Növényvédelmi előrejelzés

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

Agrofórum Online

A korai tavasznak „meglesz a böjtje”, tartja a népi mondás. Az enyhe tél után a korai kitavaszodás idő előtt virágzásra késztette a gyümölcsfákat. A március második felében, több hullámban érkező hideg először a virágzó mandula és kajszi fákat fosztotta meg a termés lehetőségétől, utána az őszibarack következett, most pedig a hónap utolsó napján a szilvafákat teszi tönkre a fagy. Az országban most mindenütt fagypont alatti az éjszakai hőmérséklet, minden bizonnyal jelentős fagykárokat fog okozni, ráadásul a hűvös, szeles időben a megporzó rovarok is tétlenségre vannak kényszerítve. A kellemetlen hírek mellett a gyümölcsféléket akkor is meg kell védeni a károsítóktól, ha kisebb lesz az idei termés.

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei. Az almafa levélpirosító levéltetű és a ribiszke levélpirosító levéltetű már javában károsítja a fiatal leveleket. A szívogatás hatására hólyagosodó levelek piros színre váltanak, a levélfonákon megtalálhatók a kártevők. Hamarosan azonban a ribiszkén károsító levéltetvek gazdanövényt váltanak, áttelepülnek lágyszárú növényekre, és csak az áttelelő tojások lerakására térnek vissza a ribiszkére. Az almafán károsító faj nem vált gazdanövényt, végig az almafán szívogat. Ha most védekezünk, a tünetek már megmaradnak, de a további nemzedékek szaporodását megakadályozhatjuk.

Almafa levélpirosító levéltetű

Ribiszke hajtászsugorító levéltetve

Az almafa varasodás aszkospóra szóródását a jelenlegi hideg- és száraz idő gátolja, újabb esőben viszont ismét folytatódni fog. A levelek már fogékonyak a fertőzésre, és a kórokozó számára ideálisabb körülmények között megbetegedhetnek. A virágok még zöldbimbós állapotúak, feltehetőleg a hideg nem károsította még.

A szilva teljes virágzásban van. Ebben a stádiumban a csonthéjas gyümölcsű növények virágfertőző moníliája mellett a poloskaszagú darazsak kártételére kell figyelni, mert a virágok csészecimpáira rakják petéiket a nőstények. Rajzásuk megfigyelésére ebben az időpontban a fehér színű ragacsos fogólapok a legalkalmasabbak, mely mindkét faj (Hoplacampa flava, H. minuta) egyedeit kiválóan fogja. A védekezést a kártevő rajzáscsúcsa idején kell megkezdeni, és azt sziromhulláskor megismételni. A moníliás virág- és hajtásfertőzés, valamint a sztigminás megbetegedés ellen most szerves hatóanyagú kontakt- és felszívódó készítményekkel védekezzünk.

Poloskaszagú szilvadarazsak

Poloskaszagú szilvadarázs kárképe

A meggy és a cseresznye szintén zöldbimbós fenológiai stádiumban várja a melegebb napokat. A virág- és hajtásfertőző monília elleni védekezés sarkalatos pontja a prevenció, tehát a rezes védekezések folytatásaként itt is térjünk át a szerves kontakt- és felszívódó készítmények használatára, mely a monília mellett szintén hatásos a sztigminás megbetegedés ellen is.

Meggy moníliája

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

A levéltetvek miatt megjelent a korompenész

2021. június 15. 10:18

Az elmúlt héten uralkodó nyárias időjárás hatására felgyorsult a növények növekedése és fejlődése. A napi maximumok általában 25-30 Celsius fok körül alakultak, és éjszaka sem hűlt le 10 fok alá a hőmérséklet. Csapadék csak elvétve, szórványosan hullott, minimális mennyiségben. A kedvező időben az őszi árpa érési folyamatai felgyorsultak, a termés elérte a viaszérés állapotát, a homoki területeken rövid időn belül megkezdődik az aratás.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Bakrófajok károsítják a kelő kukoricát, napraforgót

2021. május 11. 13:52

Az elmúlt hét időjárását ismét a változékonyság jellemezte. A mérsékelten meleg napokat szeles idővel érkező lehűlések követték, a napi maximumok széles határok között mozogtak, de az átlag gyakran nem érte el a 10 Celsius fokot, a minimumok gyakran megközelítették a 0 fokot, de többnyire nem fagyott a fagyzugos helyeket leszámítva. A talajhőmérséklet még mindig 10-12 Celsius fok körül alakul csak, emiatt vontatott a napraforgó és a kukorica kelése. A nyugati és északi tájegységekben viszonylag bőségesen hullott eső, más országrészekben viszont csupán néhány milliméter esett, így ezeken a területeken nem szűnt meg az aszály.

Napraforgó: nem lesz jelentős mértékű a terméskiesés

2020. szeptember 1. 12:17

A lehullott eső elősegíti az őszi káposztarepce talaj előkészítési- és vetési munkáit, viszont gátolja a napraforgó betakarítást megelőző lombszárítást. A nyári betakarítású növények tarlóápolási munkáiban országszerte igen jelentős a lemaradás, gyomosak az árvakelések, sok rajtuk a betegség és a kártevő, valamint kiváló tojásrakó hely a mezőgazdaságilag is fontos bagolylepke fajok számára.