Növényvédelem

Paradicsom és burgonya: a fitoftóra veszélye még nem múlt el

Agrofórum Online

A hazai szántóföldi zöldségtermesztésnek rengeteg kihívással kellett szembenéznie az idei év során. A szárazság, valamint a szélsőségesen magas nyári hőmérséklet gyakorlatilag lehetetlenné tette a legtöbb zöldségféle öntözés nélkül történő termesztését.

Ugyanakkor több kultúra esetében is felbukkantak olyan növénybetegségek is, amelyek fellépése akár önmagában is képes lehet teljes növényállományok megsemmisítésére is.

„Beteg” paradicsom, „beteg” burgonya

A zöldségnövények között hazánkban a paradicsom számít az egyik legbetegesebb kultúrának, mivel sajnálatos módon rengeteg fertőző növénybetegség is táplálékának tekinti.

Az idei évben erősen rájárt a rúd erre a kultúrára, mivel – ahogy azt már egy korábbi alkalommal ismertettük – a szélsőségesen magas hőmérséklet miatt a kalcium felvételében kialakult zavarok miatti terméscsúcs-rothadás sok termelőnél a termés jelentékeny hányadát tönkretette.

Erős fitoftóra-fertőzés koktélparadicsom lombozatán
Erős fitoftóra-fertőzés koktélparadicsom lombozatán

Mindezek mellett még a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) a szokásosnál jóval erősebb fellépése is jelentős károkat idézett elő.

Paradicsomvész

Ha mindez még nem lenne elég, a paradicsomállományokban szórványosan megjelent a paradicsomvész, vagy más néven fitoftóra (Phytophthora infestans) is. Ez a peronoszpórafélékhez tartozó kórokozó a burgonyára és a paradicsomra jelent rendkívül nagy veszélyt.

Mindkét tápnövényén a lombozatot és a termést is képes megfertőzni. A paradicsom esetében egyértelmű, hogy vagy a levegőben szálló spórák útján, vagy pedig a növény szöveteiben, a micélium terjedése révén képes a kórokozó a bogyókat megfertőzni.

A megfertőzött foltok körül kialakuló fehéres gyűrű milliónyi spórával képes a fertőzés terjesztésére
A megfertőzött foltok körül kialakuló fehéres gyűrű milliónyi spórával képes a fertőzés terjesztésére

A burgonya esetében ugyanakkor a sporangiospórák lemosódása a talajban fertőzi el a földben levő gumókat. Ott a micélium útján történő fertőződés kizárt.

A kórokozó alapvetően rendkívül nedvességkedvelő faj, így gyors terjedéséhez a lombozat vízborítása hatalmas segítséget nyújthat. Meleg körülmények között ez a gomba képes viszont zoosporangiumok helyett azonnal micéliumokkal is csírázni és fertőzni.

A hőség által megállított, kezdődő fitoftóra-fertőzés
A hőség által megállított, kezdődő fitoftóra-fertőzés

Számára tehát nem jelent feltétlenül halálos veszélyt a hőmérséklet igen magas volta. Ennek ismeretében nem is annyira meglepő, hogy a paradicsomvész, illetve burgonyavész (ahogy ezt a kórokozót hazánkban nevezik) az idei nyár folyamán gyakori szélsőségesen magas hőmérsékletek mellett is megjelent és szórványosan károsított is.

Öntözött körülmények

A fitoftóra ennek ellenére ragaszkodik a vízhez, a nedvességhez, így érdemben csak ott tud elszaporodni, ahol a burgonya vagy paradicsom termesztése öntözött körülmények között folyik.

Fitoftóra heves sporulációja burgonya lombozatán
Fitoftóra heves sporulációja burgonya lombozatán

Mivel hazánkban öntözés nélkül rentábilis zöldségtermesztést lassacskán már sehol sem lehet folytatni, így jó eséllyel leszögezhető, hogy ez a kórokozó most már bárhol megjelenhet a krumpli- és paradicsomállományokban.

A kórokozó fellépését a számára ideális körülmények között a lombozat rendkívül gyors hervadása jelzi, amelyet a hajnali időszakban a leveleken okozott foltok mellett kialakuló fehéres sporangium gyűrű is jól jelez.

Mivel a fitoftóra terjedése a számára kedvező meleg és nedves környezetben akár szélsőségesen gyors lehet, így az állományok növényegészségügyi helyzetének naprakész ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy a betegség ellen hatékonyan felléphessenek a termesztők.

Védekezési lehetőségek

A fitoftóra legnagyobb veszélye a rendkívül gyors terjedési potenciáljában van. Ha már egy jókora, több négyzetméteres egybefüggő folton észlelik a termesztők a kórokozót, akkor az már egyúttal azt is jelenti, hogy annak a tüneteket mutató foltnak sokszorosa fertőződött már meg, de a tünetek még nem jelentkeztek.

Nyilvánvalóan a párás, egész nap nedves lombozat kialakulásáért felelős tényezők nagyban segíthetik a kórokozót a fertőzésben és a növényállományban való terjedésben.

A termesztett fajta méretei mindkét veszélyeztetett növényfaj esetében igencsak fontosak. Robusztus, nagytermetű fajták, hibridek esetén a sor- és tőtávolságot úgy kell már a vetés vagy ültetés előtt megválasztani, hogy az áthatolhatatlan és átpermetezhetetlen részek aránya lehetőleg nulla legyen.

Rezisztens fajták és hibridek

Elméletileg mindkét faj esetében van lehetőség rezisztens fajták vagy hibridek használatára. Ugyanakkor sajnos ez a kórokozó (is) eléggé híres arról, hogy könnyedén válik rezisztenssé, nemcsak az egyes fungicid hatóanyagokkal szemben, hanem a fajtákba beépített rezisztenciagénekkel szemben is.

Fitoftóra pusztítása ipari paradicsomállományban
Fitoftóra pusztítása ipari paradicsomállományban

Ráadásul a fitoftóra igencsak hajlamos a rezisztenciatörő gének „halmozására”, így ha egyszer egy populáció rezisztenciát szerzett egy adott génnel szemben, akkor azt stabilan hordozza is tovább generációk igen hosszú során át. Ennek sajnos az a gyakorlati következménye, hogy az elméletileg rezisztens burgonya- és paradicsomfajták hirtelen fogékonyságot mutathatnak a fitoftórával szemben.

A peronoszpóraféle gombák ellen rengeteg hatásos készítmény és hatóanyag áll a termesztők rendelkezésére. Viszont nem árt ügyelni arra, hogy a szerrezisztencia szempontjából kockázatosabb, felszívódó hatóanyagok alkalmazása során ne ragadjunk le egyetlen bevált hatóanyagnál sem.

Váltogassuk az alkalmazott hatóanyagokat, mindig adjuk ki az engedélyezett dózist és alkalmazzuk ezen hatóanyagok mellett azokat a régi, kontakt hatóanyagokat (pl. réz), amelyek ellen nincs rezisztencia.

Ha még a jövő évben is szeretnénk a jól bevált hatóanyagokkal, készítményekkel védekezni, akkor gondoljunk már előre a kórokozók szerrezisztenciájának reális veszélyére!

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hamuszínű szárkorhadás kártétele szemes cirokban

2024. november 22. 14:40

A hamuszínű szárkorhadást előidéző Macrophomina phaseolina veszélyes polifág kórokozó, a kártételi potenciálja a cirokban is jelentős.

Téli kártevőket vonzanak a lábon álló kukoricák

2024. november 22. 09:40

Sok olyan kukoricaállomány van az országban, amelynek termése szinte minimális. Ráadásul a környék nagyvadjai már meg is találták ezeket.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

Érdemes a burgonyát már előcsíráztatni?

2024. március 7. 04:36

Idén szeretnék megpróbálkozni a burgonyatermesztéssel is. Érdemes a burgonyát már előcsíráztatni?

Egy év alatt 21 százalékkal csökkent a burgonya ára

2021. május 15. 08:56

Éves viszonylatban továbbra is a napraforgó-étolaj drágult leginkább a Központi Statisztikai Hivatal inflációs kosarában szereplő élelmiszerek közül. Egy év alatt 29 százalékkal drágult az étolaj, ezután 26 százalékkal az uborka, majd 17 százalékkal a gyümölcsjoghurt drágulása emelkedik ki. Legjobban, 20,5 százalékkal a kései burgonya ára csökkent, ezt 19 százalékkal a fejes káposzta és 16 százalékos mínusszal a vöröshagyma követi.

Újra több burgonyát termelnek a britek

2019. március 22. 09:36

Az egészség fontos, de az élvezet a fő oka annak, hogy élelmiszereket vásárolunk. A burgonya ízletes, kényelmes és megfizethető.

Több krumpli veszett a sárba Nyugat-Európában, mint a magyar össztermés

2024. február 12. 07:10

Magyarországon nagyjából 8000 hektáron vetjük a burgonyát – a kiadós esőzések miatt most ennél jóval több krumpli fulladt a sárba Nyugat-Európában. Hollandia a legnagyobb vesztes.