Aratás idejére szárazra és nyáriasra fordult az időjárás. Csapadék csupán kiszámíthatatlan foltokban esett, a nappali hőmérsékleti maximumok 30 Celsius-fok körül alakultak, de éjszakára sem csökkent a levegő hőmérséklete 20 fok alá. Az őszi árpa aratását több helyen nehezíti a megdőlés, de a búzatáblákban is hasonló a helyzet.
A kalászosokban már aratnak
A kalászosokban jelentkezett fuzáriózis a szárazra fordult idő miatt alig emelkedett, néhány százalékos a fertőzöttség, akárcsak a korompenész tünete. A máskor jelentősebb nagyságú gabonaszipoly- és gabonapoloska-kártétel az idei szezonban sokkal kisebb problémát jelent. Megkezdődött a gabonafutrinka-imágók vándorlása, ettől az időszaktól keresik az ideális peterakási helyet, ez lehet szalmarend, szalmacsomó, de száraz talajon elodázzák a tojásrakást, várva az optimális körülményeket.
Fontos teendő a mulcsképző tarlóhántás mielőbbi elvégzése, ezzel serkentjük, hogy minél gyorsabban kicsírázzanak az elszóródott magok, illetve ez az ideális időpont a nehezen irtható gyomnövények (fenyércirok, aprószulák, mezei acat, selyemkóró) elleni tarlókezelés végrehajtására.
Készülni kell az amerikai kukoricabogárra
A kukoricavetésekben folyamatosan rajzik a kukoricamoly 2. nemzedéke, miközben az első nemzedék hernyói már zömmel L2-es lárvafokozatúak. A hernyók a leveleket hámozgatják, illetve lyuggatják a levélhüvelyeket, de a szárba még nem rágtak bele. A mostani nemzedék viszonylag alacsony létszámban repül a csapdákba, de a nyári meleg serkentőleg hat a lepkék repülésére.
Szórványosan már megjelent az amerikai kukoricabogár is, de a népesebb populáció még várat magára. A legutóbbi kutatások szerint forgatás nélküli területeken gyorsabban lezajlik a kártevő rajzása, míg a forgatásos (szántásos) talajművelés elhúzódó rajzást okoz, mert a tojások fejlődése eltérő időpontokban zajlik le. A feromon- és illatcsapdákat célszerű már most kihelyezni. Néhány kukoricatáblában megjelentek az alsó leveleken szívogató levéltetvek. A kolóniák száma még nem magas, de növekedésük várható a továbbiakban.
Napraforgó, burgonya: gyűlnek a gombás bajok
Elkezdődött a napraforgó virágzása. Ezzel párhuzamosan a levéltetvek károsítása a tányérok környékére összpontosul. Létszámuk stagnáló, akárcsak a mezei és lucernapoloskáké. A levélnyélen már megjelentek a szívogatás okozta felrepedések, melyek utat nyitnak a napraforgó kórokozóinak. Folytatódik a talajból fertőző fehérpenészes hervadás okozta megbetegedés, de a másodlagos (szekunder) fertőzés még nem kezdődött el.
Az alsó leveleken emelkedik az alternáriás és a szeptóriás levélfoltosság, valamint a fehérsömör okozta fertőzés, ezen kórokozóknak kedvez a magas relatív páratartalom a növényállomány belsejében.
A burgonyában is az alternáriás levélfoltosság fertőzése erősödött, valamint az öntözött területeken a burgonyavész-fertőzés folyamatos veszélyt jelent, ezért néhány napos permetezési fordulóval kell számolni.