Talajélet

Élet a talajban: a vakond

Agrofórum Online

A vakond védett állat (eszmei értéke: 25.000 Ft). A közönséges vakond (Talpa europaea) a cickányalakúak (Soricomorpha) rendjébe tartozó, 12-16 cm hosszú, hengeres testű, erős mellső ásólábakkal rendelkező, 3 cm farokhosszúságú állat. Szemei aprók, fülkagylójuk nincs, fülnyílásai (szemeihez hasonlóan) bőrredővel lezárhatók. Orra megnyúlt, ormányszerű, színe vörös. Testét fedő bársonyos, tömött szőre egyöntetűen koromfekete.

A mocsaras, köves, szikes területek és az intenzíven művelt szántóktól eltekintve szinte minden élőhelyen megtalálható, Magyarország egész területén.

Fő tápláléka a földigiliszta és a földben élő rovarok, azok bábja, pajorjai. Ha van a kertben komposztáló, akkor a komposztáló által odavonzott földigiliszták kiváló „svédasztalt” biztosítanak a vakondoknak. A földigiliszták szeretik továbbá a nedves környezetet, az „agyonlocsolt” füvet. Ezt a vakond is tudja, több száz méterről megérzi a nedves talaj jelenlétét. A vakondok szeretik a laza talajt. Adott idő alatt a puha, felásott talajban sokkal nagyobb távolságot tud megtenni kisseb fáradsággal. A vakondok akkor jelennek meg a kertben, amikor bőségesen akad számukra táplálék. 

A vakond megjelenése kiváló indikátora a közelgő bajnak. Valószínűleg a kertben felszaporodtak a talajlakó kártevők, mint a drótféreg, pajor, mocskos pajor stb. Elsősorban ezektől célszerű megszabadulni. Biológiai módszerként megemlíthető a szudáni fű. Ez egy intenzíven növekedő növény, melynek kártevőűző hatása van. Érdemes lenne az egész területet bevetni vele és egy évet pihentetni.

Védekezési lehetőségek (egyszerű alternatívák):

A vakondtúrásokat a következő módon javasoljuk megszüntetni: az ásó nyelével alaposan betömködjük a földet a járatba. Gereblyével húzza a földet a lyukba kívülről befelé, tapossa a lyukba a földet, a maradékot pedig gereblyézze szét, hogy minél vékonyabb réteg föld legyen a gyepen! Slaggal locsolva porlasszuk szét a maradék rögöket.

Ügyeljünk arra is, hogy ugyanolyan fűmagkeveréket használjunk az újratelepítéshez, mint a körülötte lévő egészséges gyep. Hajlamosak vagyunk újratelepítésnél az elegendő mennyiségű fűmag többszörösét szórni a betemetett túrás környékére. Itt nagy csomókba nőhet ki az új fű. Elüt a környezetétől. Legyünk türelmesek. Az is lehet, hogy kell fél év is mire teljesen eltűnik a vakondtúrás helye.

A nagy sárfű, avagy vakondűző fű (Euphorbia lathyris) gyökere riasztó hatású anyagot választ ki. A kertben, elszórtan ültetett növény nem engedi a vakondok megtelepedését. Viszont a növény erősen mérgező, ezért ne használjuk ott, ahol kisgyermekek hozzáférhetnek! Hatásos lehet még a kutyatejfélék családjába tartozó ricinus, nárcisz vagy tűzliliom. Ezekkel a kert nemcsak vakondtúrásmentes lesz, hanem csodálatosan szép is.

Vannak, akik az otthon is fellelhető, filléres megoldásokra esküsznek. Ilyenek például a kávézacc, a fokhagyma vagy egyéb erős illatű fűszerek. Mindegyikben közös, hogy a járatokba kell tenni őket és az illatuk elriasztja a vakondot. Ráadásul még környezetkímélők is.

Forrás:

Vadonleső (https://vadonleső.hu/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A szerves trágya vagy a műtrágya jobb a növények számára?

2022. október 5. 04:37

Jobb a szerves trágya a növénynek, mint a műtrágya?

A talaj világnapja: módszerek, melyekkel megőrizhetjük talajaink termékenységét

2022. december 5. 14:16

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) idén a regeneratív mezőgazdaság forradalmára szeretné ráirányítani a figyelmet a Talaj világnapján.

A szárbontás a kulcsa a talajerő megőrzésének – a szabályozott szárbontással alapozhatjuk meg a jövő évi termést

2021. október 7. 08:51

A termőföld csak akkor képes megtartani a növények fejlődéséhez szükséges értékeit, ha a belőle kivett anyagokat folyamatosan visszajuttatjuk. Nem elég azonban az, ha a talaj tartalmazza a szükséges anyagokat, a haszonnövények ideális fejlődéséhez arra is szükség van, hogy ezekhez a legmegfelelőbb időben és a formában juthassanak hozzá. Ebben döntő szerepe van a betakarítás utáni szárbontásnak, aminek az okos és folyamatos szabályozásával nagyon sokat tehetünk a következő évek terméséért – állítja Takács József, a Malagrow Kft. szakmai vezetője, aki szerint így őrizhetjük meg tartósan a talajunk életerejét.

Téli talajtakarás

2022. december 14. 05:37

A téli talajtakarás fő célja az, hogy megóvja a növényeket a téli fagyoktól, olvadásoktól, illetve a jeges szelektől. Továbbá megvédje a befagyott talajt a napsugaraktól, megakadályozva ezzel annak idő előtti felolvadását.