Zöldség

Az uborka peronoszpóra gyógyítása

Agrofórum Online

Noha a bizonytalan piac, és a nagy kézimunkaerő-igény miatt a konzervuborka termőfelület drasztikusan visszaesett, vannak bátor vállalkozók, akik évről évre megpróbálkoznak az uborka termesztésével.

Hálás növény – mondják, de meg kell számára adni mindent, mert érzékeny a hőmérsékletre, a páratartalomra, a víz- és tápanyagellátásra, valamint csak kiváló szerkezetű talajon képes versenyképes termésmennyiséget és minőséget produkálni.

A méretes (berakó) uborkát heti két-három alkalommal kell szedni, ebből adódóan az élelmezési várakozási idő miatt a növényvédelmi lehetőségek meglehetősen korlátozottak. Június végén, júliusban szokott a rettegett ellenség, a peronoszpóra (Pseudoperonospora cubensis) jelentkezni, amely meleg (legalább 250C) és magas páratartalom mellett károsít olyan esetben, ha a levél felülte is nedves.

Gyors lefolyású betegség. A levél színén hirtelen megjelenő (erek által nem határolt!), pár milliméter nagyságú világossárga foltok gyorsan megnövekszenek, a fonáki oldalon lilásbarna sporangium szőnyeg képződik. Ezt követően a tünetek viszonylag gyorsan megszűnnek, a levél elszárad, lehullik, a jelentős lombvesztés miatt a termésképzés is visszaesik. Ugyan a levél elszárad és lehullik, de az inda egészséges marad, ami egy növényvédő szer mentes védekezési megoldást jelenthet.

A támrendszeren nevelt uborka folyamatos víz- és tápanyagellátást igényel, korszerű ültetvényeken csepegtető rendszert alkalmaznak, tömlős megoldás során napi öntözés, és kb. 7-10 napi fejtrágyázás szükséges. A szórófejes öntözés, pont a gombás betegségek miatt nem javasolt, ez alól kivételt képeznek az alacsonyan elhelyezett mikroszórófejek, amelyek a csepegtető rendszerek mellett elsősorban párásítás célját szolgálják.

Az egészséges inda alkalmas arra, hogy megfelelő tápanyagokkal újabb hajtások képzésére indukáljuk! A kálium, mint fontos növényi tápanyag a hajtásképzést generálja, hasonló módon a bór is. Ezt a két tápelemet kombinálva nitrát-nitrogénnal, amelynek köztudottan nagyon jó a lombképző hatása, gyors javító hatást érhetünk el a lombozat újrafejlesztésében.

Ilyen célra kiválóak a káliumnitrát alapanyagú műtrágyák, amelyek jól oldódnak, a nitrát miatt gyorsan felvehetők és rövid idő alatt hasznosulnak. Bórtartalmú készítménnyel, ami lehet akár lombtrágya is, augusztusra visszaállítják az egészséges lombozatot, ezzel együtt a termésképzést is. Körül-belül két héten keresztül, heti kétszeri 1-1,5 dkg/m2 káliumnitrát tápoldatként kijuttatva az egyébként jó kondícióban lévő növény lombképződését helyreállítja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldbab gazdasági jelentősége

2025. május 12. 14:10

A fajtakiválasztásnál, a környezeti és agrotechnikai lehetőségek mellett, a piac igényeivel is számolni kell.

Kelbimbó a kertben: bőséges és ízletes termés őszre

2025. május 8. 11:10

A kelbimbó megosztó zöldség. Sokan csak úgy emlékeznek rá, mint a  gyerekkori mumus a tányéron. Valójában egy rendkívül értékes növény,

Zöldségvetőmagok: egy láthatatlan, mégis meghatározó szektor

2025. május 6. 13:10

A zöldségvetőmag-szektor a mezőgazdaság egy rendkívül specializált ágazata, amely ugyan ritkán kerül reflektorfénybe, ám kulcsszerepet játszik a globális élelmezésbiztonságban.

Miért olyan drága a paprika? + videó

2025. április 30. 16:10

A tavaszi, kora nyári időszakban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy jó adag primőr zöldség megfizetéséért (is). Nézzünk a mélyére, hogy hogyan áll össze a paprika ára! Videónkból kiderül.

Veszélyességük fokozott jelentősségű: a spanyol csupaszcsiga

2018. október 14. 03:35

A spanyol csupaszcsiga inváziós károkozó állatfaj, mely az Ibériai-félszigetről származik. Néhány évtized alatt Európa legtöbb országába eljutott, terjedése az utóbbi húsz évben vált intenzívebbé.

A fungicid-rezisztencia jelentősége

2019. január 14. 08:25

A kémiai védelem az integrált növényvédelem egyik jelentős eszköze. A növényvédő szerek, ezen belül is a fungicidek alkalmazásának eredményességét azonban számos tényező negatívan befolyásolja.

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

A repce őszi gyomirtása FMC technológiával

2018. augusztus 22. 07:34

A fiatal repcét elnyomhatják gyomnövényei, ennek következtében nehezebben fejődnek, felnyurgulnak és könnyebben kifagyhatnak, később pedig ellehetetlenítik a veszteségmentes betakarítást.