Zöldség-Gyümölcs

Önkéntes vizeletgyűjtő pontot nyitottak, a francia gazdák lesznek a különleges haszonélvezői

Agrofórum Online

Megnyílt Franciaország első önkéntes vizeletgyűjtő pontja. A Châtillonban (Hauts-de-Seine megye) elindított projekt lehetővé teszi, hogy az emberek vizeletüket egy gyűjtőpontra vigyék, ahonnan azt a helyi mezőgazdasági termelők újrahasznosíthatják.

Az Enville-projekt lehetőséget kínál arra, hogy ezt a nitrogénben, foszforban és káliumban gazdag „erőforrást” közvetlenül a gyűjtőpontokhoz szállítsák, hogy aztán a helyi gazdák számára trágyává alakítsák át.

Az École nationale des ponts et chaussées által vezetett projektet a környezeti átmenet országos ügynökségének (ADEME) Île-de-France régiós kirendeltsége finanszírozza. Ennek a projektnek köszönhetően egy, a helyi mezőgazdaság fönnmaradását támogató egyesület (ún. „AMAP”) keretében már létrehoztak egy közösségi alapú rendszert az emberi vizelet mezőgazdasági felhasználására, amely összeköti a helyi lakosokat a zöldségekkel ellátó gazdasággal.

Az önkéntes leadási pont az elosztóhely közelében található, és a gazdaság, amely oda szállítja a zöldségeket, vissza tudja nyerni az erőforrást, trágyává tudja alakítani, és bizonyos növényeknél fel tudja használni.

A projektnek van egy másik előnye is: a vizelet összegyűjtése és újrahasznosítása csökkenti a szennyvízrendszerekből származó hulladékot befogadó vízfolyások környezeti terhelését – a vizeletből származó nitrogén és foszfor ugyanis a szennyezés egyik fő forrása.

Ráadásul a vizelet (az ürülékkel ellentétben) nagyon kevés biológiai egészségügyi kockázatot jelent, így könnyebb begyűjteni és felhasználni a mezőgazdaságban.

Mint ismeretes, az emberi vizelet biológiai hulladékként való hasznosítására már 2023 óta van példa az országban, miután a Toopi Organics kisvállalkozás 6 európai országban kapott forgalomba hozatali engedélyt, és célja, hogy 2027-ig több mint 2 millió liter vizeletet gyűjtsön és dolgozzon fel Európában. Mindehhez 16 millió euró támogatást is kapott, többek között a francia állami környezetgazdálkodási ügynökségtől (ADEME).

A cél a több mint 600 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület ellátása tápanyaggal. A cég 2023 májusában a legnagyobb francia koncessziósautópálya-társasággal, a Vinci Autoroutes-tal partnerséget kötött az autópálya-pihenőkön fölgyűlő vizelet hasznosítására is.

Dr. Bartha Péter
Dr. Somogyi Norbert

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Az ellenségem ellensége a barátom – A ragadozó atkák

2018. június 28. 09:44

Elsősorban a hajtott zöldségkultúrákban (paradicsom, paprika, uborka, dinnye, padlizsán) és az üvegházi dísznövénytermesztésben vetik be a ragadozó atkákat, viszont egyes képviselőiket gyümölcsültetvényekben is felhasználják. Célszervezeteik között elsősorban tripszek, (széles- és takács-) atkák, valamint liszteskék szerepelnek.  

A palántanevelés kockázati tényezői

2018. október 4. 06:59

A zöldségtermesztésben általánosan elfogadott szaporítási mód a palántanevelés. A szálas, a tálcás és a tűzdeléses palánta előállításának módjait, a palántanevelés technológiáját foglalja össze az írás, továbbá ismerteti az alkalmazott eszközöket és elemzi a kiültetéssel kapcsolatos körülményeket.

Szabadföldi zöldségtermesztés a hétvégi telkünkön talajtakarással

2018. április 25. 14:40

Községeink határában elterülő, családi tulajdonban lévő kisebb telkek sok lehetőséget rejtenek magukban. Többek között megteremhet rajta számos zöldség- és gyümölcsféle is a család szükségletének kielégítésére.

Kedvezőtlen klímaviszonyok miatt jelentkező hiánytünetek

2020. április 16. 06:36

Az asszimilációra ható környezeti tényezők (kevés van, ami nincs rá közvetlen hatással) a tápanyagfelvételt is kisebb-nagyobb mértékben, jól látható tünetekkel, vagy kevésbé észlelhető elváltozásokkal befolyásolják.