Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: még károsítja a repcét a gyapottok bagolylepke hernyója

Agrofórum Online

Október második dekádjára tartósan csapadékmentes, száraz időjárás alakult ki a kárpát medencében. A nappali hőmérsékleti maximumok folyamatosan 15-20 Celsius fok körül alakulnak, éjszakánként viszont már csak 5-10 fokra lehűl a levegő. A sok napsütés kedvez a talajok száradásához, így nagy erőkkel folynak a betakarítási és őszi vetési munkák. A talajok felső rétegének optimális átnedvesedése kedvez a jó minőségű vetőágyak készítésének, az eddig elvetett őszi árpa gyorsan kikelt, kiegyenlített az állomány.

Növekedésben az őszi káposztarepce jár legelöl, már az utoljára elvetett területeken is 2-4 levelesek a növények, de a legfejlettebbek már a 6-8 leveles állapotnál járnak. A száraz-meleg idő kedvez a bolhakártevők tevékenységének, még most is nagy tömegben tartózkodnak a vetéseken, de a fejlett állományok kompenzálni tudják a lombozaton okozott veszteséget. A korábban elvégzett rovarölő szeres kezelések hatására alacsony a repcedarázs okozta kár, a darazsak már nem repülnek a sárgatálakba illetve a ragacsos fogólapokra, a lárvakártétel pedig minimális mértékű. A még meglévő repce árvakeléseken viszont sokkal nagyobb a repcedarázs fertőzöttség, úgy tűnik, hogy ez csalétekként szolgált a kártevő számára. Kisebb területeken lombkártevőként még jelentkezik a gyapottok bagolylepke és a gamma bagolylepke hernyója, de a jelenlegi fertőzöttség inkább lokálisnak tekinthető.

Repcén gyapottok bagoly hernyő

Eddig a mezei pocok betelepedése kisebb mértékű, a lakott járatok szórványos fertőzést okoznak, kolóniák még nem alakultak ki. Ennek ellenére a fertőzés további alakulását folyamatosan figyelemmel kell kísérni. A fejlődő vetéseken már megjelentek a levéltetvek, az első kolóniák már kialakulóban vannak. A vírusfertőzést a levéltetű populáció könnyűszerrel átviszi az eddig egészséges növényekre az árvakelésekről és a vad keresztesvirágú növényekről. Sürgető feladat a kalászos árvakelések megszüntetése a vetésekből, mert a növények helyenként már bokrosodnak, valamint a regulátoros kezelések elvégzése szintén időszerű.

Repce mezei pocok kolónia

Az őszi árpa vetések egyrésze már 1-3 leveles fejlettségű, de a többi állomány még inkább a kelési stádiumban van. Megkezdődött a búza vetése is. A vetőágyak jó minőségűek, így gyors kelés várható. A kikelt árpára máris betelepedtek a szárnyas gabona levéltetvek, a kis kolóniák itt is kialakulóban vannak. A kalászos árvakeléseken már megfigyelhető a levelek hálózatos levélfoltossága, ami figyelmeztető jel, hogy veszélyben vannak az elvetett területek is.

A korábban betakarított kukorica területeken tömegesen kelnek az elszóródott szemek, ami vonzó hatással van a mezei vadakra, különösen a vaddisznóra. A veszély most elsősorban a kelő kalászosokat érinti, mert egész télen visszajárnak majd a vadak. Gondoskodni kell a vadriasztásról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Inváziós kártevők: a nyugati virágtripsz

2019. március 28. 09:03

A nyugati virágtripsz egy ma már világszerte elterjedt, rettegett inváziós kártevő, mely hazánkban a hajtatott zöldség- és dísznövénytermesztés meghatározó károsítója. Európában megközelítőleg 30 éve van jelen, és az ellene való védekezés több kultúra védelmét alapjaiban határozhatja meg.

Sztigminás betegség támadta meg a kajszifát?

2022. június 27. 04:38

A barackfánkkal kapcsolatban kérném a segítséget, a mellékelt képeken látható a kajszibarack állapota. Szeretném kérdezni, hogy fogyaszthatók-e a termések, illetve, hogy milyen megelőzést lehetne tenni jövőre? Sztigminás betegségnek tűnik elsőre, de szeretném a véleményüket kérni!

Meglepetés a repcetáblán!

2021. október 1. 06:38

Néha megesik, hogy az ember kimegy egy repcetáblára, kigondolja előre, mit fog keresni, mit fog figyelni, és aztán alaposan meglepődik.