Növényvédelmi előrejelzés

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

Agrofórum Online

Május első dekádja után a második is csapadékosnak tűnik, legalábbis a dunántúli országrész számára. A természet igyekszik valamit pótolni a hiányzó esőből, bár az elvesző termést már minden bizonnyal lehetetlen lesz. A teljes virágzásban levő akácnak most nem használ az esőzés, mert kimossa a nektárt a virágokból, valamint ilyen időben kevésbé járnak a méhek.

A gyakori esők és a tartós nedvességborítás miatt megnőtt az almástermésűek baktériumos tűzelhalás betegségének fertőzésveszélye. A naspolya kivételével már minden almástermésű növény túl van a virágzáson, de még most is fokozott a fertőzésveszély. Most szükséges preventív jelleggel folytatni a virágzás idején megkezdett védekezéseket. Szabadforgalmú felhasználásra jelenleg csak az Aliette 80 WG és a réztartalmú készítmények állnak rendelkezésre, szükséghelyzeti engedéllyel pedig növényorvos felügyelete mellett a Kasumin 2L használható a baktériumos tűzelhalás leküzdésére.

Alma tűzelhalás

Az időjárási körülmények miatt a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. A fiatal hajtásokat és terméseket most könnyedén megfertőzi a kórokozó, ezért ilyenkor felszívódó készítményekkel vagy felszívódó + kontakt fungicidekkel védekezzünk. Folytassuk az almafa lisztharmat elleni kezeléseket is, mert az áttelelt lisztharmatos vesszőkből könnyedén megfertőződnek a fiatal hajtásvégek.

Még nem múlt el a csonthéjasok moníliás hajtásfertőzésének a veszélye, de már a kajszi termésén feltűntek a sztigminás betegség első foltjai. A kórokozó főként a leveleken károsít, de nagy fertőzési nyomás esetén gyakran fertőzi a termést is barna koncentrikus foltok formájában, leveleken pedig levéllikacsosodás a jellemző tünet. Hasonlít hozzá a xantomonaszos betegség, de ez a kórokozó baktériumos eredetű, ezért ennél a betegségnél nyálkás kiválás is észlelhető a fertőzés helyén.

Kajszi sztigmina

Kajszi Xantomonas arboricola

Továbbra is nagy intenzitással repülnek a gyümölcsmolyok a fajspecifikus feromoncsapdákba és a fénycsapdákba. Még mindig a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzik legerősebben, de sokat fognak a csapdák barackmolyból és almamolyból is. Ezek a kártevők többnemzedékes fajok, ezért az év során még fogunk velük találkozni, különösen a keleti gyümölcsmollyal, mely nem válogat tápnövényeiben, de a szilvamoly is az érésig fertőzi a termést. Folyamatosan repül az almamoly is, már lerakhatja petéit a kis termésre, de az összefolyó nemzedékek szeptember végéig veszélyeztetik a termést, nemcsak az almát és körtét, hanem a diót is. Az összefolyó nemzedékeket napjainkra már inkább 3 nemzedékesnek tartják, nem pedig 2-nek.

Több bagolylepke faj is megjelent a csapdákban, bár repülésük most még nem intenzív. Érdemes figyelemmel kísérni rajzásukat, mert több, szántóföldi- és zöldségnövényre veszélyes faj is van közöttük.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Óriási a félreértés: nem is éghajlatbarát a helyi élelmiszer

2023. december 28. 12:40

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szerint az Európában helyből származó alma károsabb lehet az éghajlatra, mint az Új-Zélandról importált.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Almatermesztés: elment mellettünk a világ

2020. október 26. 10:42

Évek óta Poór Miklós nyírmadai almáskertje ad otthont három cég kertszemlével egybekötött almatechnológiai bemutatójának. A választás természetesen nem véletlenül esett ismét erre a helyszínre, az ültetvény valóban minta: azzá formálta Miklós és családtagjainak a több mint harminc év óta tartó munkája.