Növényvédelem

Az árvakelések növényvédelmi jelentősége

Agrofórum Online

Az idei szélsőségesen aszályos és forró nyári hónapok nem igazán kedveztek a kalászos árvakelések kialakulásának. Ahol még valamennyi víz volt is a talajban aratás után, ott is a kialakult árvakelések jelentékeny hányadát elpusztították a durva hőhullámok és a rendkívüli vízhiány. Az augusztus 20-i hétvége időszakában hullott esők azonban szinte az egész országban hoztak annyi csapadékot, amely már elegendő ahhoz, hogy a kalászosok és az őszi káposztarepce tarlói ismét kizöldüljenek és az árvakelések fejlődésnek induljanak.

Az őszi káposztarepce esetében némileg kedvezőbb a helyzet, mint a kalászosoknál, hiszen a nyár folyamán nem voltak élő, zöld árvakelések, amelyeken az évente 3 nemzedéket nevelő károsítók második nemzedéke táplálkozhatott volna. Jelen helyzetben a repce árvakelések és a lassacskán megjelenő fővetések gyakorlatilag egy időben, párhuzamosan fejlődnek. Ez olyan szempontból szerencsés helyzet, hogy a károsítók (földibolhák, repcedarázs, kis káposztalégy) egy, az árvakelésekkel jócskán megnövelt területen tudnak fejlődni, károsítani. A szokásosnál idén valamivel kisebb kártevőnyomás nagyobb területen oszlik el, így a repce fővetéseket érő kártevőtámadások súlya vélhetően kisebb lesz az előző években megszokottnál.

A kalászos gabonák esetében ugyanakkor az árvakeléseken az augusztus végi csapadék hatására megindulhat egyes kórokozók fejlődése, amelyek később ezekről a fertőzött árvakelésekről települhetnek át a fővetésekre. A kalászosokat támadó számos kórokozó közül döntően a nekrotróf életmódú szervezetek fellépésére lehet számítani. Búzafajok esetében a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) felszaporodását segíthetik az árvakelések. Az őszi árpa esetében leginkább a barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) és a hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzésére lehet számítani.

A szeptóriás levélfoltosság szintén az árvakelésekről kiindulva fertőzi a búzavetéseket

A biotróf életmódú kórokozók, mint pl. a különböző rozsdabetegségek, illetve a gabonalisztharmat (Blumeria graminis) ez évben hátrányban vannak nekrotróf konkurenseikkel szemben. A gyilkos erejű nyári aszály elpusztította, illetve kialakulni sem engedte a kalászos árvakeléseket, így a „zöld futószalag” nem tudott kialakulni, a fővetések és az árvakelések lombozata közti átjárás, átfertőződés a biotróf kórokozók számára nem volt lehetséges.

Barna és hálózatos levélfoltosság fertőzés árpa árvakelésben

A nyári aszály és az árvakelések nyári hiánya a nekrotróf életmódú kórokozók számára sem volt előnyös, ugyanakkor ezek a szervezetek az elhalt növényi részeken nagyon hosszú ideig fenn tudnak maradni károsodás nélkül az alkalmas környezeti feltételekre várva, hogy újból szaporodásnak indulhassanak.

Kalászos tarlómaradványok és a róluk átterjedt fertőzés az árvakelés levelein

A tavaszi, majd nyári aszálynak nyilvánvalóan volt egy olyan pozitív töltetű hozadéka, hogy a kalászosokat veszélyeztető kórokozók populációját meglehetősen alacsony szinten tartotta. Ugyanakkor ez a hatás az árvakelések megjelenésével már egyre inkább csökkenni fog. A különböző, korábban felsorolt, döntően levélfoltosságokat okozó betegségek egy meleg, de nedves augusztusi – szeptemberi időjárás során gyorsan felszaporodhatnak.

Zelnicemeggy levéltetvek búzán ősszel

Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az aszályban egyre inkább leszáradó kukoricaállományokból kirajzó levéltetvek is kiváló szaporodási és táplálkozási lehetőségeket találhatnak az árvakelésekben, ahol a fővetések kolonizálásáig még egy nemzedéknyi utódot is létrehozhatnak.

Mi a teendő? Mindenképpen célszerű megakadályozni, hogy az árvakelések – még ha ebben az évben a szokásosnál kisebb mértékben is jelentek meg – kórokozók és vírusvektor kártevők rezervoárjává alakuljanak. Ez legkönnyebben egy sekély talajműveléssel érhető el, amelyet a víz megóvása érdekében mindenképpen hengerrel zárni szükséges. Az ilyen beavatkozások nem járnak durva költségekkel, nem terhelik feleslegesen vegyszerekkel a környezetet, ugyanakkor hatékonyan gátolják az őszi vetéseket veszélyeztető kórokozók esetében a fertőző anyag felszaporodását.

Hertelendy Péter
Her–ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Kalászos herbicidnek tervezve

2018. március 14. 09:29

A Sumi Agro a meglévő szükségletek, igények és követelmények teljesítése mellett egy valóban új célt tűzött ki és valósított meg a Moderator termék megalkotásával.

Paradicsom foltos hervadás vírus – „szupervírus szupervektorral”

2019. január 31. 05:17

Ha a széles gazdanövénykör nagy patogenitással, gyors alkalmazkodóképességgel és nagy járványtani potenciállal párosul olyan „szupervírusok” üthetik fel a fejüket, melyek ellen nagyon nehezen és csak komplex stratégiát alkalmazva védekezhetünk. A paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt orthotospovirus, TSWV) ezekhez a vírusokhoz sorolható.