15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Állattenyésztés

Megér egy tenyésztésre szánt borjú 130 ezer eurót?

Agrofórum Online

Elképesztő összegekért cserélnek gazdát az ígéretes tenyészállatok, ám ez az ár még a német gazdálkodóknál is kiverte a biztosítékot. 130 ezer euró, azaz csaknem 54 millió forint még a tökéletes bikaborjúért is túlzásnak tűnik. De úgy látszik, mégis volt, aki másképp gondolta.

A tranzakció számos kérdést vet fel, különösen a tenyészállatokra fordított magas kiadások észszerűségével és a tenyészállatok árának alakulásával kapcsolatban. Egy valóban kiemelkedő vonalú, egészséges szarvasmarha tenyésztése sem olcsó mulatság, de van az az összeg, ami egyszerűen irracionálisnak tűnik.

Megtöbbszöröződött az átlagár

Még néhány évvel ezelőtt az egyébként nálunk lényegesen magasabb árakon mozgó német borjak, amelyeket továbbtenyésztésre szántak, 15-20 ezer eurós áron mozogtak. 10 évvel később viszont már az átlagár van 80 ezer euró körül.

Az áremelkedésnek genetikai okai vannak: génszelekcióval választják ki a legértékesebb, legkiválóbb genetikájú szarvasmarha. Ezek egészen biztosan olyan tulajdonságokat örökítenek, amelyek magasabb értéket képviselnek az árupiacon. Ennek a bizonyos kisborjúnak ráadásul szarva sincs, és az utódainak sem lehet, így még értékesebb.

Mire számíthatnak az árutermelő állattenyésztők?

A 130 ezer euró mégis olyan magas összeg, hogy még az ágazati szakértők is megkérdőjelezik a létjogosultságát. Ők ugyanis attól tartanak, hogy a tenyészállatok árát a kisebb gazdaságok egyszerűen nem lesznek képesek megfizetni, és a versenyképességük is veszélybe kerül.

Attól is tartanak, hogy az állattenyésztés magas beruházási költségei háttérbe szoríthatják az állatjóléti szempontokat. A tenyésztési ágazat áralakulásának kritikus vizsgálata ezért nagyon fontos. Még mindig nem világos, hogy a 130 000 eurós borjú esete kivétel marad-e, vagy tartós tendenciává válik. A gazdák számára most az a nagy kérdés, hogy alkalmazkodjanak-e az esetlegesen emelkedő árakhoz, vagy a jelenlegi, így is hatalmas összeg a végét jelenti a drágulásnak.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Nőtt a szarvasmarha kivitel

2018. május 10. 06:55

Marhahúsból 40 százalékkal többet szállítottak külföldre a feldolgozók, az áremelkedésnek köszönhetően a kivitel értéke ennél is nagyobb mértékben, összesen 64 százalékkal bővült.

Brazília rendelkezik a legnagyobb szarvasmarha-állománnyal

2021. március 23. 03:47

A Föld országai közül Brazíliában található a legtöbb szarvasmarha, őket India és az Egyesült Államok követi

Jöhet a szarvasmarhák metánkibocsátását csökkentő takarmány

2021. november 21. 11:47

A szarvasmarhák erős üvegházhatású gázok kibocsátását csökkentő takarmány-adalékanyag elsőként kerülhet piacra Európában.

Magyar fejlesztésű GPS-füljelző a szarvasmarhák okoslegeltetéséhez

2023. augusztus 30. 09:10

Sok gazda számára alighanem megnyugtató lenne, ha a jószágai aktuális helyzetéről folyamatos tájékoztatást kapna a telefonjára. Egy magyar fejlesztés épp ebben nyújt segítséget.