Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

Agrofórum Online

12. Almatermésű gyümölcsfélék

Legnagyobb felületen termesztett gyümölcsfélénk számos gondja mellett a növényvédelmi kihívások sikeres megoldása pozitív irányba befolyásolhatja a termelés eredményességét. Az idetartozó növények (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak. Az előforduló károsítók időrendi sorrendben az időjárás alakulásától függően változó intenzitással jelentkeztek. Az enyhe tél miatt a betegségek és kártevők jól teleltek, az áttelelő populációban lényeges pusztulást nem lehetett tapasztalni. A korai kitavaszodás és felmelegedés a korai időszakban jelentkező károsítók gyors megjelenését tette lehetővé.

Tűzelhalás

A kifakadó almán rövid időn belül megjelentek a levélpirosító almafa levéltetű első egyedei, majd a kipirosodott apró levelek, fonákukon a szívogató tetvekkel. A hajtásokon szívogató egyéb levéltetvek folyamatos kártételét különösen segítette a májusi párás meleg időjárás, és a kártétel csak a hőségnapok megérkeztével csökkent elviselhető mértékűvé.

Levélpirosító almafa levéltetű

A körtén a körtelevél bolha szintén korán kezdte károsítását, mert az első egyedek korábban keltek a megszokottnál. Aki elmulasztotta a lisztharmattal fertőzött „gyertyás” vesszők metszéskori eltávolítását, ott a primer fertőzés igen korán további, szekunder megbetegedést okozott. A lisztharmat fertőzésnek kedvező száraz és meleg áprilisi járványt májusban a baktériumos tűzelhalás váltotta fel, mely több hullámban fertőzte fajtaérzékenységtől függően mindegyik almafélét, nem kímélve az idetartozó dísznövényeket sem. A járványos időszak egészen a csapadékos ciklus végéig eltartott.

Lisztharmat fertőzés almán

A lisztharmatos időszakot az alma-és körtevarasodás váltotta fel, kezdetben levél, majd gyümölcsfertőzést okozva, egészen a szüreti szezon kezdetéig. A késői varasodás fertőzés helyenként tárolási problémát is okozott.

Varas tünetek almán

Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly első egyedei már áprilisban megjelentek és folyamatosan, változó intenzitással repültek a csapdákba. Emiatt a növényvédelmi kezelések szinte mindegyikénél ezt számításba kellett venni, máskülönben erős molyfertőzés alakult ki a szüret idejére. A magas molyfertőzés és a sodrómolyok okozta sebzések hatására 2019-ben a moníliás gyümölcsfertőzés is nagy károkat okozott. Ennek nyomai még most is szem előtt vannak a fákon, gyümölcsmúmia formájában.

Moníliás fertőzés

Külön ki kell emelni az almafa vértetű fertőzés idei, különösen magas szintjét, mely ellen jelenleg hatékonyan csak az alapos télvégi lemosó permetezés és néhány állományvédelemre engedélyezett készítmény áll rendelkezésre. Amikor záródik az almafák lombozata, azonnal megkezdődik a kártevő felszaporodása, mert a készítményeket nem lehet eljuttatni a lombkorona belsejébe.

Almafa vértetű

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Miért potyognak le zölden a gyümölcsök?

2020. június 18. 13:32

Gyümölcsfáimról nagyon sok zöld gyümölcs lehullott, sokkal több, mint szokott. A kis zöld termések épek, nem látok benne rovarokat. Mi lehet a fokozott gyümölcshullás oka?

Ültessünk vadcitromfát!

2024. október 4. 11:10

A vadcitrom egzotikus növény, amely csodásan virágzik, gyümölcsöt hoz, strapabíró, és a téli hideg sem árt meg neki. Tegyen vele próbát!

Lehet ifjítani az idős diófát?

2023. december 4. 04:38

Lehet-e még ifjítani az idős diófát? Válaszukat előre is köszönöm!

Gyümölcsök tápanyag-utánpótlása lombon át

2021. június 17. 05:20

Sok termelő kételkedik abban, hogy a lombon keresztül kijuttatott műtrágyák dózisa mire is elég, hiszen itt nem nagy mennyiségekről beszélünk. A teljes tápanyag-utánpótlást nem is tudnánk lombon keresztül megoldani. Nem is ez a célunk.