Agrárközélet

KSH: 7,3%-kal növekedtek a mezőgazdasági termelői árak

Agrofórum Online

2017 októberében a mezőgazdasági termelői árak 7,3%-kal meghaladták az előző év azonos idősza­kit, ami a növényi termékek árának 8,0, valamint az élő állatok és állati termékek árának 6,2%-os növekedéséből tevődik össze.

2017 októberében 2016 októberéhez képest:
  • gabonafélék ára 9,8, ezen belül a búzáé 11, a kukoricáé 9,6, az árpáé 5,5%-kal magasabb lett.
  • gyümölcsök ára 32%-kal – ezen belül az ipari almáé kimagaslóan, 174%-kal, a szőlőé 3,0%-kal – nőtt.
  • Az élő állatok termelőiár-szintje 1,5, az állati termékeké 18%-kal emelkedett.
  • vágóbaromfi ára 3,0%-kal nőtt, ezzel szemben a vágósertésé 2,3%-kal csökkent.
  • tej ára 25, a tojásé 4,4%-kal emelkedett. A tej felvásárlási ára utoljára 2014 októberében volt olyan magas, mint jelenleg (102 forint/liter).

2017 január–októberében az előző év azonos időszakához viszonyítva:

  • A mezőgazdasági termelői árak 4,5%-kal növekedtek. Ezen belül a növényi termékek ára 1,1, az élő állatok és állati termékeké 10%-kal emelkedett.
  • zöldségfélék ára összességében 0,2%-kal emelkedett. A paradicsom ára 5,2%-kal nőtt, ezzel szemben a sárgarépáé 11, a vöröshagymáé 4,0%-kal csökkent.
  • burgonya ára 9,8%-kal visszaesett.
  • vágósertés ára 15, a tejé 26%-kal növekedett.

Egyed Linda, a FINO-Food Kft. ügyvezető igazgatójának szakmai állásfoglalása a KSH gyorsjelentéséről:

„2016-hoz képest az élő állatok kibocsátása 4,2, az állati termékeké 0,6 százalékkal volt alacsonyabb idén. Mindezzel összefügg a tej árának hónapok óta tartó növekedése, mely továbbra is tettenérhető a termelői és fogyasztói árak változásában egyaránt, 2016 októberéhez képest idén októberben a tej ára 25%-kal növekedett. E tendencia azonban a világpiacon végbemenő folyamatokkal párhuzamos, de hatása késleltetve érezhető a hazai piacon. Úgy gondolom, hogy az európai tejipari szektorban tapasztalható nehézségeket egy stabil, saját termeléssel és haladó, innovatív technológiai gondolkodással rendelkező vállalat tudja megfelelően kezelni. Vállalati tapasztalatunk, hogy a cégeknek saját tejbázisukat szükséges elsősorban stabilizálniuk, ezáltal nagyobb mértékben függetlenednek a régiós és globális folyamatoktól, így stratégiai partnereik folyamatos ellátását hosszú távon is képesek lesznek biztosítani.

Míg a fogyasztók világszerte egyre inkább a globális márkákat preferálják a helyben előállított termékekkel szemben, a magyarok leginkább a tejtermékekből választják a hazait. Mindennek okán mi is az országos disztribúció kiépítésére törekszünk, mert úgy látjuk, ezeknek a termékeknek országszerte minden hálózatban létjogosultságuk van. Mindezen túl érzékeljük azt is, hogy a szektor sokszor lemaradásban van a külföldön már elterjedt, élenjáró technológiák alkalmazását illetően, melyek lehet, hogy magasabb nagyságrendű beruházást igényelnek, de hosszabb távon, az egyre fontosabbá váló élelmiszer biztonság és a fenntartható növekedés szempontjából is kifizetődőek lehetnek. Ilyen például cégcsoportunk jelenlegi újítása, a +30% fehérjével készülő tejtermékcsalád, mely korszerű, ultraszűrő eljárással készül.

Bízunk benne, hogy nemcsak itthon, hanem nemzetközileg is sikerül lendíteni a tejtermékek termelésén és forgalmazásán. Üdvözlendő például az a kezdeményezés, miszerint a Földművelésügyi Minisztérium több éves egyeztetéseinek köszönhetően idén novembertől lehetővé vált 13 magyar létesítmény számára, hogy tejet és tejtermékeket szállítson a Kínai Népköztársaság területére. A tárgyalásoknak, valamint az előző két évben lezajlott sikeres magyarországi helyszíni ellenőrzéseknek köszönhetően ezen túl Kaposvárról is megindulhatnak a kiszállítások.”

(Agrofórum Online)

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Jól halad a burgonyabetakarítás Ausztriában, de sok a minőségi probléma

2024. október 29. 16:10

Az étkezési burgonyát általában 100 kilogrammonként 30 euróért vásárolták a hét elején, bár engedmények is tapasztalhatók voltak.

Több krumpli veszett a sárba Nyugat-Európában, mint a magyar össztermés

2024. február 12. 07:10

Magyarországon nagyjából 8000 hektáron vetjük a burgonyát – a kiadós esőzések miatt most ennél jóval több krumpli fulladt a sárba Nyugat-Európában. Hollandia a legnagyobb vesztes.

Újra több burgonyát termelnek a britek

2019. március 22. 09:36

Az egészség fontos, de az élvezet a fő oka annak, hogy élelmiszereket vásárolunk. A burgonya ízletes, kényelmes és megfizethető.

Burgonya és paradicsom, egy növényen termesztve – izgalmas kísérlet

2024. február 29. 07:10

Vajon lehetséges-e egy növényen egyszerre paradicsomot és burgonyát is termeszteni?