Állattenyésztés

Kínában állami tulajdonú megafarmok végzik a tejtermelést

Agrofórum Online

Kína a világ egyik vezető tejtermelőjévé vált. Több mint 6 millió tejelő tehénnel a világranglista harmadik helyén áll, India és az Egyesült Államok mögött mögött. E jelentős kapacitás ellenére az ország továbbra is nagy mennyiségű tejet és tejterméket importál, hogy kielégítse a hatalmas, 1,4 milliárd fős lakosság igényeit.

Kína legnagyobb tej- és tejtermék-beszállítója Új-Zéland, 2024 első felében 51%-os piaci részesedést érve el. A második az Egyesült Államok 13%-os részesedéssel. Európából Németország exportálja a legtöbb tej- és tejterméket (7%), a második Franciaország (4%).

Nagy ország, kevés termőfölddel

Kína számára jelentős kihívást jelent a korlátozottan rendelkezésre álló mezőgazdasági földterület. A világ mezőgazdasági területeinek mindössze 11 százaléka található Kínában, holott a világ népességének 17 százaléka él ott. Ennek a földterületnek is csupán egyötödét használják szántóföldi művelésre, a többség gyepterület és sztyeppe. A kereslet kielégítése érdekében Kína a külföldön bérelt vagy megvásárolt földeken történő termesztésre és a rendelkezésre álló földek intenzív művelésére támaszkodik.

A tejtermelést a nagy állami tulajdonú gazdaságok uralják, amelyek Kína teljes tejmennyiségének mintegy 70 százalékát állítják elő. Ezek főként a ritkán lakott régiókban találhatók, és ott fontos munkaadókká váltak. Például az észak-kínai Belső-Mongólia közelében fekvő Senhszi tartományban több mint 50 nagygazdaság található. Ezek a gazdaságok nemcsak felnőtt teheneket, hanem nagyszámú fiatal szarvasmarhát és borjút is tartanak. A bikaborjakat főként a környékbeli magánhizlaló gazdaságoknak adják el, ami hozzájárul a helyi gazdák jövedelmének növeléséhez.

Csökkenő import

Kína a hatalmas tej- és tejtermékigénye ellenére ezt az ágazatot is bevonta a kínai elektromos autókra kivetett magas vámok miatt kialakult kereskedelmi háborúba az Európai Unióval. Szeptemberben a kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy kivizsgálja az európai tejtermelőknek fizetett támogatások által okozott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat. Az előrejelzések ettől függetlenül is a tej- és tejtermékek kínai importjának további visszaszorulását prognosztizálják.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Megállíthatatlan a búza drágulása

2020. január 22. 04:37

A búza ára az elemzők szerint alapvetően azért növekedett látványosan, mert a rivális exportőrök piaci magatartása felfelé hajtotta a kurzust. A tonnánkénti mennyiségre átszámított ár a 213,52 dolláros szintig ugrott fel.

UV-B sugárzás okozta változások a szőlőlevélben

2021. február 19. 07:37

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az UV-sugárzás, különösen az UV-B, javítja a növények hidegtűrését, betegséggel szembeni ellenállóságát és a száraz körülmények elviselését.

Valamit titkol Kína a búzaterméséről, furcsa felvásárlásba kezdett

2023. november 8. 09:10

Hivatalosan kiemelkedő búzatermésről szólnak a kínai híradások, ám az ázsiai szuperhatalom mégis jelentős terményfelvásárlásba kezdett. Mi állhat a háttérben?

Tíz százalékkal csökkenhet az őszi búza vetésterülete Oroszországban

2020. október 11. 04:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a pénteki záráskor, mint egy nappal korábban.