Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: végezzünk regulátoros szabályozást az őszi káposztarepcén!

Agrofórum Online

A szeptember havi bőséges esők hatására a talajok felső 100 cm-es rétege telítődött, így elhárult az akadály a megfelelő minőségű talajmunkák számára. Az alsóbb talajrétegek elszívó hatása még folyamatosan érvényesül. A csapadékos napok közben elvetett őszi kalászosok, elsősorban az árpa gyorsan kikelt, egyenletes az 1-3 leveles állomány. A szárazabb periódus lehetőséget ad a vetési munkálatok folytatására, és az optimális időben történő kelésre. Mindezek mellett még mindig sok az árvakeléstől dúsan zöldellő terület, ami kihatással lehet az őszi repce és kalászos állományok későbbi növényegészségügyi helyzetére.

Az őszi káposztarepce vetések zöme már elérte a 6-8 lombleveles állapotot. A növény számára kedvező talajnedvesség és az optimális hőmérséklet zavartalan növekedést biztosít, ugyanakkor a károsítók támadása jelenleg mérsékeltnek mondható. A növények zöme már túlnőtt a repcebolha rágás okozta veszélytől, a jelenlegi egyedsűrűség nem jelent veszélyt. A repcedarázs rajzása folyamatosnak mondható, de nagyobb mértékű károkat a vetett állományokban nem okoznak az álhernyók. A csapadékos idő következtében kisebb fómás és peronoszpórás levélfertőzés megfigyelhető ugyan, de emiatt növényvédelmi beavatkozásra most még nincs szükség. A sürgető feladat most a regulátoros növekedésszabályozás elvégzése, nehogy a zavartalan növekedés veszélyeztesse a növények télállóságát. Inkább a gyökérzet és a gyökérnyaki része növekedjen a repcének, mint a lombozat legyen túlfejlett, ami a télállóság csökkenésével jár. A regulátoros kezelés egyúttal az előforduló növénykórtani problémákat is kiválóan mérsékelni tudja.

A még lábon álló kukoricában egyértelműen emelkedik a penészes csövek aránya, így a lehetőségekhez képest gyorsítani kell az aratást. A kukoricamoly által fertőzött növények aránya országos viszonylatban 10-20 % közötti, a másodvetésű, még zöldellő állományokban a későn rajzó gyapottok bagolylepke hernyók rágják a csöveket.

A még aratatlan napraforgó tányérok 15-20 %-án a szklerotíniás tányérfertőzés okoz károkat kisebb-nagyobb mértékben.

Napraforgó szklerotínia

A kelőfélben levő őszi árpán még nem jelentek meg a gabona levéltetvek és kabócák, de betelepedésük az elkövetkező szárazabb időszakban várható.

Árpán szárnyas levéltetű
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Egyre élesebb a növényvédő szerek miatti uniós vita

2022. augusztus 23. 08:46

Az Európai Bizottság a bírálatok ellenére továbbra is a jelenleg használtnál lényegesen kevesebb növényvédőszer-használatát szorgalmazza a mezőgazdaságban.

Meglepetés a repcetáblán!

2021. október 1. 06:38

Néha megesik, hogy az ember kimegy egy repcetáblára, kigondolja előre, mit fog keresni, mit fog figyelni, és aztán alaposan meglepődik.

Aktualitások és védekezés: mi a teendő a sárgarozsdával?

2025. március 24. 08:10

A sárgarozsda (Puccinia striiformis) hazánkban a búzára és tritikáléra veszélyes rozsdafajok közül a második legnagyobb kártételre képes kórokozó.

A sárgarozsda idei fellépéséről

2023. május 15. 05:37

A búza, durum és a pelyvás búzafélék (tönköly, tönke, alakor) számára az idei esztendő ismét hozott egy régi – új problémát, a sárgarozsda megjelenését.