4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: végezzünk regulátoros szabályozást az őszi káposztarepcén!

Agrofórum Online

A szeptember havi bőséges esők hatására a talajok felső 100 cm-es rétege telítődött, így elhárult az akadály a megfelelő minőségű talajmunkák számára. Az alsóbb talajrétegek elszívó hatása még folyamatosan érvényesül. A csapadékos napok közben elvetett őszi kalászosok, elsősorban az árpa gyorsan kikelt, egyenletes az 1-3 leveles állomány. A szárazabb periódus lehetőséget ad a vetési munkálatok folytatására, és az optimális időben történő kelésre. Mindezek mellett még mindig sok az árvakeléstől dúsan zöldellő terület, ami kihatással lehet az őszi repce és kalászos állományok későbbi növényegészségügyi helyzetére.

Az őszi káposztarepce vetések zöme már elérte a 6-8 lombleveles állapotot. A növény számára kedvező talajnedvesség és az optimális hőmérséklet zavartalan növekedést biztosít, ugyanakkor a károsítók támadása jelenleg mérsékeltnek mondható. A növények zöme már túlnőtt a repcebolha rágás okozta veszélytől, a jelenlegi egyedsűrűség nem jelent veszélyt. A repcedarázs rajzása folyamatosnak mondható, de nagyobb mértékű károkat a vetett állományokban nem okoznak az álhernyók. A csapadékos idő következtében kisebb fómás és peronoszpórás levélfertőzés megfigyelhető ugyan, de emiatt növényvédelmi beavatkozásra most még nincs szükség. A sürgető feladat most a regulátoros növekedésszabályozás elvégzése, nehogy a zavartalan növekedés veszélyeztesse a növények télállóságát. Inkább a gyökérzet és a gyökérnyaki része növekedjen a repcének, mint a lombozat legyen túlfejlett, ami a télállóság csökkenésével jár. A regulátoros kezelés egyúttal az előforduló növénykórtani problémákat is kiválóan mérsékelni tudja.

A még lábon álló kukoricában egyértelműen emelkedik a penészes csövek aránya, így a lehetőségekhez képest gyorsítani kell az aratást. A kukoricamoly által fertőzött növények aránya országos viszonylatban 10-20 % közötti, a másodvetésű, még zöldellő állományokban a későn rajzó gyapottok bagolylepke hernyók rágják a csöveket.

A még aratatlan napraforgó tányérok 15-20 %-án a szklerotíniás tányérfertőzés okoz károkat kisebb-nagyobb mértékben.

Napraforgó szklerotínia

A kelőfélben levő őszi árpán még nem jelentek meg a gabona levéltetvek és kabócák, de betelepedésük az elkövetkező szárazabb időszakban várható.

Árpán szárnyas levéltetű
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Védekezés a szőlő lisztharmat ellen

2022. április 21. 10:47

A szőlő egyik legfontosabb gombás betegsége a lisztharmat, hazánkban az ellene való védekezés adja a növényvédelmi technológia gerincét.

Amistar SUN – Hogy a rekord napraforgótermés idén se maradjon el

2020. július 1. 06:47

Magyarország napraforgótermesztésben évről-évre világviszonylatban kiemelkedő terméseredményeket ér el. Köszönhető ez egyrészt a rendelkezésre álló gazdag genetikai háttérnek, másrészt a gazdálkodóknak is, akik az elmúlt évben is bizonyították, hogy professzionálisan termesztik ezen kultúrnövényünket. 2019-ben a napraforgó országos termésátlaga 3.01 t/ha volt, ami történelmi csúcs (forrás: www.aki.gov.hu).

Lótücsök tizedeli a palántákat

2019. április 30. 11:55

A növények fenológiai fejlődésükben előbbre járnak az ilyenkor megszokotthoz képest.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.