Indiában jelenleg nem az a kérdés, hogy gyümölcsöt vagy zöldséget egyenek, hanem az, hogy mennyivel drágultak ezek a termékek. Sokak szerint már olyan mértékű az áremelkedés, hogy az egyszerűen nevetséges.
A mindennapi alapanyagok ára meredeken emelkedett az elmúlt néhány hétben, és India bizonyos részein a paradicsom már majdnem 200 rúpiánál (mintegy 840 forint) áll a kilóján, ami éles elmozdulás a szokásos 40-50 rúpiához (mintegy 170-210 forinthoz) képest. A drága paradicsom szinte pusztítást végzett a pénztárcákban, a konyhákban, sőt az utcákon a valóságban is.
A McDonald’s nemrégiben közölte, hogy Észak- és Kelet-Indiában a legtöbb üzletében kihagyta az ételeiből a paradicsomot. Magyarázatként azt említették, hogy „a szezonális termésproblémák miatt” nem állnak rendelkezésre minőségi paradicsomok. Az egekbe szökő árak különösen súlyosan érintették India közép- és alsó osztályait, akik a lakosság nagy részét alkotják.
A nyugati Pune városában egy zöldségárus állítólag mérleggel arcon öntött egy vásárlót, mert 250 gramm paradicsom árán vitatkozott vele. A hírek szerint Varanasiban – India hindu többsége által az egyik legszentebb városnak tartott településén – egy politikus két kidobót fogadott fel, hogy megakadályozzák az embereket abban, hogy a boltjában alkudjanak a paradicsom árán.
Beszámoltak arról, hogy emberek paradicsomot loptak a földekről, és paradicsommal megrakott teherautókat raboltak el. Szakértők azt mondják, hogy a rossz időjárási körülmények károsították a termést, ami a piacon hiányt okozott. A kormány szerint a megugró árak „átmeneti problémát” jelentenek és a következő hónapokban csökkenni fognak.
Egyes államok csökkentett áron kezdték el árusítani a paradicsomot a kormány vagy a termelők által támogatott üzletekben, hogy segítsék a fogyasztókat.
A paradicsomnak meglepően nagy szerepe van az indiai konyhában – szinte minden ételhez hozzáadják. Így amikor ritka és drága lesz az a címlapokra kerül, sőt politikai viták tárgyává válik.
Közgazdászok szerint a meredek áremelkedés felboríthatja India kényes inflációs egyensúlyát, és a kiskereskedelmi inflációt július-szeptemberben 5,5 százalék felé lökheti az áprilisi és májusi 4-5 százalékról.
Ironikus, hogy közel két hónappal ezelőtt indiai gazdák paradicsomládákat dobtak ki az utakra, miután az árak 2-3 rúpiára (mintegy 9-13 forintra) zuhantak a nagykereskedelmi piacon, mivel a kínálat meghaladta a keresletet.
India gyakran szembesül a kereslet-kínálat kihívásaival, amikor a romlandó, de nélkülözhetetlen zöldségekről, például a hagymáról és a paradicsomról van szó. Mindkét növényt szinte egész évben termesztik, és a különböző államokból származó termékek különböző hónapokban kerülnek a piacra.
A paradicsomárak jelenlegi emelkedése valójában a március-április-május között a paradicsomtermő területeken lehullott szezonális csapadék eredménye. Különösen a Kolar környékén lehetett ezt tapasztalni, amely az ország legnagyobb paradicsompiacával rendelkezik”
– mondja Ashok Gulati, mezőgazdasági közgazdász.
Június közepétől a készletek zsugorodtak, miközben a keresleti nyomás nőtt, ami a friss paradicsom árának kiugrásához vezetett”
– tette hozzá.
Szakértők szerint az ellátás stabilizálásának egyik módja a védett paradicsomtermesztés ösztönzése, hogy megóvják a termést a szélsőséges hőségtől vagy a szezonálistól eltérő heves esőzésektől – számolt be a BBC.
Egy másik lépés a paradicsom pürévé való feldolgozása, amely segíthet a fogyasztóknak abban, hogy áttérjenek a feldolgozott paradicsomra, amikor a friss paradicsom ára magasra emelkedik.
Magyarországon már csökken a paradicsom ára
Hazánkban idén márciusban kellett a legtöbbet fizetni egy kilogramm paradicsomért, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adati szerint akkor átlagosan 1870 forint volt a fogyasztói átlagár. Ez éves alapon kereken 600 forintos áremelkedés volt, kétéves alapon pedig 976 forintos volt az áremelkedés, azaz két év alatt több mint kétszer annyiba került a paradicsom. Jellemzően márciusban és áprilisban a legdrágább ez a zöldség minden évben. A legutolsó, 2023. júniusi adat szerint kereken 1000 forint volt a paradicsom kilogrammonkénti ára. Ez 2022 júniusához képest 11 forintos, 2021 júniusához képest pedig 373 forintos áremelkedés.
Ha az idei árváltozást nézzük, akkor a januári 1280-ról márciusra ugrott fel 1870 forintra, ám azóta folyamatos és egyenletes az árcsökkenés. Az elmúlt években jellemzően augusztusban ért éves mélypontra a paradicsom ára a szezonális hatásoknak köszönhetően.