Növényvédelmi előrejelzés

Fehérpenész, fóma, vetésfehérítő, kalászfuzáriózis – védekezni kell!

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce elvirágzóban van. A növényvédelemben most elsősorban a becők védelmére kell összpontosítani. A kalászosok is védelemre szorulnak!

A többszöri védekezés hatására lecsökkent ugyan a becőormányosok és ezzel együtt a becőszúnyogok népessége, de figyelemmel kell kísérni az újabb egyedek betelepedését. Emellett a becőket károsító kórokozók jelenthetnek problémát, melyek eddig a lombozatot és a szárat veszélyeztették.

A meleg és száraz időjárás ellenére a fejlődő becőkön már megjelentek – igaz csak mérsékelten – a fóma, az alternária, a szürkepenészes (botrítiszes) rothadás és a fehérpenészes (szklerotíniás) rothadás tünetei. A fertőzés együttes nagysága eléri az 5 %-os szintet, meggondolandó, hogy védekezzünk-e, különösen, ha a későbbiekben csapadékosabbra fordulna az időjárás.

A repce oldalhajtásain feltűntek a repcelisztharmat tünetei és az első levéltetű kolóniák, melyek akkor válhatnak veszélyessé, ha megfertőzik a becőket is.

Gabonalevéltetű

Őszi árpa, őszi búza

Az őszi árpa után kalászol az őszi búza is. Az akác virágzásával egy időben kikeltek a vetésfehérítő bogár lárvái is. Foltokban jelentkező kártételük most még nem olyan kifejező, de növekedésükkel párhuzamosan hamarosan szembetűnővé válik.

A kártétel elsősorban a búzát, zabot, tavaszi árpát és a fénymagot érinti, ha a levelek 20 %-án hámozgatást észlelünk, védekezzünk, mert a kártétel főként a zászlósleveleket érinti, ami azért veszélyes, mert ez táplálja a kalászt. Már szintén a zászlósleveleken vannak a gabonalevéltetvek, melyek kolóniái a kalászon is fertőznek. Ha védekezünk, járjunk el különös figyelemmel a mézharmatra látogató és a tábla felett átvonuló méhek miatt.

A kalászoló búza fogékonnyá vált a kalászfuzáriózis (a fenti képen) fertőzésre. A kórokozó ettől a fenológiai stádiumtól kezdődően egészen a viaszérés végéig képes megbetegíteni a fejlődő magkezdeményeket. Ha most fertőz a gomba, az elpusztítja a magkezdeményt, közvetlen terméskiesést okozva, a későbbi fertőzés pedig a toxinképződés szempontjából lehet veszélyes.

Ha most védekezünk, egyúttal megóvjuk búzánkat a folytatódó lisztharmat, szeptóriás és egyéb levélfoltosságot előidéző kórokozótól, valamint a meleg időben virulens vörösrozsdától. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kijuttatási technika fontosságát a fungicidek hatékonyságában, ezért olyan fúvókákat használjunk a permetezés során, hogy a kalász fedettsége minél tökéletesebb legyen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

Azt mondtam volna, hogy a gyepi hangya nem okoz gazdasági kárt?

2023. október 19. 09:10

A gyepi hangya nem szokványos kártevője a repcének, de az idei évben a megszokottól nagyobb gondot okoz.

Mikrobiológiai önvédelem a repcében

2018. augusztus 15. 08:03

Egészséges növényállomány csak egészséges talajban nevelhető, illetve a talajhigiénia javításával a termelés biztonsága is növekszik. Napjainkban ebben nyújt segítséget a mikrobiológia technológiája.

Hatékony tavaszi rovarvédelem a repcében - különös tekintettel a piretroid-rezisztens repce-fénybogarakra

2018. február 26. 16:40

Az elmúlt évek zöldtrágya növényei és a repce vetésterületének növekedése magával hozták az állati kártevők felszaporodását.