Növényvédelmi előrejelzés

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott a késő nyarat idéző, a megszokottól jóval melegebb időjárás. Eső továbbra sem hullott, így a talajok teljesen kiszáradtak, a még kint lévő növényeken napközben a lankadás jelei mutatkoznak. Az országos nedvességhiány alól csupán a Dunántúl déli része kivétel, ahová a hónap folyamán kiadós csapadék jutott. Semmi sem gátolta a kukorica betakarítását, így novemberre már alig jut aratnivaló. Az őszi talajmunkákat, azok közül is leginkább az őszi mélyszántást hátráltatja a kiszáradt talaj.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa fejlettsége jónak mondható, a korábbi egyenetlen növekedés már kevésbé látható rajta. Most a fő problémát az utána vetett búzák lassú kelése okozza, a teljesen kiszáradt talajokon a foltos és hiányos kelés a jellemző az ország legtöbb tájegységében. Remélhetőleg egy közeli eső segít a további fejlődésben még a tél beállta előtt, bár gyakori eset, hogy a téli hótakaró alatt – már amennyiben lesz hó – kel ki a kenyérnekvaló. Minden esetre az lenne az ideális, ha még az ősz folyamán bekövetkezne a búza bokrosodása.

A meleg ősz hatására jelentősen megerősödött a gabonák levéltetű és kabóca fertőzöttsége. A szárnyas levéltetű alakok mellett már általánosnak mondható a kis levéltetű kolóniák jelenléte az árpa és búza vetésekben. Ha tovább folytatódik a kártevők számára kedvező időjárás, akkor a levéltetvekkel és kabócákkal behurcolt gabonavírusok járványszerű terjedésére lehet felkészülni. Az őszi gabonákon legszembetűnőbben az árpa sárga törpülés vírusa figyelhető meg, de a különböző vírusok többféle kombinációját mutatják ki a virológiai tesztek. Jelentős fertőzés esetén – 10%-os szint felett – érdemes megfontolni a vírusvektorok elleni védekezés elrendelését.

Árpa sárga törpülés vírus

A levéltetvek általános elterjedése jellemző az őszi káposztarepce vetésekre is. Az utóbbi évek kutatásai derítettek fényt arra, hogy a vírusfertőzött repce esetében jelentősnek mondható terméscsökkenéssel kell számolni. A jelenlegi nemesítési irányokban ezért fokozott hangsúllyal szerepel a vírusrezisztencia. Addig is azonban marad a levéltetvek elleni kémiai védekezés.

Vírusfertőzött repce

Növényorvos kollégák fotói bizonyítják, hogy az őszi nyár hatására több térségben felerősödött a repce káposztalégy fertőzöttsége. A beteg növényeket már semmi sem menti meg a pusztulástól, legfeljebb egy tapasztalattal lettünk gazdagabbak.

Fejlett őszi repce

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kártevők az őszi repcetáblákon, I. rész

2023. szeptember 15. 07:10

Szántóföldi növényeink közül az őszi káposztarepce rendelkezik a legtöbb kártevővel, és bőségesen akadnak olyanok közöttük, amelyek az ősz során károsítanak. Nézzük, melyek ezek!

Repceszár-ormányos - érdemes már védekezni?

2019. március 22. 09:37

L. Ferenc kérdése: Repcében ragacslappal fogtunk ormányos bogarakat. A repce nincs még szárban, van értelme a korai védekezésnek?

„Nem vetettünk még Dekalb kukoricát, de az Agrofórumnak köszönhetően kipróbálhatjuk” - Nyereményjáték 2019 - III. rész

2020. március 5. 10:34

A Dekalb Magyarország által felajánlott 10-10 hektárra elegendő repce és kukorica vetőmagot jelképesen Szikszai Zoltánné tarnaörsi családi gazdálkodónak adhattuk át.

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.