15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Zöldség-Gyümölcs

Miért jó nassolnivaló estére az uborka?

Agrofórum Online

Olcsó, finom, kalóriaszegény – ennek köszönhetően az utóbbi időben a kevésbé egészséges rágcsálnivalók helyett egyre többen esznek este uborkát. Ennek a szokásnak számos pozitív hatása van.

Az uborka olcsó és kifejezetten egészséges zöldségünk, tele van vitaminokkal (B és C), rosttal, ásványi anyagokkal (kalcium, mangán, kálium). Nagyon alacsony a kalóriatartalma (csupán 12 kcal/100 g!) és alig tartalmaz zsírt, ráadásul többféle antioxidáns és fitonutriens (kedvező hatású növényi szerves anyagok) van benne. Ezek a tulajdonságai teszik annyira alkalmassá más esti nassolnivalók helyettesítésére.

Az egyik legfontosabb hatása, hogy magas, több mint 90%-os víztartalmának köszönhetően hidratálja a szervezetet: az arcbőr kisimul, csökken a stressz-szint és javul a kedélyállapot. Nem beszélve arról, hogy a testhőmérséklet szabályozásában is szerepet játszik a hidratáltság, elősegítve a jobb alvást.

Az uborka gyulladáscsökkentő és emésztésjavító hatással is bír, a hagyományos módon savanyított uborkában ráadásul probiotikus baktériumok is vannak. Csökkenti a vérnyomást és ezzel a szívbetegségek kialakulásának esélyét, szabályozza a vércukorszintet, megelőzve a cukorbetegséget.

Az uborka jó íze miatt szinte eteti magát, elősegíti a teltségérzés kialakulását, ugyanakkor a bevitt plusz kalóriák száma elhanyagolható. Így ha este ellenállhatatlan vágy fogja el, hogy valamit még egyen, de nem akarja megterhelni a szervezetét, vegyen elő a hűtőből egy-két uborkát, szeletelje fel és fogyassza nyugodt szívvel.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Szigorítják az idénymunkát – ki talál így majd embert?

2025. február 17. 16:10

2025. július 1-jétől egy munkavállaló naptári évenként legfeljebb 120 napot dolgozhat ilyen keretek között.

Támrendszeres uborka termesztés I. - Talajszerkezet

2020. május 15. 04:36

Nem csak közhely, amit egyébként a legtöbb zöldségfélével kapcsolatban a szakkönyvek megjegyeznek, az uborka esetében különösen igaz: igényes a talaj minősége iránt, csak jó szerkezetű talajon szabad termeszteni.

Olcsóbban vehetünk magyar uborkát

2019. április 12. 12:03

A közösség belső piacán a legtöbb apró uborkát Csehország (6,7 ezer tonna), Románia (5,3 ezer tonna), valamint Magyarország (4,5 ezer tonna) értékesítette tavaly.

Érdemes az uborkát állandó helyre vetni, vagy inkább palántázzuk?

2025. március 23. 04:38

Érdemes az uborka magjait állandó helyre vetni, vagy jobb inkább előzetesen magjaiból palántát nevelni? Köszönöm segítségüket!

Hogyan védekezzünk az uborka peronoszpóra ellen?

2018. szeptember 29. 15:21

K. Balázs kérdése: Idén nyár végén a családom fogyasztásra nevelt uborkákat tönkretette a peronoszpóra. Jövőre szeretném elkerülni a betegséget. Hogyan készüljek fel, hogyan védekezzek ellene?