6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Tápanyag-utánpótlás

Szervestrágya-kijuttatás: juh- és kecsketrágya

Agrofórum Online

A juh- vagy a kecsketrágya is „forró” trágyának számít. Kissé száraz és tápanyagban nagyon gazdag. A szénával és gabonával táplált juhok és kecskék trágyája sokkal erősebb, mint a legelő állatoké. Az a legjobb, ha közvetlenül felhasználás előtt komposztáljuk, vagy ősszel trágyázzuk vele a területet.

Juh

A juh trágyája az istállózott tartás időszakában keletkező almos trágya. Kis nedvességtartalmú, erősen tömörödött, jó beltartalmi értékekkel bíró trágyaféleség. A többnyire növekvő almos istállókból évente 1, ritkábban 2 alkalommal kitermelve kiválóan alkalmas kertészeti vagy szántóföldi hasznosításra. Az istállózott tartás esetében egyedenként napi 0,5-1 kg alomanyag (szalma) felhasználása jellemző, és jelentős mennyiségű almostrágya keletkezik. A jó minőségű alomszalmából a juh bizonyos mennyiséget kiválogat, elfogyaszt.

Szerves trágya termelés terén a gazdasági juhtartás esetében az alábbi adatok figyelhetők meg: 0,4-0,5 t/év/állat. A naponta ürített bélsár: 1,5-2,5 kg; a vizelet: 0,6-1 kg között változik. A juhok napi alomszükséglete: 0,5-1 kg között van. A trágyalé tekintetében a lovak után a juhoké mondható nitrogénben a második leggazdagabbnak.

Kecske

Szerves trágya összetételben a kecsketrágya az alábbiak szerint alakul százalékban kifejezve:

  • víz: 70%,
  • N: 1,2%,
  • P2O5: 2,5%,
  • K2O: 2,8%.

A kecsketrágyát továbbra sem széles körben használják. Ezt azzal magyarázzák, hogy általában nem adják el. A kecsketulajdonosok inkább a saját földjeiken használják fel a trágyát, ahelyett, hogy eladnák. Ennek a hiánynak az oka a kiváló minőség. A kecsketrágya egyenlő minőségű a lótrágyával, amelyet a legjobb természetes trágyának tartanak.

A „tiszta diónak” tagadhatatlan előnyei vannak a trágya minden más típusával szemben, a nyúl kivételével:

  • nincs kellemetlen szag;
  • egyedi baktérium-összetétel, amely lehetővé teszi a friss kecsketrágya használatát;
  • az emberre veszélyes peték, férgek szinte teljes hiánya;
  • alkalmas sok kerti növény számára;
  • javítja a talaj szerkezetét.

A kecsketrágyát kétféle formában használják: friss és érlelt. Az elsőt ősszel és üvegházban lehet alkalmazni. A második ültetéskor közvetlenül a növények alá kerül. Tavasszal a talajra is alkalmazható a kültéri ágyások előkészítésekor.

Forrás:

https://www.edenkert.hu/kertepites-kerttervezes/komposzt-es-talaj/kert-tragyazasa-apolasa/4090/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időzített minőség és 120 évnyi tapasztalat

2025. április 2. 16:10

Az egyre csökkenő repce- és kukoricaterületünk egy meghatározó része napraforgótáblák formájában fog realizálódni 2025-ben is.

OldatszezON a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágyáival

2025. március 21. 16:10

A március elsején beköszöntő hirtelen enyhe napközbeni időjárás beindította a talajban élő szervezetek és az őszi növények életfolyamatait.

Ne csak találgassunk!

2025. március 19. 16:10

A tápanyag-utánpótlás sok esetben a megszokáson alapszik. A rendelkezésünkre álló termékek köre szinte végtelen.

UREUS 46: a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025. március 17. 16:10

Az UREUS 46 jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez.

A juh- és kecsketenyésztők átmeneti támogatásának részletei

2020. július 11. 11:33

A támogatási kérelmeket 2020. július 13. és július 27. között lehet beadni.

Ha elkapják a vírust, a juhokat akkor is etetni kell

2020. április 3. 07:41

A juhok legelőjén már épül a villanypásztor, hogy emberi erőforrás nélkül se legyen baja az állománynak, miközben a piaci helyzet minden eddiginél bizonytalanabb az olaszországi állapotok miatt.

Fontos információk a tejelő szarvasmarha, húsmarha- és juhtartók számára

2023. június 3. 10:34

Frissült az egységes kérelem benyújtására rendelkezésre álló elektronikus felületen az állatok megszemélyesítését segítő adatbázis.

22,8 milliárd csirkét tartanak a világon

2020. december 28. 05:02

Szarvasmarhából 1,5 milliárdot, csirkéből 22,8 milliárdot tartanak az emberek szerte a világon. Kacsa és juh 1,2-1,2 milliárd, kecske 1 milliárd, sertés pedig 967 millió van a Földön.