A paradicsomtermesztéssel foglalkozó Van den Berg számára kulcsfontosságú, hogy friss és megbízható termékeket kínáljon a fogyasztóinak. Marcel, a tulajdonos teljes mértékben elkötelezett ebben a kérdésben. Két évvel ezelőtt váltott kőzetgyapotról a Van der Knaap Forteco kókusz szubsztrátjára, és azóta Growficient szubsztrát-érzékelőket használ. Ez a váltás magas terméshozamot eredményezett ebben a szezonban.
7%-kal magasabb hozam
Számos termesztő használta már a kókusz szubsztrátot a snack paradicsomoknál. A kókuszos szubsztrátumon történő paradicsomtermesztés jól bevált számukra. A terméshozamuk minimum azonos szinten volt. Az átállásnak azonban volt egy másik oka is: a kókusz szubsztrát fenntarthatóbb, mint a kőzetgyapot.
– Ez a szubsztrát természetes termék, és nem keletkezik belőle hulladék – magyarázta Marcel. – Ily módon hozzájárul a hollandiai zöldségtermesztés jövőjéhez.
A kókusz szubsztrát hozama az első évben a kőzetgyapotéhoz hasonló volt, de a második évben már jobb lett. A siker fő mércéje a terméshozam. Sokkal alacsonyabb energiafelhasználás mellett a terméshozam tavaly mintegy 7 százalékkal jobb eredményeket mutatott.
A vásárlást követő első év azonban sok újítást igényelt. Marcelnek új öntözési stratégiát kellett kidolgoznia a paradicsom kókusz aljzaton történő termesztéséhez, de megérte.
– A Growficient szubsztrát-érzékelőinek köszönhetően tökéletesen nyomon tudtam követni az öntözést – magyarázta. – Erre azért volt szükség, mert a kókusznak más a szerkezete, mint a kőzetgyapotnak. A műszerfalon megjelenő információk révén most már éjszaka is öntözünk.
Megbízható adatok
A kőzetgyapotban Marcel három érzékelőt használt az öntözés vezérlésére. Jelenleg a Growficient 12 érzékelőjét használja a 3 hektáros üvegházában.
– Most már sokkal megbízhatóbb adatokat kapok. A grafikonon látom például a határértéket. Ha átlépjük azokat, akkor tudok intézkedni – mutatott rá Marcel, és hozzátette, az új rendszernek köszönhetően a kiszáradás is tökéletesen nyomon követhető, hiszen az adatok segítségével a növények vízigénye is könnyebben megállapítható. A kőzetgyapotról a kókusz szubsztrátra való áttérés, Growficient érzékelőkkel kombinálva nagy befektetés volt:
– Hosszú távon előnyösebb, ha sikerül megtartani a többlettermést. A növény sokkal aktívabb a kókusz szubsztrátban – folytatta Marcel, aki elégedett a döntésével, különösen az emelkedő energiaköltségek miatt. Jelenleg egy kicsit hűvösebb helyen termeszt: – Mivel ez a termesztőközeg reggelente egy kicsit hamarabb felmelegszik, a növény aktivitása gyorsabban beindul.
Következő lépés: az öntözés automatizálása
Hogyan fest a jövő?
– Az ágazat a fenntartható termesztés felé orientálódik. A termesztők egyre inkább szenzorokkal dolgoznak. A kókusz szubsztrát és a Growficient szenzorok kombinációja jól illeszkedik ehhez – mondta Marcel, aki visszatekintve újra megtenné ezt a lépést. – Nagyon elégedett vagyok, hiszen a terméshozam a tervezettnél magasabb.
Idővel Marcel az öntözést is automatizálni szeretné. Ez nem meglepő, hisz mindig a fejlődésre törekszik, hogy a fogyasztók számára a legjobb terméket biztosítsa.