4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Talajélet

Élet a talajban: a vakond

Agrofórum Online

A vakond védett állat (eszmei értéke: 25.000 Ft). A közönséges vakond (Talpa europaea) a cickányalakúak (Soricomorpha) rendjébe tartozó, 12-16 cm hosszú, hengeres testű, erős mellső ásólábakkal rendelkező, 3 cm farokhosszúságú állat. Szemei aprók, fülkagylójuk nincs, fülnyílásai (szemeihez hasonlóan) bőrredővel lezárhatók. Orra megnyúlt, ormányszerű, színe vörös. Testét fedő bársonyos, tömött szőre egyöntetűen koromfekete.

A mocsaras, köves, szikes területek és az intenzíven művelt szántóktól eltekintve szinte minden élőhelyen megtalálható, Magyarország egész területén.

Fő tápláléka a földigiliszta és a földben élő rovarok, azok bábja, pajorjai. Ha van a kertben komposztáló, akkor a komposztáló által odavonzott földigiliszták kiváló „svédasztalt” biztosítanak a vakondoknak. A földigiliszták szeretik továbbá a nedves környezetet, az „agyonlocsolt” füvet. Ezt a vakond is tudja, több száz méterről megérzi a nedves talaj jelenlétét. A vakondok szeretik a laza talajt. Adott idő alatt a puha, felásott talajban sokkal nagyobb távolságot tud megtenni kisseb fáradsággal. A vakondok akkor jelennek meg a kertben, amikor bőségesen akad számukra táplálék. 

A vakond megjelenése kiváló indikátora a közelgő bajnak. Valószínűleg a kertben felszaporodtak a talajlakó kártevők, mint a drótféreg, pajor, mocskos pajor stb. Elsősorban ezektől célszerű megszabadulni. Biológiai módszerként megemlíthető a szudáni fű. Ez egy intenzíven növekedő növény, melynek kártevőűző hatása van. Érdemes lenne az egész területet bevetni vele és egy évet pihentetni.

Védekezési lehetőségek (egyszerű alternatívák):

A vakondtúrásokat a következő módon javasoljuk megszüntetni: az ásó nyelével alaposan betömködjük a földet a járatba. Gereblyével húzza a földet a lyukba kívülről befelé, tapossa a lyukba a földet, a maradékot pedig gereblyézze szét, hogy minél vékonyabb réteg föld legyen a gyepen! Slaggal locsolva porlasszuk szét a maradék rögöket.

Ügyeljünk arra is, hogy ugyanolyan fűmagkeveréket használjunk az újratelepítéshez, mint a körülötte lévő egészséges gyep. Hajlamosak vagyunk újratelepítésnél az elegendő mennyiségű fűmag többszörösét szórni a betemetett túrás környékére. Itt nagy csomókba nőhet ki az új fű. Elüt a környezetétől. Legyünk türelmesek. Az is lehet, hogy kell fél év is mire teljesen eltűnik a vakondtúrás helye.

A nagy sárfű, avagy vakondűző fű (Euphorbia lathyris) gyökere riasztó hatású anyagot választ ki. A kertben, elszórtan ültetett növény nem engedi a vakondok megtelepedését. Viszont a növény erősen mérgező, ezért ne használjuk ott, ahol kisgyermekek hozzáférhetnek! Hatásos lehet még a kutyatejfélék családjába tartozó ricinus, nárcisz vagy tűzliliom. Ezekkel a kert nemcsak vakondtúrásmentes lesz, hanem csodálatosan szép is.

Vannak, akik az otthon is fellelhető, filléres megoldásokra esküsznek. Ilyenek például a kávézacc, a fokhagyma vagy egyéb erős illatű fűszerek. Mindegyikben közös, hogy a járatokba kell tenni őket és az illatuk elriasztja a vakondot. Ráadásul még környezetkímélők is.

Forrás:

Vadonleső (https://vadonleső.hu/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biogazdálkodás, regeneratív gazdálkodás: ne keverjük a fogalmakat

2025. február 12. 14:40

Nyilvánvalóan minden alternatívnak számító termesztési módozat esetében törekedni kell a termesztés gazdaságosságára.

UV álló baktériumok?

2025. február 3. 11:10

Sok ilyen álhírt hallani mostanában. A valóság azonban szerencsére az, hogy mint minden élő szervezet, a baktériumok sem kedvelik az UV sugarakat, és ha nem forgatjuk be azokat a talajba, akkor a talajfelszínre történő kijuttatás után rövidesen elpusztulnak.

2025 mezőgazdasági kihívásai: fókuszban a talajélet

2025. január 30. 16:10

Az elmúlt 10 évben azt lehet mondani, hogy felgyorsult és folyamatos a klímaváltozás és az átlaghőmérséklet emelkedése. Ez globális szinten 2024-ben 1,5 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az 1850-es évek környékén.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Mikrobiológiai készítmények szerepe, előnye az AÖP támogatásban

2023. február 2. 14:17

Az AGROmashEXPO agrárkiállítás idején a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége szakmai kerekasztal beszélgetést szervezett.

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

2025. január 22. 14:40

Az évelő virágokkal teli sávokban háromszor annyi földigiliszta él, mint a szomszédos gabona- és repceföldeken. Miért hasznos a gazdag talajélet?

A talaj egy nem megújuló erőforrás! - December 5. a talaj világnapja

2022. december 7. 05:36

A biodiverzitás, azaz a biológiai sokféleség folytonos csökkenése aggasztó probléma manapság. Ez alól a talaj élővilága sem kivétel.

Talajszennyezés: a réz (Cu)

2022. február 11. 04:36

Amennyiben a talajban megnövekszik a réztartalom, akkor a növények szervezetében is megfigyelhető a réz feldúsulása. Erősen szennyezett talajon akár fitotoxicitást is tapasztalhatunk.