Talajélet

Nehézfémszennyezés a talajban: kadmium (Cd)

Agrofórum Online

Cikksorozatom következő része a talajszennyezők közül a kadmiumot mutatja be. Ugyanis a legfőbb nehézfémszennyezők között, az ólom (Pb) után a kadmium (Cd) következik.

Szemcsés, halványszürke színű, puha, nyújtható nehézfém. Elsősorban kéntartalmú ércekben, cinkkel és ólommal együtt lelhető fel. Fém formájában csupán néhány lelőhelye ismert. A kadmiumnak a környezetbe jutását a természetes forrásokon túl a fosszilis tüzelőanyagok égetése, a foszfátműtrágyák, a vas, acél és egyéb fémek gyártása, a kommunális hulladékok égetése és a cementgyártás, csatornaiszapok talajba vitele, valamint a közlekedés okozza. A közlekedéssel kapcsolatos emissziónak két fő forrása van: a gumiabroncsok kopásából származó por és a dízelolajok égéstermékei. A mezőgazdaságból a kadmiumtartalmú műtrágyákból kerül a talajba. Ipari környezetben is jelentős lehet a kadmiumszennyezés – ahol akkumulátorokat gyártanak vagy forrasztanak és hegesztenek. Emellett a dohányzás, a dohányfüst is forrása lehet a szervezetünkbe jutó kadmiumnak.

Egészségügyi hatása

Sűrűsége: 8,7 g/cm3 (20 °C-on). Az emberre és az állatokra már nagyon kis mennyiségben toxikus hatású. Rákkeltő hatású, ahogyan a legtöbb vegyülete is. Továbbá mérgező a vesére, a májra és a herékre, károsítja a csontokat (csontzsugorodást okoz), megzavarja a hormonális és az immunrendszert, valamint a szív- és érrendszer működését, tüdőkárosodást okoz. A kadmium a szervezetbe jutva kiszorítja a létfontosságú cinket, ráadásul felhalmozódik a szervezetben, így hosszútávon is mérgező.

A kadmium talajra gyakorolt hatása

A szennyezetlen talajok Cd-tartalma <1 ppm, nagyforgalmú utak mentén 3 ppm körüli, nagyvárosi parkokban pedig 0,5-5 ppm. A kadmiumnak több, mint 80%-a a légköri csapadékkal, oldott állapotban kerül a talajba, a viszonylag könnyen mobilizálható fémek közé tartozik. A kadmium kémiailag szoros rokonságban áll a cinkkel, így terheletlen talajokban egy viszonylag állandó Cd/Zn arányt találunk. Megkötődése pH függő. Növekvő pH-értékkel nő a kadmium megkötődése és oldatbeli koncentrációja csökken. A pH = 7 körüli igen alacsony érték erősen megnő, ha a pH kisebb, mint 6,5-6. Ahol a pH = 5, az összes kadmiumnak már több, mint 30%-a nem specifikusan, a növények számára hozzáférhető formában adszorbeálódik.

Magyarországon a szennyezett talajok ökotoxikológiai vizsgálataira gyakran bakteriális teszteket alkalmaznak. Ezek közül a Pseudomonas fluorescens (MSZ 21470-88:1993), valamint az Azotobacter agile teszt (MSZ 21978-30:1988) a legismertebb.

Egy érdekes kísérlet segítségével kimutatták, hogy a talaj nehézfém-terhelését az angolperje jól jelzi, jó indikátora. Barna és Füleky (2007) vizsgálataiból kiderült, hogy az angolperje hajtáshosszára gyakorolt károsító hatás jó mutatója a talaj nehézfém-szennyezettségnek. Emiatt az általuk kidolgozott angolperjével végzett gyors növényi bioteszt alkalmas arra, hogy jelzésértékű, kiegészítő információt adjon a talaj szennyezettségi határértéket meghaladó nehézfém-terhelésre, különösen kadmium esetében.

Forrás:

Barna Sz., Füleky Gy. (2007): A talajok Cd-, Pb- és Cu-szennyezettségének értékelése gyors növényi bioteszttel

Monok D., Füleky Gy. (2017): A talaj kadmium szennyezettségének vizsgálata angolperje (Lolium perenne L.) bioteszttel

https://kockazatos.hu/anyag/kadmium

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

7 növény, amelyek új életet lehelnek a talajba

2025. június 29. 11:10

A kert talajának állapota kulcs a sikerhez. Ezek a növények szépek és észrevétlenül javítják a talaj szerkezetét és termőképességét is.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tényleg van íze a talajnak? Magyar kutatók is válaszolnak erre

2024. március 17. 16:10

Megalakul Magyarország első olyan kutatócsoportja, amely egy adott régió, terület komplex vizsgálatát képes elvégezni, ezzel segítve a gazdasági szereplőket – elsősorban a borászokat –, hogy terméküket tudományos alapokra helyezett módon állítsák elő.

Mire figyeljünk sziklakertünk kialakításakor?

2018. október 29. 09:07

A sziklakertek is alapos tervezést igényelnek, létrehozásuk komoly munkát jelent, erős fizikumot, és a terület méretétől függően több embert és napot kívánhat. Ám a befektetett munkát hosszú távon meghálálja egy semmihez sem fogható, természetes és üdítő látvány: egy kis hegyvidéki hangulat a közvetlen környezetünkben.

Talajlazító ajánlat hazai referenciákkal és videókkal

2019. július 4. 13:51

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.

Gépészet Videó

Hová tűnik a mulcs a kertben?

2024. október 31. 12:10

A legtöbb kerttulajdonos bosszankodott már azon, hogy a drága mulcsnak lassan nyoma sem marad, rendszeresen pótolni kell. De vajon baj ez?