Talajélet

Nehézfémszennyezés a talajban: kadmium (Cd)

Agrofórum Online

Cikksorozatom következő része a talajszennyezők közül a kadmiumot mutatja be. Ugyanis a legfőbb nehézfémszennyezők között, az ólom (Pb) után a kadmium (Cd) következik.

Szemcsés, halványszürke színű, puha, nyújtható nehézfém. Elsősorban kéntartalmú ércekben, cinkkel és ólommal együtt lelhető fel. Fém formájában csupán néhány lelőhelye ismert. A kadmiumnak a környezetbe jutását a természetes forrásokon túl a fosszilis tüzelőanyagok égetése, a foszfátműtrágyák, a vas, acél és egyéb fémek gyártása, a kommunális hulladékok égetése és a cementgyártás, csatornaiszapok talajba vitele, valamint a közlekedés okozza. A közlekedéssel kapcsolatos emissziónak két fő forrása van: a gumiabroncsok kopásából származó por és a dízelolajok égéstermékei. A mezőgazdaságból a kadmiumtartalmú műtrágyákból kerül a talajba. Ipari környezetben is jelentős lehet a kadmiumszennyezés – ahol akkumulátorokat gyártanak vagy forrasztanak és hegesztenek. Emellett a dohányzás, a dohányfüst is forrása lehet a szervezetünkbe jutó kadmiumnak.

Egészségügyi hatása

Sűrűsége: 8,7 g/cm3 (20 °C-on). Az emberre és az állatokra már nagyon kis mennyiségben toxikus hatású. Rákkeltő hatású, ahogyan a legtöbb vegyülete is. Továbbá mérgező a vesére, a májra és a herékre, károsítja a csontokat (csontzsugorodást okoz), megzavarja a hormonális és az immunrendszert, valamint a szív- és érrendszer működését, tüdőkárosodást okoz. A kadmium a szervezetbe jutva kiszorítja a létfontosságú cinket, ráadásul felhalmozódik a szervezetben, így hosszútávon is mérgező.

A kadmium talajra gyakorolt hatása

A szennyezetlen talajok Cd-tartalma <1 ppm, nagyforgalmú utak mentén 3 ppm körüli, nagyvárosi parkokban pedig 0,5-5 ppm. A kadmiumnak több, mint 80%-a a légköri csapadékkal, oldott állapotban kerül a talajba, a viszonylag könnyen mobilizálható fémek közé tartozik. A kadmium kémiailag szoros rokonságban áll a cinkkel, így terheletlen talajokban egy viszonylag állandó Cd/Zn arányt találunk. Megkötődése pH függő. Növekvő pH-értékkel nő a kadmium megkötődése és oldatbeli koncentrációja csökken. A pH = 7 körüli igen alacsony érték erősen megnő, ha a pH kisebb, mint 6,5-6. Ahol a pH = 5, az összes kadmiumnak már több, mint 30%-a nem specifikusan, a növények számára hozzáférhető formában adszorbeálódik.

Magyarországon a szennyezett talajok ökotoxikológiai vizsgálataira gyakran bakteriális teszteket alkalmaznak. Ezek közül a Pseudomonas fluorescens (MSZ 21470-88:1993), valamint az Azotobacter agile teszt (MSZ 21978-30:1988) a legismertebb.

Egy érdekes kísérlet segítségével kimutatták, hogy a talaj nehézfém-terhelését az angolperje jól jelzi, jó indikátora. Barna és Füleky (2007) vizsgálataiból kiderült, hogy az angolperje hajtáshosszára gyakorolt károsító hatás jó mutatója a talaj nehézfém-szennyezettségnek. Emiatt az általuk kidolgozott angolperjével végzett gyors növényi bioteszt alkalmas arra, hogy jelzésértékű, kiegészítő információt adjon a talaj szennyezettségi határértéket meghaladó nehézfém-terhelésre, különösen kadmium esetében.

Forrás:

Barna Sz., Füleky Gy. (2007): A talajok Cd-, Pb- és Cu-szennyezettségének értékelése gyors növényi bioteszttel

Monok D., Füleky Gy. (2017): A talaj kadmium szennyezettségének vizsgálata angolperje (Lolium perenne L.) bioteszttel

https://kockazatos.hu/anyag/kadmium

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A trágya és komposzt lehet a talaj probiotikumja?

2024. augusztus 27. 11:40

Kutatók vizsgálták, milyen hatása van a szerves talajjavító anyagoknak a patogén és antibiotikum-rezisztens baktériumokra. Az eredmények biztatók.

Alapos figyelmeztetés: 60-80 százalékkal csökkent a talajaink szervesanyag-tartalma

2024. augusztus 11. 16:10

Az a feladata ma a talajművelésnek, hogy alkalmazkodjon a megváltozó feltételekhez.

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Mikrobiológiai készítmények termésnövelő hatása a növénykultúrákban

2024. február 28. 14:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül a tápanyagszolgáltató képesség, a pufferkapacitás, a víz- és hőháztartás és elveszti a talaj a szerkezetét.

Nehézfémszennyezés a talajban: ólom (Pb)

2022. december 4. 08:37

Az ólom talajban történő mozgásáról elmondható, hogy a legerősebben lekötött fém, szerves komplexekben, specifikus adszorpciós folyamatok révén kötődik, lemosódása igen kismértékű.

BactoFil® Kalászos az őszi kalászosok termesztés technológiájában

2019. szeptember 10. 14:33

A növénytermesztők legfontosabb feladata az évjárati körülményeknek megfelelően a növények számára a lehető minél optimálisabb feltételek kialakítása, amelyben a legnagyobb figyelmet a talajra kell fordítani.

AGRO.bio technológia ajánlata az őszi kalászosok eredményes termesztéséhez

2018. október 11. 11:41

A talaj egy élő rendszer, amelyben okszerű talajműveléssel biztosítható a növények hiánytalan, egyöntetű kelését lehetővé tevő magágy.

A mikrobák szerepe a talajszerkezet kialakításában

2024. március 25. 11:10

A termőtalajok romlása világviszonylatban, de Magyarországon is jelentős. A fő probléma az, hogy a talajélet egyre silányabbá válik, ennek következtében sérül többek között a tápanyagszolgáltató képesség és fogyatkozik a humusz.