Tápanyag-utánpótlás

Szántóföldi aktualitások

Agrofórum Online

Nehéz feladat február elején megírni egy cikket, amely valamikor március elején, jelenik meg, mert nem könnyű előre látni, hogyan változnak az ökológiai viszonyok, milyen állapotban lesznek az őszi vetésű növényeink, hol tartanak a tavasziak előkészítő munkái. Az eddigiek alapján a búza-, repce-, árpavetések igen komoly lemaradásban vannak az előző évekhez képest, melynek leküzdése most az egyik legnagyobb kihívás. A legfontosabb, hogy minden oldalról támogassuk a növényt a növekedésben: NPK, fejtrágyázás, lombtrágyázás formájában.

Az ősszel sok helyen elmaradt alaptrágyázás pótlására a Yara most egy új termékhez köthető technológiai javaslattal él. A YaraMilaTM Actyva 18-11-13 termékben található polifoszfát lehetővé teszi, hogy tavasszal juttassuk ki az ősszel elmaradt foszfort és káliumot, az első fejtrágyázáskor kijuttatandó nitrogénnel együtt. Időpontja az első fejtrágyázás eddig megszokott napjai, dózisa 300-400 kg/ha között, figyelembe véve a nitrogénkijuttatás gyakoriságát, valamint az elvárt termésszintet. A fejtrágyázással kapcsolatban fontosnak tartom kiemelni a kén szerepét, mert a nitrogén hatékonysága nagyban függ a kéntől, amelyből átlagosan 20-30 kg/ha van szükség. A Yara palettáján szereplő YaraBelaTM Sulfan az elmúlt években igen népszerű és sikeres termék lett, elsősorban a repcetermesztők körében, de egyre több búzás is ismeri, használja. Természetesen a klasszikus nitrogén-fejtrágyát keresők is megtalálják, amit keresnek: a YaraBelaTM Extrant.

Az őszi kultúrák esetében nagy hangsúlyt kell fektetni a minőségi lombtrágyázás kérdésére. A kalászosok standard terméke lett az elmúlt egy-két évben a YaraVitaTM Gramitrel. A növényspecifikus termékek között a legnagyobb felületen használják. A kiemelkedő hatóanyagtartalom, keverhetőség, tartamhatás, esőállóság – ezek a YaraVita termékek legfontosabb ismérvei, valamint a szuszpenziós forma, ami nagyban megkönnyíti felhasználásukat. A felvételt elősegítő nitrogén mellett 260 g/l MgO, 150 g/l Mn, 80 g/l Zn és 50 g/l Cu adja a termék erejét. Kiemelendő a hatóanyagtartalom mellett azok aránya is, hiszen kifejezetten a kalászosok igényeihez és a hazai környezeti adottságokhoz igazítottuk őket, így biztosak lehetünk benne, hogy növényünket megfelelő, optimális és kiegyensúlyozott tápanyag-ellátásban részesítünk. Egyszeri kezelés esetén 3 l/ha mennyiségben javasoljuk, minél korábbra időzítve. Ha osztott kijuttatásban gondolkodunk, akkor 2×2 liter a javaslatom, legalább egy-másfél hónap különbséggel alkalmazva.

Repce lombtrágyázása esetében szintén könnyű és egyértelmű a javaslatunk: a növényspecifikus YaraVitaTM Brassitrel Pro 3 l /ha mennyiségben, a lehető legkorábbi időpontban kijuttatva. Összetétele ezúttal kifejezetten az olajos növények igényei szerint alakul: 116 g/l MgO mellett 125 g/l CaO, valamint 60 g/l B, 70 g/l Mn és 4 g/l Mo. Ideális esetben ősszel már történt egy kijuttatás, így a két felhasználás egy bóros kiegészítéssel adja a legnagyobb és legmegbízhatóbb termésnövekedést.

 
Március elején-közepén még javában tart a tavaszi vetésűek alaptrágyázásának előkészítése. Itt egy pár fontos szempontot kiemelnék. Az elmúlt évben jó–igen jó terméseredményeket értünk el, ami azt jelenti, hogy fokozottan szükség van a tápanyag-utánpótlásra. A tavaszi kijuttatás esetén hatványozott jelentősége van a termékek fizikai tulajdonságainak, pl.: szóráskép, vetéssel egy menetben történő műtrágyázás. A magas hatóanyagtartalom, a 100%-ban hasznosuló foszfor (az összes foszfor 85-90%-a vízoldható, a többi a lassúbb felvételt jelentő, de szintén hasznosuló citrát-oldható rész), mikroelem-kiegészítés, valamint a növények igényeihez alkalmazkodó összetételek együttese garantálja a sikert YaraMilaTM termékek használata esetén. A legmagasabb hatóanyagtartalommal rendelkező YaraMilaTM 8-24-24 mellett a kálium-túlsúlyos YaraMilaTM 7-20-28, illetve a YaraMilaTM 9-12-25 ajánlott a tavaszi vetésűek minőségi műtrágyázására. Abban az esetben, ha magas a káliumellátottság, akkor szóba jöhet a YaraMilaTM 16-27-7 is.

A Yara Hungária Kft. teljes, a technológia minden egyes elemét lefedő magas színvonalat jelentő termékei mellett ki kell emelni a tőlünk kapható szakmai segítséget, a megbízható kereskedői és logisztikai hátteret is.

Gyuris Kálmán
Yara Hungária Kft.
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok megfelelő tápanyagellátása jó befektetés

2024. december 14. 16:10

A tápelemek közül nemcsak a makroelemeket igénylik, hanem a mikroelemek kijuttatását is meghálálják: termésmennyiséggel és az ezerszemtömeg növekedésével.

Mit tehetünk télen a komposzttal?

2024. december 10. 08:10

A téli hideg jelentősen lelassítja a komposztálás természetes folyamatait, mivel a bomlásban kulcsszerepet játszó mikroorganizmusok hőmérsékletérzékenyek.

Értelmezzük és értékeljük ki a talajvizsgálati eredményeket!

2024. december 4. 17:10

A bővített talajvizsgálat tartalmazza a talaj magnézium-, réz-, cink- és mangánellátottságának a megítélését lehetővé tevő paramétereket is.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

2018. március 15. 12:43

A különböző huminanyagok és azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepe, a szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalma és a növényi hormonok.

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26. 09:07

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.

Hasznosabb-e a precízen kijuttatott tápanyag?

2018. december 2. 20:57

Beszélgetés Lajos Mihály szaktanácsadóval, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével.