Propulse® jelenleg repcében használható, ahol szklerotínia ellen protektív és kuratív hatással bír. Alkalmazásával csökkenthető a pergési hajlam, így kisebb a betakarításkori veszteség. A készítmény az őszi kijuttatáskor fokozza a télállóságot, a szárbaindulást megakadályozza és védelmet jelent a fómás megbetegedés ellen. Tavasszal a hatására az elágazások száma nő, fóma és cilindrospórium ellen védelmet nyújt. Virágzáskori használata az élettani hatásokon túl a szklerotíniás és alternáriás fertőződéssel szemben hatékony.


Perényi Marianna, a Bayer Hungária Kft. grower menedzsere

A széles hatásspektrumú Propulse® engedélyokiratának kiterjesztésére várhatóan már idén sor kerül, így a repce után a napraforgóban és a kukoricában is használható lesz.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: itt az idő kihelyezni a szignalizációs eszközöket!

2022. augusztus 30. 11:36

A kikelt árpa- és búzanövényeken máris megjelentek a gabonaféléken szívogató levéltetvek.

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

2023. február 12. 04:38

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?

Inváziós kártevő: a babzsizsik

2019. március 24. 05:33

A babzsizsik közismert, veszélyes raktári kártevő, elsősorban a bab, másodsorban egyéb hüvelyes növények jelentős károsítója.

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai

2023. szeptember 26. 09:10

Az alábbi táblázatokban, valamint grafikonokon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.