Zöldség
Zöldség

Zöldségnövényeken előforduló levélsárgulás okai és gyógyítása, IV. rész – Makroelemek – Foszfor

Zöldségnövényeken előforduló levélsárgulás okai és gyógyítása, IV. rész – Makroelemek – Foszfor

Agrofórum Online

A zöldségtermesztésben gyakran mondják a foszforra, hogy az „elfelejtett tápelem”, ami abból adódik, hogy olyan gyors és szembetűnő hatása nincs a növény növekedésére és fejlődésére, mint a nitrogénnek vagy a káliumnak, hiányának tünetei lassabban alakulnak ki, kevésbé feltűnő módon, ebből adódóan sokszor alábecsülik a jelentőségét, visszapótlásáról megfeledkeznek.

Főleg kisgazdaságok, induló kertészetek talajaiban mutatható ki a foszforhiány. Foszforból lényegesen kevesebbet igényelnek a növények, mint nitrogénből vagy káliumból, egyes fajok esetében megközelítőleg annyit, mint magnéziumból, ugyanakkor nagyságrenddel többet, mint a mikroelemekből.

Foszforhiányra visszavezethető klorotikus tünetek

A nitrogén és a kálium hiányát is viszonylag hamar, jól megkülönböztethető tünetekkel jelzi a növény, addig a foszforé később alakul ki, nehezebben felismerhető. Más makro- és mikroelemekkel ellentétben, kezdetben nem levélsárgulás formájában mutatkozik az alsó leveleken, hanem előbb sötétzöldre, majd kékesszürke, vöröses zöld színre változnak.

A színelváltozás a levél alsó felén (fonáki oldalán) valamivel korábban jelentkezik, mint a színén, ahol a vöröses elszíneződés intenzívebb.

Hasonlósága a nitrogénnel és a káliummal abban van, hogy a növényen belül, mint transzspirálódó tápelem változtatja helyét – igaz, lassabban, mint a nitrogén – nem lokalizálódik, szükség esetén átrendeződik a fiatalabb levelekbe, a hajtás részeibe.

Ebből adódóan a hiánytünetek kezdetben az alsó, idősebb leveleken mutatkoznak, majd fokozatosan (súlyos hiány esetén) megjelennek a középső, később a fiatal leveleken is. Növényfajoktól függően a tünet sárgás barna, barnás zöld, lilára színeződik (1. kép).

Súlyos foszforhiány paradicsomon. A hiány előrehaladtával barnás zöldre, majd sárgás barnára színeződnek az alsó levelek
1. kép: Súlyos foszforhiány paradicsomon. A hiány előrehaladtával barnás zöldre, majd sárgás barnára színeződnek az alsó levelek

A súlyos foszforhiány egyik jellegzetes tünete a levélhullásból adódó erős felkopaszodás, ami az egészen fiatal növényen, a palántán is elkezdődhet. A foszforhiányos növény növekedése feltűnően gyenge, szára vékony, a gyökérzete megnyúlt, kevésbé elágazó, fejletlen (2. kép).

foszforban gazdag talajon nevelt paprik
foszforhiányos közegben termesztett paprika gyökérzete

2. kép: A talaj foszforellátottsága nagymértékben hat a gyökérzet fejlődésére. Balra foszforban gazdag talajon nevelt paprika, jobbra foszforhiányos közegben termesztett paprika gyökérzete

A generatív szervek szöveti differenciálódása később indul meg, maga a virágok megjelenése is késik, a virágok fejletlenek, rosszul kötnek, a termések aprók, deformáltak, hasonló kicsik a bennük képződő magok, amelyek gyengébb csírázóképességgel rendelkeznek.

A foszfor esetében túladagolási (foszformérgezési) tünetek nem ismertek, de a nagyadagú foszfortrágyázás – az ionantagonizmusból adódóan – lassíthatja a nitrogén és gátolhatja néhány mikroelem felvételét, ami hiánytünet formájában ismerhető fel (pl. cink, mangán).

Foszfor a növényben

Mint esszenciális növényi tápanyag, számos fontos vegyületet alkot a nitrogénnel, az egészséges növény szervein belül – ugyan kisebb koncentrációban – de hasonló arányú eloszlásban.

Ez alól kivételnek számít a mag, amelyben jelentős, három-hatszoros a felhalmozódása a nitrogénhez képest, ebből adódóan ezeknek a szerveknek a kialakulására és funkcióira fokozott mértékű hatással van a foszfor.

Szerves és szervetlen formái a növényben egyaránt megtalálhatók. A szerves kötésű foszfor legfontosabb vegyületei a különböző nukleinsavak, amelyek a sejtmag és a kromoszómák fontos alkotórészei. Az említetteken kívül a foszfor fontos szerepet játszik a fotoszintézisben, a légzésben, a cukrok és a keményítő képzésében, illetve az energiaátvitelben.

A foszforfelvétel üteme eltér a nitrogénétől és a káliumétól. Már a szárazanyag 25%-os felhalmozásakor, a foszforigény közel 75%-a felvételre kerül, amiből következik, hogy a zöldségfélék foszforigény a tenyészidő elején jelentős. Fokozott mértékben indukálja a gyökérképződést.

A foszforral jól ellátott talajon a gyökerek intenzívebben fejlődnek, főleg a tápanyagfelvételben meghatározó szerepet játszó hajszálgyökerek száma és elágazása növekszik, ezáltal nagyobb, dúsabb lesz a gyökér, jelentős mértékben javul a tápanyagfelvevő zóna, és ezáltal a talaj tápanyag és víz hasznosítása.

Foszfor a talajban

A foszfor erősen kötődik a talajrészecskék felületéhez, mozgása még kellően nedves talajban is minimális. Ebből következően a túl mélyre elhelyezett trágya esetében a fejlődés kezdetén, azaz a kelés, a palántázás és a begyökeresedés idején kell hiányával számolni.

Ugyanakkor a tenyészidő későbbi szakaszában, sekély bemunkálás esetén, nem jut hozzá a növény. A foszfor ilyen vonatkozásban eltér a nitrogéntől, kisebb mértékben a káliumtól is, ebből adódóan a talaj foszforellátása is eltérő módon és ütemezéssel történik.

A talajban található foszfor 60-70%-a ásványokhoz kötődve, szervetlen formában található, de jelentős a humusz anyagok foszforkészlete is, ami főleg a szerves anyagban gazdagabb kertészeti, hajtatóházak és fóliasátrak talajaiban számottevő.

A talajban lejátszódó foszforkörforgalom összefüggésben van a foszfortartalmú ásványok bomlásával és oldódásával, ezek a folyamatok dinamikus egyensúlyt képeznek a könnyen hasznosítható talajoldat foszfortartalma, és a szerves anyag, illetve az ásványokhoz kötődő, nehezen felvehető foszfor között.

A talaj természetes foszforfeltáródásának üteme nincs szinkronban a növények foszforigényével, ezért időnként szükségessé válik a foszfortrágyázás, ami különösen az intenzív zöldségkultúrák esetében fordul elő.

A foszfor esetében is találkozhatunk az úgynevezett relatív hiány jelenséggel. Ilyen esetben a talaj rendelkezik megfelelő mennyiségű, viszonylag könnyen felvehető foszforral, csak annak felvételét bizonyos környezeti tényezők lassítják vagy akadályozzák (pl. hideg talaj, sekély gyökeresedés, kedvezőtlen tápelemarány, pH stb.).

Hol kell foszforhiánnyal számolni?

A foszforhiány enyhébb tünetei gyakran megfigyelhetők a szabadföldi és a hajtatott kertészetekben, de kifejezetten akut tünetekkel a zöldségtermesztésben ritkán lehet találkozni. Ennek oka, hogy a kertészetekben gyakran használnak nagyobb mennyiségben szerves trágyát, továbbá a termesztés nagyobb bruttó értékéből adódóan lehetővé válik nagyobb adagú és jobb minőségű foszfor és komplex műtrágyázás, mint a szántóföldi növények esetében.

Foszforhiányra megjelenésére számítani lehet:

  • Tőzeg közegen történő palántanevelés során (3. kép), vödrös és konténeres termesztésben, ahol tőzeg-gyökérközeget használnak (a tőzeget nem töltik fel kellő mértékben tápanyagokkal, így foszforral sem. Kevés foszfort kevernek a tápkocka- és cserépföldhöz, amit a tőzeg erősen megköt, ebből adódóan a növény azt nem képes hasznosítani; hideg a gyökérrögzítő közeg, a tápkockát (cserepet, konténert) palántaneveléskor a hideg talajra helyezik stb.)
Palántakorban gyakran jelentkezik a P-hiány, sok esetben más tápanyagokkal (pl. N) együtt
3. kép: Palántakorban gyakran jelentkezik a P-hiány, sok esetben más tápanyagokkal (pl. N) együtt
  • Kora tavasszal hideg talaj esetén, ha a gyökérzet mélységében a hőmérséklet nem éri el a 10 °C-ot.
  • Szabadföldi körülmények között az erősen meszes és a savanyú talajokon.
  • Tenyészidő elején, ha nem használnak indítótrágyáként foszfort, csak ősszel, mélyen, talajforgatáskor dolgozzák a talajba.
  • Tenyészidőben, ha a talaj felületére szórják a műtrágyát, és nem, vagy csak sekélyen művelik a talajba (4. kép).
A paprika termésének lila színét a hidegen és a fényhiányon kívül a foszfor hiánya is kiválthatja
4. kép: A paprika termésének lila színét a hidegen és a fényhiányon kívül a foszfor hiánya is kiválthatja

Foszforhiány megszüntetése, zöldségfélék foszfortrágyázása

A foszfornak mint növényi tápanyagnak a sajátosságai, illetve a többi tápelemtől eltérő talajbeli mozgása miatt a trágyázás megtervezésekor a következőkre kell figyelemmel lenni:

  • erősen kötődik a talajszemcsék felületéhez, évente max. 5-10 cm-t mozog függőleges irányba – ebből adódóan fontos az elhelyezés mélysége,
  • a tenyészidő kezdetén igényli a növény nagyobb mennyiségben, ebből adódóan vetéskor és ültetéskor ajánlottak a foszforban gazdag startertrágyák alkalmazása,
  • a foszfortrágyáknak alacsony a sóindexe, ebből adódóan adható nagyobb mennyiségben, gyökérperzseléssel kevésbé kell számolni és
  • nem kell a kimosódásával számolni.

A zöldségfélék foszforigénye a tenyészidő elején jelentős, a mélyre szántott foszfort nem tudják hasznosítani. Ezért szükséges a foszfortrágya megosztása, nagyobb részét ősszel adjuk (80-90%), kisebb hányadát az ültetés vagy a vetés alkalmával sekélyen, a gyökerek közelébe, starter formájában dolgozzuk a talajba (10-20%).

Kellő mennyiségű őszi és indítótrágya esetén, általában foszfor-fejtrágyázásra a tenyészidőben nincs szükség.

Amennyiben tápoldatos termesztést folytatunk, így a konténeres növények esetében is, fejtrágya formájában is ajánlott kevés, jól oldódó foszfort használni.

A zöldségtermesztésben alaptrágyaként többnyire ugyan azok a műtrágyák használhatók, mint a szántóföldi növénytermesztésben:

  • szuperfoszfát (18-20% P2O5)
  • koncentrált szuperfoszfát (36-48% P2O5)
  • ammonizált szuperfoszfát (17-18% P2O5 és 3-4% N)
  • magnéziumos szuperfoszfát (18% P2O5 és 2,5% MgO)

A foszfor hiányát tünetek megjelenése esetén, tenyészidőben nehéz pótolni. Ilyen esetben többszöri lombtrágyázással, vagy az intenzív zöldségtermesztésben használatos, magas foszfortartalmú tápoldatozó műtrágyákkal lassan gyógyítható.

Semleges és savas kémhatású talajokban a szuperfoszfát (20%) jobban hasznosul, szemben a meszes és lúgos talajokban oldhatatlan Ca- és Mg-foszfátok képződnek. Ezzel szemben a diammónium- és monoammónium-foszfát (DAP és MAP) műtrágyák gyorsabban oldódnak, és jobban hasznosulnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűszer, zöldség vagy gyógynövény? – Gumós vagy édeskömény termesztése

2024. május 6. 09:10

A gazdasági értelemben vett termése, azaz a fogyasztható része botanikai értelemben a megvastagodott levél alap, amit a termesztésben általában gumónak neveznek.

Zöldségnövényeken előforduló levélsárgulás okai és gyógyítása, IX. rész – Tünetek alapján történő tápanyagellátás előnyei és hátrányai

2024. május 5. 14:10

A tünetek alapján történő diagnózis soha nem azonos értékű az objektív mérésekre épülő betegség-meghatározással (növényanalízis, talajvizsgálat stb.).

Zöldségnövényeken előforduló levélsárgulás okai és gyógyítása, VIII. rész – Bórhiány által kiváltott klorózis és fejlődési rendellenességek

2024. május 3. 08:10

A bór növényélettani szerepe sok vonatkozásban ismert. A merisztéma sejtek differenciálódását, megnyúlását segíti, sejtfalak finomszerkezetének kialakulását szabályozza.

Zöldségnövényeken előforduló levélsárgulás okai és gyógyítása, VII. rész – Vas, mangán és cink által kiváltott klorózis

2024. május 2. 09:10

A három tápelem hiánytünetei, a kiváltó tényezők és azok megszüntetése több vonatkozásban hasonló vagy azonos.

Nitrogénműtrágyák és startertrágyák - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (I. rész)

2018. március 13. 16:27

A különböző nitrogénműtrágya típusok jellemzése, a tápanyag-antagonizmussal kapcsolatos kérdések, a relatív tápanyaghiány okai, a startertrágyák típusai, jellemzői és hatékonysága.

Tápanyagutánpótlás ősszel

2023. szeptember 14. 12:10

A mezőgazdaságban lezajló gazdasági folyamatok minden termelőt arra ösztönöznek, hogy alaposan átgondolja és esetleg újratervezze az őszi vetésű növények tápanyagutánpótlását. Az előző évet sújtó aszály, a magas inputanyag költségek és a lefele tartó terményárak miatt sokszor lehet hallani, hogy csökkentik, esetleg teljesen elhagyják az őszi alaptrágyázást.

Mire ügyeljünk az almafák tápanyag-utánpótlása során?

2022. november 10. 04:38

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy mire kell ügyelni az almafák tápanyag-utánpótlása során?

Ültetvények tápanyagellátásának gyakorlati szempontjai

2020. február 9. 04:37

Milyen fő szempontokat kell néznünk az ültetvények tápanyagellátásának tervezése során? Cikkünkben erre a kérdésre szeretnénk választ adni.