Állattenyésztés

Az egyik nagy ukrán sertéstenyésztő újraindítaná az ágazatot

Agrofórum Online

A KSG Agro, Ukrajna egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalata sertéstartók számára indított gazdaságélénkítő programot. A program iránt, amellyel a nagyvállalat országszerte segítene a gazdáknak talpra állni vagy bővíteni vállalkozásukat, 15 ukrán régió több tucat közepes és nagy sertéstenyésztője érdeklődik.

Szergej Kaszjanov, a KSG Agro elnöke elmagyarázta, hogy mi a tervük: a felajánlott partnerség keretében, amelynek minimális időtartama másfél év, a nagyvállalat elválasztott malacokat kínál, valamint tanácsokat ad a hizlalásra, takarmányozásra és a gazdaság irányítására vonatkozóan.

Bőven van potenciál az ukrán sertéstenyésztésben

Számos európai országban ökológiai problémák merülnek fel a sertéstelepek nagyfokú koncentrációja miatt. Az afrikai sertéspestis (ASP) is könnyebben terjed az ilyen helyeken. Emellett a takarmánypiaci áremelkedések és a munkaerőhiány miatt egyes gazdaságok kénytelenek visszafogni tevékenységüket.

UgyanakkorSzergej Kaszjanov szerint Ukrajnának egyedülálló lehetőségei vannak a sertéstenyésztés felfuttatására. Ennek oka, hogy a sertéshústermékek ára az európai piacon jelentős mértékben emelkedett.

Az ukrán takarmányárak viszont a hazai gabonapiac túlkínálata miatt meredeken esnek. Szergej Kaszjanov szerint ez a kikötők blokádjának a következménye. Ezt a túlkínálatot állati fehérjévé lehetne és kellene alakítani, hogy magasabb hozzáadott értékű terméket kapjanak.

A sertéstenyésztés tehát kiutat jelenthet azoknak a gazdáknak, akik nehezen tudják értékesíteni gabonájukat. Szergej Kaszjanov szerint ez diverzifikáltabbá és fenntarthatóbbá teszi a vállalkozásukat, ami stratégiai szempontból nagyon fontos a háborús és általános bizonytalansági körülmények között.

Az újjáépítési program pozitív következményei

A KSG Agro elnöke szerint a partnerségen alapuló újjáépítési program hatása messze túlmutat azon, hogy a csatlakozó cégek közvetlen profitot termelnek.

Az újjáépítés előnyei összetettek:

  • új munkahelyek jönnének létre,
  • bővülnének a termelési kapacitásaik,
  • több adóbevétel jutna az államnak,
  • jó minőségű hazai termékek kerülnének a belső piacra,
  • a frontterületeken és a megszállt területeken leállított kapacitások is részben kompenzálhatóvá válnának.

Mindez együttesen alkotja az élelmiszer-ellátás biztonságát, és teszi az ukrán társadalmat ellenállóbbá a külső fenyegetésekkel szemben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Ukrajna és az ENSZ a gabonaszállítási egyezség hosszabbítását kéri

2023. március 9. 10:17

Az ENSZ szerint Ukrajna eddig több mint 23 millió tonna, főként kukoricát és búzát exportált a megállapodás keretében.

Ukrán termékek: vámok és mennyiségi korlátozások nélkül érkezhetnek továbbra is

2024. június 9. 10:10

Az Európai Bizottság ezúttal vészfékmechanizmust vezet be a különösen érzékeny mezőgazdasági termékek esetében.

Ukrajnában több mint 300 ezer hektáron fejezték be a vetést

2021. április 8. 03:17

Ukrajna tíz régiójának gazdaságai megkezdték a 2021-es tavaszi vetést, április 1-jétől összesen 310 560 hektár búza, árpa, borsó és zab vetésével végeztek.

Ukrajna 25 millió tonna gabonát nem tud elszállítani

2022. május 8. 08:39

Mióta Moszkva február végén elindította az általa "különleges katonai műveletnek" nevezett háborút, Ukrajna kénytelen volt gabonáját vonattal exportálni a nyugati határon vagy kis dunai kikötőiből, nem pedig tengeren.