22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Zöldség

Így tároljuk a sütőtököt, hogy hosszan eltartson

Agrofórum Online

A tökfélék családjába tartozó növény Közép- és Dél-Amerika trópusi területein őshonos, onnan került Európába, Amerika felfedezése után. A kertben jelentős helyigényű növény, méretes termése változatosan felhasználható.

Magyarországon 2021-ben – a területalapú támogatási adatok szerint – körülbelül 1770 hektáron termesztettek sütőtököt. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legnagyobb a termőterület (több mint 330 hektár), de 200 hektár fölött volt Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben is a termesztési terület.

A sütőtök meleg és fényigényes növény, magjai 12 fokos hőmérséklet felett indulnak csírázásnak.

A talajok közül a hideg, vízállásos, erősen savanyú talajokat nem kedveli, egyébként szinte bármilyen talajtípusban megterem, feltéve, ha a talaj tápanyagokban gazdag. A sütőtök tápanyag és vízigénye is kimondottan nagy, a talajt mindenképp gazdagítsuk istállótrágyával és a műtrágyázásról se feledkezzünk el.

Jó megoldás az is, ha egy jókora komposzthalmon termesztjük.

A megfelelő növekedéshez és fejlődéshez egyenletesen nedves körülményekre van szüksége. A sütőtök további gondozása meglehetősen egyszerű, mivel betegségek és kártevők jellemzően nem károsítják, ezért a növényvédelemmel nem kell foglalkoznunk.

Teendőként a kapálást, gyomlálást lehet megemlíteni, illetve hasznos, ha az indákat eligazgatjuk, hogy egyenletesen takarják a talajt. A termést késő ősszel lehet betakarítani, ekkor a sütőtök ezüstfehér héja megkeményedik, a lombozat pedig fokozatosan elszárad.

A sütőtököt fűtetlen, de fagymentes helyen tárolhatjuk.

A sütőtök magjait április végétől vethetjük szabadföldbe, de nevelhetünk palántákat is, melyeket a fagyveszély elmúltával május közepétől ültethetünk ki a szabadba. A palántaneveléshez laza szerkezetű földkeverékkel vagy komposzttal töltsünk meg kis műanyag poharakat. Egy pohárba egy magot vessünk el kb. 2 cm mélyre és öntözzük meg. A poharakat meleg, napos helyre kell tenni a csírázáshoz. A palántákat edzés után a fagyosszenteket követően lehet kiültetni a szabadba.

A sütőtök gyökerei sérülékenyek, óvatosan ültessük el őket. A szabadföldbe való vetéshez először készítsünk fészkeket egymástól 2 méteres távolságra, mivel a sütőtök a későbbiekben nagy helyet igényel majd.

Emeljük ki a talajt egy kb. 40 cm-es körben, és terítsünk a gödörbe érett istállótrágyát, majd takarjuk be a földdel. Egy-egy ilyen fészekbe 3-4 magot vessünk el április végén. A kikelt palántákat 3-4 leveles korukban ritkítjuk, úgyhogy fészkenként 2 növény maradjon, a maradék palántát átültethetjük máshova. Gondozzuk tovább a palántákat a fent írtak szerint.

Sütve rendkívül ízletes, magja pörkölve kiváló ropogtatni való és alkalmas olaj sajtolására is. A konzerviparban ivólevek, bébiételek alapanyagául szolgál, gyümölcsízek töltelékanyagaként is hasznosítják. Laktató krémlevest vagy pikáns chutney-t is készíthetünk belőle.

Néhány sütőtök fajta: Nagydobosi, Orange, Kiszombori, Óvári hengeres, Ibiza, Butternut, Nectar, Beja, Uchiki kuri.  Nálunk 3 fajta van folyamatos termesztésben: a Nagydobosi, az Orange és a Kiszombori.

(Fotó: Kiss Katalin/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új tájfajta a kínálatban: megérkezett a Herencsényi paradicsom

2025. április 25. 13:10

A hazai tájfajta paradicsomok népszerűsítésében úttörő szerepet vállaló Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) idén új fajtával bővíti palettáját.

Téli Parázs: a nagydobosi sütőtök újjászületése

2025. április 17. 08:10

Egy házaspár húsz éve dolgozik azon, hogy a legendás nagydobosi sütőtök újra méltó helyére kerüljön a magyar gasztronómiában.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

A magyar dinnyetermesztők átálltak a vöröshagymára is

2025. február 24. 08:10

A vöröshagyma termesztése csak profi termelés, és korszerű, magas hozamú fajták használata mellett jövedelmező.

Hogyan kerülhetjük el a tavaszi vetések technológiai hibáit?

2025. február 10. 15:10

Észak-Amerikában már ismerik az általunk is tapasztalt technológiai problémákat, és a kezelésükre születtek is technikai megoldások.

Burgonya- és zöldségtermesztés tavaszi munkálatainak támogatása a megfelelő gépekkel

2019. április 11. 09:06

A burgonya és zöldségtermesztés tavaszi munkái területén elvárt a termesztés technológia igényeinek magas színvonalon megfelelő, de mindemellett költséghatékony gépek megléte, amelyek segítségével tartósan biztosítható a versenyképes, erős értékesítési háttér.

Trendek a vetéstechnológiában - Agritechnica 2019

2020. március 10. 09:02

Az új digitális üzemeltetési feltételek között, a sikeres vetés megvalósítása érdekében, a vetőgépeket el kell látni fejlett szenzor technológiával és elektromos hajtással.

Nemzetközi agrometeorológiai helyzetkép - 2018. november

2018. december 2. 08:18

Az időjárás az egész világon döntően befolyásolja a mezőgazdasági termelést, különösen a növénytermesztést. A nagy termőterületeken bekövetkező időjárási szélsőségek, vagy azok hiánya pedig a világpiacra, így a magyarországi mezőgazdasági árakra van nagy hatással.